Kolor oczu – co o naszym zdrowiu mówi kolor oczu

kolor oczuKolor oczu wydawał ci się nieważny? Nie miało znaczenia czy są brązowe, piwne, zielone, niebieskie, szare? Okazuje się jednak, że twoje oczy mogą powiedzieć więcej o tobie, niż można się było spodziewać. Twój kolor oczu może świadczyć bowiem o zwiększonym ryzyku wystąpienia niektórych chorób, a nawet przewidzieć, jak organizm poradzi sobie z alkoholem.

Ci którzy mają czarny kolor oczu, bardziej narażeni są na zaćmę

zaćma

Zamglenie pojawiające się na źrenicy oka jest częstym objawem zaćmy, czyli zmętnienia związanego z wiekiem. A ludzie z ciemnymi oczami mają 1,5 do 2,5 razy większe ryzyko wystąpienia zaćmy. Jak temu zapobiec? Ochrona oczu przed promieniami ultrafioletowymi jest jednym z kluczowych etapów zapobiegania zaćmy u każdego człowieka, a osoby o ciemnym kolorze oczu powinny zachować szczególną ostrożność.

Bielactwo jest mniej powszechne wśród ludzi z niebieskim kolorem oczu

Bielactwo to choroba autoimmunologiczna, która powoduje utratę koloru skóry. Okazuje się, że najmniej dotyka tych, którzy mają niebieski kolor oczu. U prawie 3000 pacjentów z bielactwem tylko 27% miało niebieskie oczy, 30% zielone lub piwne, a aż 43% miało brązowe oczy (typowy podział oczu wśród rasy białej to 52% niebieskie, zielone lub piwne 22%, a 27% brązowe). Zmiany w dwóch konkretnych genach, Tyr i OCA2, które odgrywają rolę w tym, że mamy niebieski kolor oczu, zmniejszają ryzyko wystąpienia bielactwa.

Czerniak jest bardziej powszechny u osób z niebieskim kolorem oczu

Z punktu widzenia genetycznego czerniak i bielactwo są przeciwieństwami. Świadczy o tym fakt, że mniejsze występowanie bielactwa zwiększa ryzyko występowania czerniaka. Dlaczego? Jedna z teorii głosi, że bielactwo jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że atakuje nasze własne ciało. Nadmierna aktywność sprawia, że ludzie z brązowymi oczami są bardziej podatni na bielactwo, co zwalcza czerniaka. Dokładna relacja nie jest znana, ale geny, które chronią przed bielactwem, nie chronią przed czerniakiem.

Zobacz też:

Oczy nie lubią mrozu

Oczy: recepta na piękną i zdrową skórę wokół oczu

Soczewki kolorowe – jak wpływają na wzrok

Osoby o ciemnych oczach mogą być bardziej wrażliwe na działanie alkoholu

wrażliwość na alkohol

Jeśli twoje oczy są czarne lub brązowe, powinieneś pić mniej niż ci z niebieskimi i zielonymi oczami. Osoby z ciemnymi oczami mogą być bowiem bardziej wrażliwe na działanie alkoholu i innych narkotyków. Mogą pić mniej aby osiągnąć pożądany efekt.

Kobiety o jasnych oczach są bardziej odporne na ból

Kobiety z jasnymi oczami mogą mieć wyższą tolerancję na ból i dyskomfort z tym związany. Przejawia się to szczególnie przy porodzie. Te kobiety, które mają ciemny kolor oczu mają większą redukcję bólu po otrzymaniu znieczulenie zewnątrzoponowego, co sugeruje większą wrażliwość na ból.

Osoby o jasnych oczach mogą być bardziej narażone na zwyrodnienie plamki żółtej

zwyrodnienie plamki żółtej

Jednym z najczęstszych przyczyn utraty wzroku po 50 roku życia jest zwyrodnienie plamki żółtej inaczej AMD. Oprócz palenia i obciążenia rodzinnego, kolor oczu może mieć znaczenie, jeśli chodzi o częstość wystąpienia tej choroby. U osób z jasnymi oczami ryzyko wystąpienia AMD może wzrosnąć nawet dwukrotnie. AMD jest bardziej powszechna wśród rasy białej, u której ponad 50 procent ma jasne oczy.

Zmiana koloru oczu może być oznaką, że coś jest nie tak

Jeśli pojawiają się zaczerwienienia w białkach oczu to może być objaw nierozpoznanej do tej pory alergii. Jeśli staje się ona żółta, możesz mieć problemy z wątrobą. Jeśli tylko jedno oko zmieniło kolor, może to być oznaką chorób dziedzicznych, takich jak nerwiakowłókniakowatość, która powoduje nowotwory tkanki nerwowej lub zespół Waardenburga, który nawet może sygnalizować czerniaka tęczówki.

Jeśli Twoje oczy zawsze miały dwa różne kolory, to nic się nie martw. Ale jeśli zauważysz zmiany, skontaktuj się z lekarzem

Ocen: 11
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany