Terapia manualna – bezinwazyjna metoda leczenia bólu

terapia manualnaTerapia manualna cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Powodem jest przede wszystkim jej skuteczność oraz bezinwazyjność. Pomoc doświadczonego specjalisty pozwala wyeliminować dolegliwości bólowe układu kostno-mięśniowego oraz przywrócić ruchomość stawów bez ingerencji chirurgicznej czy farmakoterapii. Na czym polega terapia manualna? Jakie są wskazania do rozpoczęcia zabiegów? Jak się do nich przygotować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższych akapitach.

Terapia manualna – na czym polega?

Terapia manualna opiera się na diagnostyce oraz leczeniu terapeutycznym. Jej istotą jest rozpoznanie zaburzeń ze stronu układu ruchu oraz wdrożenie odpowiednich technik fizjoterapeutycznych pozwalających zredukować dolegliwości wywołane przez odwracalne zmiany funkcjonalne. Najczęściej specjalista stosuje serię pchnięć, manipulacji, mobilizacji i neuromobilizacji, a czasem również stretching [1]. Wszystkie z nich muszą być prowadzone we właściwym kierunku oraz z określoną siłą i prędkością. Ważnym aspektem jest także prawidłowe ułożenie ciała pacjenta podczas zabiegu. Wykonywaniu poszczególnych technik często towarzyszą charakterystyczne kliknięcia, oznaczające przywrócenie prawidłowej pozycji stawu [4]. Warto podkreślić, że terapia manualna jest jedną z najtrudniejszych do precyzyjnego wykonania metod terapeutycznych, dlatego powinna być prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów z zakresu ortopedii i fizjoterapii.

Terapia manualna – czy jest bezpieczna? Jakie niesie korzyści?

Terapia manualna niesie szereg korzyści. Przede wszystkim pozwala pozbyć się dolegliwości bólowych bez zastosowania farmakoterapii niosącej skutki uboczne dla organizmu oraz ingerencji chirurgicznej. Zmniejsza także napięcie mięśni oraz stany zapalne tkanek miękkich. Poprawia ruchomość i elastyczność stawów. Leczenie opiera się przy tym na holistycznym spojrzeniu na organizm pacjenta, uwzględniającym nie tylko czynniki fizjologiczne, ale psychologiczne [1]. Atutem terapii manualnej jest indywidualne podejście do problemu każdej osoby zgłaszającej się do gabinetu specjalisty [2]. Dobór technik adekwatnych do zgłaszanych dolegliwości oraz obrazu diagnostycznego pozwala na zapewnienie pacjentowi szybkiej ulgi. Należy jednak pamiętać, że warunkiem całkowitego powrotu do zdrowia jest zwykle regularność terapii pomagająca utrzymać układ kostno-szkieletowy w odpowiedniej kondycji.

Terapia manualna – wskazania i przeciwskazania

Jednym z najczęstszych wskazań do terapii manualnej są dolegliwości bólowe w okolicach pleców. Dotyczą one najczęściej dyskomfortu w obrębie odcinka krzyżowo-lędźwiowego oraz szyjnego odcinka kręgosłupa [3]. Do terapeuty manualnego są też kierowani pacjenci cierpiący na rwę kulszową. Leczenie przynosi ponadto pozytywne skutki w niwelowaniu migreny i zawrotów głowy, zablokowania ruchomości stawów, a także bólu powodowanego wadą postawy czy napięciem mięśni tułowia i głowy [2]. Warto zaznaczyć, że terapia manualna pozwala w dużej mierze zredukować ból albo całkowicie go wyeliminować. Brak poprawy stanu zdrowia może natomiast świadczyć, że przyczyna dolegliwości leży po stronie innego narządu czy układu, co z kolei jest wstępem do dalszej diagnostyki pacjenta.

Bez względu na to, że terapia manualna jest bezinwazyjną techniką leczenia bólu, istnieją nieliczne przeciwskazania do jej wykonywania. Należą do nich przede wszystkim osteoporoza, młodzieńcza martwica kości, zaburzenia rozwojowe i wady wrodzone, złamania, nowotwory czy gruźlica kości. Szczególną ostrożność należy zachować natomiast w przypadku przepukliny jądra miażdżystego w kręgosłupie, stanów zapalnych, hipomobilności czy uszkodzenia struktur w wyniku urazu [4]. Dobry specjalista terapii manualnej może wówczas zlecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, aby wyeliminować ryzyko powikłań pozabiegowych.

Jak przygotować się do wizyty w gabinecie terapii manualnej?

Terapia manualna składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest dokładny wywiad z pacjentem, pozwalający wstępnie określić przyczynę dolegliwości. Następnie specjalista wykonuje badanie fizykalne oraz testy diagnostyczne. Zdarza się, że zleca dodatkowe badania obrazowe – w tym badanie RTG czy rezonans magnetyczny. Na podstawie uzyskanych informacji wdraża odpowiednią formę terapii. Przygotowanie do wizyty w gabinecie fizjoterapii to przede wszystkim przygotowanie dostępnych wyników badań. Specjalista zapyta również o istnienie chorób przewlekłych oraz przyjmowanie leków. Podczas badania i zabiegu należy przygotować się na odsłonięcie powierzchni ciała poddawanej terapii.

Warto także zadbać o odpowiednie ubranie – najlepiej sprawdzi się luźny strój sportowy, który nie będzie krępował ruchów. Czas trwania zabiegów oraz ich częstotliwość są uzależnione od rodzaju dolegliwości oraz powodującej je przyczyny. Siedzący tryb życia, zbyt mała ilość ruchu, stres czy kontuzje powodowane uprawianiem sportu to tylko niektóre z wielu przyczyn mogących powodować ból i dysfunkcje układu ruchu. W wielu dolegliwościach doskonałe skutki pomaga osiągnąć terapia manualna. Przeprowadzona przez doświadczonego, wykwalifikowanego specjalistę, jest zabiegiem w pełni bezpiecznym, który nie powoduje działań ubocznych i pozwala niemal natychmiast po wyjściu z gabinetu powrócić do codziennej aktywności.

Bibliografia:

  1. Kenneth O. „Terapia manualna kręgosłupa”
  2. Rakowski A. Terapia manualna holistyczna. Tom I. Centrum Terapii Manualnej, 2021.
  3. Słobodzian J. Terapia manualna w zespołach bólowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Centrum Terapii Manualnej, 2001.
  4. Janiszewski M. Terapia manualna. Warszawa, 2011.

Autor artykułu
Artykuł został opracowany we współpracy z Paluch s.c. – prywatnym gabinetem lekarskim specjalizującym się w terapii schorzeń kręgosłupa.

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany