Skąd dostać wózek inwalidzki za darmo?

wózek inwalidzkiWózek inwalidzki za darmo? Poniekąd jest to możliwe. Ceny wózków inwalidzkich zaczynają się już od kilkuset złotych w przypadku pojazdów z napędem ręcznym i kilku tysięcy złotych, jeśli mowa o pojazdach specjalnych. W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia znajdziemy wiele szczegółowych informacji, komu należy się jaki rodzaj wózka oraz jaka kwota jest kwotą maksymalną dofinansowania. Najważniejsza informacja? Udział osoby niepełnosprawnej przy zakupie wózka inwalidzkiego może wynosić 0%. Skąd dostać wózek inwalidzki za darmo? Sprawdź!

Wózek inwalidzki za darmo? Poniekąd jest to możliwe. Ceny wózków inwalidzkich zaczynają się już od kilkuset złotych w przypadku pojazdów z napędem ręcznym i kilku tysięcy złotych, jeśli mowa o pojazdach specjalnych. W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia znajdziemy wiele szczegółowych informacji, komu należy się jaki rodzaj wózka oraz jaka kwota jest kwotą maksymalną dofinansowania. Najważniejsza informacja? Udział osoby niepełnosprawnej przy zakupie wózka inwalidzkiego może wynosić 0%. Skąd dostać wózek inwalidzki za darmo? Sprawdź!

Kupno czy wypożyczenie wózka inwalidzkiego?

Są w życiu różne momenty, w których trzeba skorzystać z wózka inwalidzkiego. Niektórzy uzależniają od niego całe swoje życie, inni potrzebują go jedynie jako wsparcie na jakiś czas. Kiedy kupić, a kiedy wypożyczyć wózek inwalidzki?

Zakup wózka inwalidzkiego zalecany jest osobom, które potrzebują wsparcia na co dzień. Mowa tu nie tylko o niepełnosprawnych, ale też o osobach starszych, które mają problemy z przemieszczaniem się. Rozwiązanie sprawdzi się też wtedy, gdy nie wiadomo, ile dokładnie potrwa stan chorobowy.

Są jednak sytuacje, w których zakup wózka inwalidzkiego to zbyt poważna inwestycja. Wiele osób wspomaga się wózkiem doraźnie, po operacjach czy w okresie rehabilitacji. Wówczas lepszym rozwiązaniem będzie wynajem sprzętu. Gdzie można wynająć sprzęt? Odpowiedzią jest sklep rehabilitacyjny.

Kto może otrzymać refundację NFZ na wózek inwalidzki?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, o dofinansowanie na wózek inwalidzki mogą ubiegać się osoby, które objęte są ubezpieczeniem społecznym oraz zdrowotnym. Typ wózka inwalidzkiego, na który można dostać refundację jest związany z rodzajem schorzenia pacjenta. Inne osoby będą mogły ubiegać się o refundację wózków specjalnych, inne o wózki elektryczne, a inne o wózki ze stopów lekkich. Nie zmienia to jednak faktu, że każda refundacja może pokryć całkowity koszt zakupu wózka. Refundacja obejmuje wózki inwalidzkie ręczne, w tym: aluminiowe, stalowe, aktywne oraz pielęgnacyjne i specjalne, a także wózki inwalidzkie elektryczne: pokojowe i terenowo-pokojowe.

Jak wygląda proces ubiegania się o refundacje wózka inwalidzkiego?

  • Krok 1 – zlecenie na wózek inwalidzki.

Aby myśleć o refundacji wózka inwalidzkiego, w pierwszej kolejności należy załatwić zlecenie na tego typu sprzęt medyczny. W przypadku wózków inwalidzkich z napędem ręcznym, skierowanie może wystawić lekarz pierwszego kontaktu. Jeżeli jednak mowa o wózkach elektrycznych bądź specjalistycznych, skierowanie może zostać wystawione jedynie przez osobę, która specjalizuje się w danej dziedzinie związanej ze schorzeniem osoby niepełnosprawnej.

  • Krok 2 – dostarczenie zlecenia do placówki NFZ.

Zlecenie na wózek inwalidzki musi zostać potwierdzone przez NFZ, w oddziale odpowiadającym miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Skierowanie można dostarczyć osobiście, za pośrednictwem osoby upoważnionej oraz drogą pocztową. Fundusz weryfikuje to, czy niepełnosprawny jest ubezpieczony oraz czy ma prawo do skorzystania z takiego świadczenia. Proces odbywa się za pomocą systemu eWUŚ. Najnowsze przepisy mówią o tym, że skierowanie można uzyskać nie tylko na wizycie osobistej, ale też za pomocą teleporady czy Internetowego Konta Pacjenta.

  • Krok 3 – realizacja zlecenia.

Sklep ze sprzętem medycznym taki jak Strefa Zdrowia to miejsce, które należy odwiedzić z potwierdzonym skierowaniem. Tego typu zlecenie może być realizowane zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych.

Sklep medyczny a realizacja wniosku na wózek inwalidzki

Sklep ze sprzętem rehabilitacyjnym to miejsce, w którym można zrealizować zlecenie na wózek inwalidzki. Tego typu placówki oferują zarówno wynajem, jak i zakup sprzętu. Bez względu na to, czy mowa o sklepie stacjonarnym, czy internetowym, placówka musi mieć podpisaną umowę z NFZ. W przeciwnym razie realizacja skierowania nie będzie możliwa. Podczas zakupu wózka inwalidzkiego, nie ma obowiązku uiszczenia wkładu własnego. Oznacza to, że sprzęt można dostać całkowicie za darmo.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany