Ichtiol to związek chemiczny, który już w XIX wieku wykorzystywany był do leczenia trądziku, czyraków i wyprysków skórnych. Uznawany jest za innowacyjny wynalazek tamtego okresu. Jak dokładnie działa?
Maść ichtiolowa to produkt pozwalający szybko i skutecznie zwalczać różnego rodzaju problemy skórne. Pomimo swojej niewysokiej ceny, wykazuje silne działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Warto dowiedzieć się nieco więcej na jej temat.
Spis treści
Czym dokładnie jest maść ichtiolowa?
Maść ichtiolowa to produkt, który obecnie można kupić w każdej aptece. Jego składnikiem aktywnym jest ichtiol, który niegdyś otrzymywano z łupków bitumicznych. Obecnie coraz częściej wytwarza się go syntetycznie, w laboratorium. Jeśli chodzi o substancje pomocnicze stosowane w procesie produkcji maści ichtiolowej, to są to lanolina, wazelina bądź też kamfora.
Nie wszyscy wiedzą, że wyróżnić można dwa rodzaje maści ichtiolowej. Pierwszy z nich to maść ichtiolowa o ciemnym zabarwieniu i charakterystycznym, dość nieprzyjemnym zapachu. Pomimo dość wysokiej skuteczności, może brudzić pościel i ubrania. Zamiennik dla niej stanowi maść ichtiolowa biała, pozbawiona specyficznej woni i ciemnego koloru.
Jak działa maść ichtiolowa?
Maść ichtiolowa wykazuje silne działanie antybakteryjne, a także umiarkowane działanie przeciwgrzybicze. Dodatkowo posiada również właściwości regenerujące i ściągające, toteż poleca się ją w walce z trądzikiem. Przyspiesza także gojenie się niewielkich ran oraz schodzenie ropy z krost i wyprysków. Biała maść ichtiolowa wykazuje silniejsze działanie regenerujące niż jej ciemny odpowiednik. Dodatkowo łagodzi uczucie świądu.
Osoby z problemami skórnymi bardzo często sięgają po maść ichtiolową z jednego, bardzo ważnego powodu – na efekty jej działania nie trzeba czekać przez długi czas. Wystarczy posmarować się nią na wieczór, by już rano zauważyć znaczną poprawę.
Z jakimi problemami pozwala radzić sobie maść ichtiolowa?
Maść ichtiolowa bardzo często polecana jest jako środek do walki z uciążliwymi wypryskami – zwłaszcza takimi, które powodują dolegliwości bólowe i nie chcą przebić się na wierzch skóry. Dzięki niej niedoskonałości szybciej uwalniają ropę, a co za tym idzie – proces ich gojenia trwa znacznie krócej.
Warto wspomnieć również o tym, że maść ichtiolowa, dzięki swojemu działaniu antybakteryjnemu, doskonale radzi sobie ze stanami zapalnymi. Niektórzy pacjenci stosują ją także w przypadku opryszczki, łuszczycy skóry głowy oraz zastrzałów.
Kiedy nie powinno się stosować maści ichtiolowej?
Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że maści ichtiolowej nie zaleca się stosować na otwarte rany. Unikać jej trzeba również w przypadku nadwrażliwości na ichtiol. Kobiety w ciąży bądź też karmiące piersią, powinny zachować większą ostrożność i zastosowaniem specyfiku skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Ogromną zaletą maści ichtiolowej jest jej niska cena, która sprawia, że specyfik ten dostępny jest niemal dla każdego.