Co można jeść na diecie cukrzycowej?

dieta dla cukrzykaOdpowiednia dieta dla cukrzyka poprawia jakość życia, zmniejsza też ryzyko powikłań i chorób współistniejących. Jeśli chorujesz na cukrzycę, najprawdopodobniej zastawiasz się, jak zdrowo się odżywiać. Sprawdź, co możesz jeść, a czego lepiej unikać.

Zbilansowana dieta dla cukrzyka

Na dzienne zapotrzebowanie kaloryczne wpływa kilka czynników, takich jak wiek, płeć, waga, wzrost oraz aktywność fizyczna. Dieta dla cukrzyków obejmuje 4-6 posiłków dziennie. Powinna być zbilansowana pod kątem białka, tłuszczów i węglowodanów.
Dieta dla chorych na cukrzycę jest niezmiernie ważnym czynnikiem wpływającym na jakość życia pacjentów, dietetyk Michał Wrzosek przypomina, że właściwe jedzenie dla cukrzyka pomaga unormować poziom glukozy we krwi i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Dodatkowo dieta dla cukrzyków zapewnia równomierny dopływ energii, niwelując zmęczenie i osłabienie.

Regularne posiłki w diecie cukrzycowej

Pamiętaj, by jeść o stałych porach, najlepiej co 3-4 godziny. W ten sposób uchronisz organizm przed spadkiem cukru we krwi, tym samym unikniesz napadów głodu, uczucia zmęczenia i kłopotów z koncentracją. Układając jadłospis, zwróć uwagę na podobną ilość kalorii i węglowodanów w poszczególnych posiłkach.

Co może jeść cukrzyk?

Jeśli chorujesz na cukrzycę, jedz dużo zdrowych tłuszczów znajdujących się w orzechach, oliwie z oliwek, oleju rybnym, nasionach lnu i awokado. Możesz też wybrać niskotłuszczowe lub odtłuszczone mleko i jego przetwory, takie jak maślanka, jogurt, kefir, czy ser. Unikaj zaś słodzonych, smakowych jogurtów, serków homogenizowanych i innych przetworów mlecznych.

Zrezygnuj też z cukru, miodu, słodyczy i słodkich napojów gazowanych. Jedzenie możesz słodzić ksylitolem lub stewią. Dieta dla cukrzyka przypomina racjonalne odżywianie zdrowej osoby. Nie musi się wiązać z mnóstwem wyrzeczeń. Pozwala zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać wagę na prawidłowym poziomie.

Postaraj się 1-2 razy w tygodniu jeść ryby, najlepiej morskie. Zawierają dużo pełnowartościowego białka i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Pamiętaj, by właściwie je przyrządzać. Zamiast mięsa rybnego w panierce wybierz pieczoną lub grillowaną rybę.

Zdrowe warzywa dla diabetyka

Codziennie jedz pięć porcji warzyw i owoców, najlepiej z upraw ekologicznych. Jeśli masz cukrzycę, wybieraj warzywa o niskim wskaźniku glikemicznym, by uniknąć skoków glukozy we krwi. Możesz jeść karczochy, szparagi, brokuły i kalafior. Jeśli chcesz, przygotuj dania z papryki, fasolki szparagowej, selera naciowego lub szparagów.

W najlepszej diecie dla cukrzyka mogą również znaleźć się pomidory, ogórki, różne rodzaje sałat, rzodkiewkę, bakłażana i cebulę. Unikaj natomiast warzyw o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak gotowane ziemniaki, buraczki i marchewki. Zrezygnuj także z kukurydzy i groszku zielonego w puszce.

Błonnik pokarmowy w cukrzycy

Węglowodany powinny stanowić 45-50% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Podstawą każdego dobrze skomponowanego posiłku powinna być skrobia, która chroni przed gwałtownymi skokami cukru we krwi. Znajduje się m.in. w kaszy, ryżu, produktach zbożowych, ziemniakach i suchych nasionach roślinach strączkowych.

Jedzenie dla cukrzyka powinno być bogate w rozpuszczalny błonnik, który spowalnia wchłanianie cukrów i obniża poziom cholesterolu we krwi.

Zapobiega dużym wahaniom poziomu glukozy we krwi. Występuje m.in. w otrębach, płatkach owsianych, jabłkach, owocach cytrusowych, kapuście, dyni, marchewce i roślinach strączkowych. Zdrowy jest też błonnik nierozpuszczalny, który reguluje pracę jelit i chroni przed zaparciami. Znajduje się w otrębach pszennych, ciemnym ryżu, grubych kaszach, owocach i warzywach.

Źródło: Materiał zewnętrzny

Ocen: 5
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany