5 sprawdzonych sposobów na zapalenie krtani

zapalenie krtaniZapalenie krtani jest chorobą dróg oddechowych występującą u dzieci i dorosłych. Mówiąc dokładniej, zapalenie krtani to stan zapalny górnych dróg oddechowych. Do rozwoju zapalenia krtani dochodzi w wyniku zakażenia wirusowego, rzadziej bakteryjnego lub działania czynników drażniących.

Wśród objawów dominują zwykle chrypka, utrudnione oddychanie, duszność i kaszel. Jak radzić sobie z objawami ze strony układu oddechowego typowymi dla zapalenia krtani? Jak wygląda leczenie przewlekłego zapalenia krtani? Odpowiadamy! Krtań to niewielka struktura chrzęstna umiejscowiona między gardłem a tchawicą. Takie położenie krtani sprawia, że jest ona narażona na powstawanie stanów zapalnych w jej obrębie.

Jakie są przyczyny zapalenia krtani?

Zapalenie krtani u dorosłych i dzieci może mieć zróżnicowane podłoże. Przyczyny można podzielić w zależności od czasu trwania choroby. W medycynie stosuje się podział na ostre i przewlekłe zapalenie krtani. Ostre zapalenie krtani trwa do 3 tygodni. O przewlekłym mówi się wtedy, gdy objawy występują dłużej niż 3 tygodnie [1].

Zapalenie krtani – przyczyny to [1]:

  • zapalenie ostre – podrażnienie krtani, zakażenie (zwykle wirusowe), nadużywanie strun głosowych, czynniki drażniące (np. dym papierosowy),
  • zapalenie przewlekłe – następstwo zapalenia ostrego, refluks żołądkowo-przełykowy. Możliwe przyczyny przewlekłego zapalenia krtani to także działanie czynników drażniących takich jak tytoń, alkohol czy nadmierny wysiłek głosowy.

Na zapalenie krtani może zachorować każdy, bez względu na wiek, przy czym na ciężki przebieg choroby szczególnie narażone są dzieci.

A czy zapalenie krtani jest zaraźliwe? To zależy od przyczyny, jaka je wywołała. Jeśli źródłem choroby jest infekcja górnych dróg oddechowych, w tym zwłaszcza występująca najczęściej infekcja wirusowa, ale też bakteryjna, to ostrym zapaleniem krtani można się zarazić.

Rodzaje i objawy ostrego zapalenia krtani

Objawy zapalenia krtani różnią się w zależności od rodzaju choroby, z jakim mamy do czynienia. Ich obserwacja umożliwia właściwe rozpoznanie.

Podgłośniowe zapalenie krtani

Objawy ostrego podgłośniowego zapalenia krtani najczęściej pojawiają się nagle, w nocy lub nad ranem. Cechują się tym, że szybko narastają. Poprzedzić je mogą objawy typowe dla przeziębienia lub grypy takie jak kaszel czy katar. W przebiegu choroby dochodzi do zwężenia światła dróg oddechowych [2].

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani – objawy to [2]:

  • świst krtaniowy (stridor),
  • szczekający kaszel,
  • duszność w czasie wdechu,
  • chrypka.

W trakcie zapalenia krtani u dzieci o ciężkim przebiegu może pojawić się znaczna praca mięśni klatki piersiowej, sine zabarwienie skóry, a nawet zaburzenia świadomości. Leczenie choroby w takim przypadku może wymagać hospitalizacji [2].

Nadgłośniowe zapalenie krtani

Ostre zapalenie nagłośni zapoczątkowują objawy infekcji górnych dróg oddechowych, które pojawiają się od 6 do 12 godzin wcześniej, następnie dochodzi do gwałtownego pogorszenia stanu. Wśród objawów nadgłośniowego zapalenia krtani wymienia się m.in.[3]:

  • zapalenie gardła,
  • silny ból gardła,
  • spłycony i przyspieszony oddech,
  • obrzęk błony śluzowej i trudności z przełykaniem,
  • ślinienie,
  • niewyraźny i stłumiony głos (“barani”),
  • gorączka.

Stan zapalny w okolicy nadgłośniowej krtani występuje zwłaszcza u dzieci, rzadziej u osób dorosłych.

Jak leczyć zapalenie krtani?

Przy doborze leczenia pod uwagę należy wziąć przyczynę choroby. Ostre podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci wymaga podania glikokortykosteroidu doustnie, domięśniowo lub wziewnie oraz adrenaliny w nebulizacji. W przypadku chorób krtani wywołanych przez bakterie stosuje się antybiotyki. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie farmakologiczne [4].

W domowym leczeniu zapalenia krtani zaleca się takie metody jak:

  1. Oszędzanie głosu (trzeba mówić jak najmniej, a najlepiej wcale).
  2. Nawilżanie śluzówki poprzez stosowanie tabletek do ssania o przeciwzapalny i przeciwbólowym działaniu.
  3. Dbanie o odpowiednie nawodnienie poprzez picie dużych ilości płynów.
  4. Stosowanie inhalacji z soli fizjologicznej.
  5. Dbanie o nawilżenie powietrza w domu poprzez stosowanie nawilżaczy powietrza.

Warto też wspomnieć, że przewlekłe zapalenie krtani jest często powodem skierowania pacjentów na leczenie sanatoryjne.

Bibliografia:

  1. Świerczyńska-Krępa M., Świerczyński Z., Mejza F., Zapalenie krtani, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 202
  2. Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), Medycyna Praktyczna, Pediatria, 2017.
  3. Zielińska-Bliźniewska H., Olszewski J., Ostre podgłośniowe i nadgłośniowe zapalenie krtani, Medycyna po Dyplomie, 12, 2019.
  4. Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), Medycyna Praktyczna, Pediatria, 2017.
Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany