Rehabilitacja neurologiczna po udarze mózgu – nie zwlekaj!

rehabilitacja po udarzeCo 8 minut w Polsce ktoś doznaje udaru! I choć cztery na pięć przypadków dotyczą osób po 65 roku życia, to udar dotyka też coraz młodszych osób. Ryzyko udaru mózgu u osób poniżej sześćdziesiątki związane jest z niezdrowym stylem życia: nadmiernym stresem, złą dietą, brakiem aktywności fizycznej i używkami.

Czym jest udaru mózgu?

Do udaru dochodzi w wyniku nagłego zaburzenia dopływu krwi do mózgu, w wyniku czego komórki mózgowe zostają uszkodzone lub zniszczone, a w efekcie nie wykonują swojej pracy. Udar mózgu może być niedokrwienny lub krwotoczny. W przypadku udaru niedokrwiennego mała tętniczka wewnątrzmózgowa ulega zamknięciu bądź zwężeniu i nie doprowadza krwi z tlenem i substancjami odżywczymi do określonego obszaru mózgu. Udar krwotoczny, czyli „wylew”, powstaje w wyniku pęknięcia tętniczki i rozlania się krwi w określonym obszarze mózgu.

Objawy udaru mózgu

Udar mózgu pojawia się nagle, niespodziewanie. Może do niego dojść zarówno podczas intensywnego wysiłku, jak i błogiego odpoczynku. Warto wiedzieć jednak, że co piąty pacjent ma objawy ostrzegawcze, które zauważone dają szansę na uniknięcie trwałej niepełnosprawności czy zgonu.

Objawy małego udaru są przemijające, chory wraca do pełnej sprawności, by po kilku tygodniach czy miesiącach przejść udar dokonany, skutkujący trwałymi problemami neurologicznymi. Jeżeli więc zauważysz:

  • nagłe zaburzenia czucia po jednej stronie ciała
  • drętwienie połowy ciała
  • osłabienie kończyn jednej połowy ciała
  • wykrzywienie twarzy po jednej stronie ciała
  • opuszczenie kącika ust
  • zaburzenia mowy
  • zaburzenia równowagi z zawrotami głowy,
  • kłopoty z orientacją czy podwójnym widzeniem
  • koniecznie zgłoś się do lekarza!

Podobne objawy ma udar dokonany. W jego przypadku również najważniejsza jest niezwłoczna pomoc lekarza, wdrożenie leczenia i rehabilitacji. Warto pamiętać, że im wcześniej rozpoczęta jest rehabilitacja (już w szpitalu), tym większe szanse na powrót do sprawności po udarze mózgu.

Rehabilitacja neurologiczna po udarze mózgu

Ok. 60 proc. chorych po przebytym udarze cierpi na jakąś formę niesprawności: od fizycznej po zaburzenia poznawcze, kłopoty z pamięcią, zaburzenia mowy. Niektórzy ze skutkami niedokrwienia mózgu mierzą się do końca życia. Kompleksowa i indywidualna rehabilitacja neurologiczna w uzdrowisku to kolejny etap, po pobycie w szpitalu, powrotu do pełnej sprawności.

W naszym uzdrowisku do każdego pacjenta podchodzimy holistycznie – przekonuje fizjoterapeuta Uzdrowiska Konstancin-Zdrój. – Jest to niezwykle istotne z uwagi na to, że każdy pacjent może mieć różne objawy, w różnym stopniu wpływające na codzienne funkcjonowanie i sprawność. Rehabilitacja neurologiczna musi być kompleksowa, czyli usprawniać wszystkie problemy pacjenta. Zaburzenia mowy, zaburzenia połykania, niedowład kończyny górnej i niedowład kończyny dolnej oraz zaburzenia depresyjne – nie rehabilitujemy jednej niepełnosprawności. Wszystkie te problemy są celem naszej terapii!

Rehabilitację neurologiczną w uzdrowisku należy rozpocząć jak najszybciej i prowadzić tak długo, jak to jest konieczne. Uzdrowisko Konstancin-Zdrój jest jedynym podmiotem uzdrowiskowym w województwie mazowieckim z bardzo dobrymi warunkami do realizowania tego neurologicznych turnusów rehabilitacyjnych. Posiada wieloletnie doświadczenie w rehabilitacji leczniczej, dysponuje profesjonalnym personelem medycznym (lekarzami specjalistami, fizjoterapeutami, pielęgniarkami), nowoczesną bazą zabiegową oraz niezbędną infrastrukturą do zapewnienia wysokiego poziomu usług. Szpital Rehabilitacyjny, po znacznej rozbudowie i modernizacji w 2017 roku, jest najnowocześniejszym obiektem leczniczym w Konstancinie-Jeziornie.

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany