Grypa żołądkowa: pomogą domowe sposoby

grypa żołądkowaGrypa żołądkowa zdecydowanie nie jest przyjemnym doświadczeniem. Na szczęście większość ludzi w pełni wyzdrowieje bez żadnych komplikacji. Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu przez cały okres choroby może być jednak największym wyzwaniem.

Chociaż nie mamy zbyt wiele do zrobienia w przypadku grypy żołądkowej, nie czekajmy aż sama minie. Warto skorzystać z poniższych rad. Jeśli jednak nic nie pomaga, a czujesz się źle, nie jesteś w stanie utrzymać płynów przez 24 godziny lub masz krwiste wymioty, krwistą biegunkę czy temperaturę powyżej 39°C, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Przyczyny grypy żołądkowej

Grypa żołądkowa (znana również jako zapalenie żołądka i jelit) jest zwykle spowodowana różnymi wirusami, które atakują układ żołądkowo-jelitowy. Nie jest to spowodowane wirusem grypy, który wywołuje sezonową grypę. Rzadziej mogą ją spowodować bakterie znajdujące się w skażonej wodzie lub żywności, która została przygotowana w niehigienicznym środowisku.

Nikt nie lubi chorować, ale grypa żołądkowa dostarcza szczególnej brutalnej mieszanki objawów. Kiedy uderzy, szybko sprawia, że przestajemy funkcjonować. Początkowe etapy rozpoczynają się od dreszczy, gorączki i nudności, które przechodzą w wymioty, biegunkę i silne bóle. To okropne i nie ma na to lekarstwa. Grypa żołądkowa musi po prostu minąć.

Poniższe środki zaradcze mogą przynieść ulgę najtrudniejszym objawom i pomóc w powrocie do zdrowia, gdy najtrudniejsza faza ustąpi

Grypa żołądkowa: pij dużo płynów

Płyny są niezwykle ważne, ponieważ tracisz płyny ustrojowe poprzez pocenie się, wymioty i biegunkę. Jeśli masz problemy z utrzymaniem płynów, spróbuj pić małe łyki w regularnych odstępach czasu lub żuć kawałki lodu.

Najlepsze płyny do picia to: woda, bulion, elektrolity do kupienia w aptece, niektóre herbaty, takie jak imbir i mięta pieprzowa, które mogą pomóc uspokoić żołądek i złagodzić mdłości.

Czego nie pić?

Napoi z kofeiną czyli kawy, mocnej czarnej herbaty i czekolady. Mogą zakłócać sen, gdy teraz on jest bardzo potrzebny. Unikaj alkoholu, który działa jak środek moczopędny. Poza tym wszystko to może dodatkowo podrażniać żołądek.

Grypa żołądkowa: spróbuj dietę BRAT

Nie zmuszaj się do jedzenia, jeśli sama myśl o jedzeniu powoduje, że się wzdrygasz. Kiedy w końcu poczujesz, że możesz coś zjeść, najlepiej zacznij powoli i proste potrawy.

Najlepsza będzie dieta BRAT czyli banany, ryż, mus jabłkowy i tosty. Te cztery pokarmy są łatwe w trawieniu, zawierają węglowodany, które dostarczają energii i uzupełniają składniki odżywcze.

Banany: banany są łatwe do strawienia, uzupełnią utracony potas przy wymiotach i biegunkach oraz wzmocnią wyściółkę żołądka.

Ryż: brązowy ryż ma zbyt dużo błonnika i może wytwarzać nadmiar gazu. Biały ryż jest łatwy do przetworzenia przez organizm i dostarcza energii z węglowodanów.

Mus jabłkowy: zwiększy energię, bo zawiera węglowodany i cukry. Zawiera też pektynę, która może pomóc w zastopowaniu biegunki. Jest również lekkostrawny.

Tost: unikaj chleba pełnoziarnistego, ponieważ błonnik może być trudny do strawienia. Biały chleb jest lekkostrawny.

Czego nie jeść?

Ogólnie rzecz biorąc, należy unikać nabiału, produktów z błonnikiem, tłustych i ostrych.

Nabiał: może zaostrzyć wydzielanie gazów i biegunkę.

Błonnik: nie potrzebujesz dodatkowego błonnika, jeśli stolec jest luźny.

Przyprawy: trzymaj się z daleka od dań na bazie pomidorów, curry i sosów chili.

Grypa żołądkowa: spróbuj akupresury, aby zmniejszyć nudności

Wykazano skuteczność akupresury w leczeniu niektórych rodzajów nudności. Znajdź punkt, mierząc szerokość trzech palców w dół od spodu dłoni. Naciśnij ten punkt za pomocą kciuka i poczujesz delikatne miejsce pomiędzy dwoma ścięgnami. Delikatnie masuj go kciukiem przez dwie lub trzy minuty.

Zobacz też:

Ból brzucha – dlaczego nie powinniśmy go ignorować?

Zdrowe jelita – nie zapomnij o błonniku

Gdy ból brzucha, wzdęcia czy zaparcia nie dają Ci spokoju

Grypa żołądkowa: dużo odpoczywaj

Kiedy masz grypę żołądkową, twoje ciało potrzebuje odpoczynku, aby zwalczyć infekcję. Uspokój się i zmniejsz ilość czynności wykonywanych w ciągu dnia. Oznacza to po prostu wylegiwanie się na kanapie, gdy nie jesteś w łóżku. Podczas odpoczynku ciało intensywnie pracuje nad zwalczaniem infekcji i naprawą uszkodzeń na poziomie komórkowym.

Grypa żołądkowa: ostrożnie z lekami

Grypy żołądkowej nie można wyleczyć za pomocą leków, a antybiotyki nie pomogą, gdy sprawcą jest wirus. Możesz przyjmować leki bez recepty, aby leczyć objawy, ale rób to oszczędnie. W przypadku gorączki lub bólu, ibuprofen może pomóc, o ile nie powoduje to rozstroju żołądka. W przypadku odwodnienia może też być nienajlepszy dla nerek.

Acetaminofen jest często zalecany przy grypie żołądkowej. Łagodzi gorączkę i bóle, ma mniej skutków ubocznych niż ibuprofen i ma mniejsze prawdopodobieństwo podrażnienia żołądka.

Grypa żołądkowa: środki zaradcze dla najmłodszych

Jeśli objawy twojego dziecka nie ustąpią w ciągu jednego lub dwóch dni, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Trzeba się upewnić, że dziecko wyzdrowieje bez żadnych komplikacji.

Najważniejsze w czasie grypy żołądkowej jest odpowiednie nawodnienie. Trzeba zachęcać dzieci do picia wody (małymi łyczkami) lub niemowlęta do ssania piersi. Wszystkie niemowlęta i małe dzieci powinny również pić roztwór elektrolitów.

Jak zapobiec grypie żołądkowej

Jeśli to możliwe unikaj bliskiego kontaktu z osobami zarażonymi i często myj ręce. Dużo odpoczywaj. W miarę możliwości używaj zmywarki zamiast myć naczynia ręcznie. Izoluj od reszty rodziny chorego. Postaraj się, aby korzystał z innej łazienki niż wszyscy, jeśli jest to możliwe. Jeśli nie, dezynfekuj muszlę klozetową oraz uchwyty, klamki, blaty.

Czy żołądkowa grypa jest zaraźliwa?

Tak! Objawy pojawiają się od jednego do trzech dni po zarażeniu. Nawet po ustąpieniu objawów możesz zarażać innych przez kolejne dwa tygodnie. Dzieci mogą zarażać dłużej. Aby zmniejszyć ryzyko przekazania wirusa innym, nie idź do pracy lub nie puszczaj dziecka do szkoły z widocznymi objawami. Jeśli masz gorączkę, poczekaj, aż ona zniknie.

Ocen: 21
1 komentarz
  1. Przestańcie szerzyć dezinformacje, bo komuś stanie się krzywda. Na tą chorobę jest lekarstwo i to bardzo skuteczne, wystarczy 1 tabletka i w ciągu 2 godzin człowiek jest praktycznie zdrowy.
    Nazywa się loperamid (spotykany również pod nazwa laremid), dostępne w każdej aptece bez recepty.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany