Nadmierne pragnienie – dlaczego ciągle chce mi się pić?

nadmierne pragnienieNadmierne pragnienie wydaje się być naturalne jeśli jest ciepło i za mało pijemy. Ale jeżeli twoje usta są wyschnięte bez względu na to ile wypiłeś, to znak, że w twoim organizmie dzieje się coś złego. Może to być objaw cukrzycy, anemii a nawet niskiego ciśnienia krwi.

Każdy stan, który zaburza równowagę soli w organizmie może wywołać pragnienie. Jeśli będziemy odpowiednio dużo pić, tak aby mocz był jasnożółty, a jednocześnie będziemy ciągle spragnieni, powinniśmy pójść do lekarza aby wykluczył poniższe problemy zdrowotne.

Nadmierne pragnienie – objaw cukrzycy

Cukrzyca może zwiększać odwodnienie, zwłaszcza jeśli jeszcze nie jesteśmy tego świadomi, że ją mamy. Kiedy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, nerki produkują więcej moczu, aby pozbyć się nadmiaru glukozy.

Częste oddawanie moczu to zwiększone pragnienie i prowadzi to do picia większej ilości płynów.

Jeśli mamy nadmierne pragnienie i oddajemy często mocz, a dodatkowo tracimy na wadze, jesteśmy zmęczeni lub rozdrażnieni – to trzeba zrobić test glukozy we krwi, aby dowiedzieć się, czy mamy cukrzycę. To bowiem mogą być objawy cukrzycy.

Nadmierne pragnienie – moczówka prosta nerkowa

Moczówka prosta, chociaż nie jest związana z cukrzycą ma niektóre z jej objawów, takie jak odwodnienie i pełny pęcherz. Moczówka prosta charakteryzuje się brakiem równowagi hormonalnej w organizmie, który wpływa na wchłanianie wody. Następuje utrata ogromnej ilości wody przez częste oddawanie moczu, i dlatego ciało stara się zrekompensować utratę płynów. Ponieważ istnieje kilka rodzajów moczówki prostej to należy wykonać szereg badań, ale znaleźć tę właściwą.

Nadmierne pragnienie – winny okres

okres u kobietPodczas okresu możesz być bardziej spragniona. Nie martw się, jest to całkowicie normalne. Estrogen i progesteron mogą wpływać na poziom płynu w organizmie. Dodaj do tego utratę krwi z samego cyklu (zwłaszcza jeśli okres jest ciężki), a rezultatem jest zwiększone pragnienie.

Nadmierne pragnienie – suchość w ustach

Suchość w ustach inaczej suchość ust, często mylona jest z nadmiernym pragnieniem. Ta nieprawidłowa suchość błon śluzowych w jamie ustnej związana jest z ograniczeniem przepływu śliny lub zmianą jej składu. Jeśli twoje gruczoły nie produkują wystarczająco dużo śliny, może to prowadzić do innych brzydkich objawów takich jak nieświeży oddech, trudności w żuciu jedzenia, włóknista ślina.

Suchość w jamie ustnej może być skutkiem ubocznym leków na receptę, takich jak leki antyalergiczne oraz leki na zawroty głowy lub leki na chorobę lokomocyjną. Istnieje również kilka chorób, które mogą powodować suchość w ustach, więc zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Zobacz też:

Picie wody – prawdy i mity o wodzie. Jak wybrać dobrą wodę

Woda z cytryną – 8 powodów by zacząć ją pić rano na czczo

Nadmierne pragnienie – winna anemia

Stała lub nagła utrata krwi jest najczęstszą przyczyną niedokrwistości. Twój organizm traci czerwone krwinki szybciej niż można je wymienić i stara się nadrobić stratę płynu przez wywołanie pragnienia. Przyczyn może być wiele, obfite miesiączki, krwawienie z przewodu pokarmowego, ale również problemy z tarczycą.

U ponad 70 procent osób z niedoczynnością tarczycy występuje wzmożone pragnienie.

Nadmierne pragnienie – niskie ciśnienie krwi

niskie ciśnienie krwiPrzewlekły stres powoduje to, że nasze nadnercza mogą doprowadzić do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. To z kolei może powodować zawroty głowy, depresję, lęk, a także skrajne pragnienie.

Pragnienie jest więc sposobem organizmu na dodanie większej ilości wody do krwi, próbując podnieść ciśnienie krwi.

Nadmierne pragnienie – dieta

Produkty, które mają działanie moczopędne (seler, szparagi, buraki, cytryna, melon, imbir, pietruszka) mogą sprawić, że zwiększa się pragnienie, ponieważ wydalamy więcej moczu. Mimo, że te produkty mają wiele korzyści dla zdrowia, trzeba włączyć różnorodne warzywa i owoce do swojej diety. Warto jeść więcej pokarmów, takich jak płatki owsiane i brązowy ryż, które gotuje się w wodzie.

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany