Picie wody – prawdy i mity o wodzie. Jak wybrać dobrą wodę

picie wodyCzy picie wody sprzyja odchudzaniu i czy można popijać ją w czasie posiłku? Czy wodę można przedawkować, a kranówka jest taka sama jak woda mineralna? Potwierdzamy fakty i obalamy mity.

Należy wypijać co najmniej 1,5 litra wody dziennie – FAKT

Ciało dorosłego człowieka aż w 60-70% składa się z wody, która przenosi do komórek składniki odżywcze i tlen. Jest niezbędna do utrzymania właściwej objętości i prawidłowego ciśnienia krwi, a także decyduje też o temperaturze ciała. Nasze ciało przez cały czas traci wodę, która wydostaje się całą jego powierzchnią, poprzez parowanie. W warunkach spoczynku tracimy w ten sposób około pół litra wody na dobę, a podczas wysiłku dużo więcej. Już niewielki ubytek wody z organizmu (1-2%), wywołuje objawy zmęczenia, a ubytek 10% zaczyna zagrażać życiu. Należy więc sukcesywnie uzupełniać w organizmie wodę.

Optymalna ilość do spożycia to masa ciała podzielona przez 30, czyli np. dla osoby o wadze 60 kg – 2 litry dziennie

Woda powinna posiadać jak najwięcej składników mineralnych – MIT

Zbyt częste spożywanie wysoko zmineralizowanej wody może sprawić, że do organizmu dostanie się za duża ilość minerałów, a to z kolei skutkować może zaburzeniem jego czynności. Woda wysoko zmineralizowana polecana jest między innymi osobom o dużej aktywności fizycznej, np. sportowcom. Osoby o średniej lub niewielkiej aktywności, powinny pić wodę średniozmineralizowaną, jak na przykład Naturalna Woda Mineralna Jurajska, która w 1 litrze zawiera ponad 500 mg składników mineralnych, wśród których tak cenny jest wapń i magnez. Taką wodę można pić do woli, nie ma możliwości jej „przedawkowania”.

Woda mineralna jest bardziej wartościowa niż źródlana – FAKT

Woda źródlana, w przeciwieństwie do wody mineralnej, ma mniej składników mineralnych – można zatem ją pić, ale również stosować do zwykłych czynności gospodarczych. Do picia zaś zdecydowanie bardziej wskazana jest woda mineralna, ponieważ dostarcza organizmowi składniki mineralne, które są systematycznie usuwane z organizmu m.in. z potem. Funkcję tę idealnie spełnia średniozmineralizowana woda.

Nie należy popijać posiłku wodą – MIT

Średniozmineralizowana woda mineralna jest jak najbardziej wskazana do picia zarówno w czasie, jak i po posiłku. Popijanie wody w trakcie jedzenia w żaden sposób nie zaburza procesów trawiennych, a nawet przeciwnie, niektórym osobom ułatwia skuteczne rozdrabnianie i przełykanie pokarmu.

Zobacz też:

Woda na ból głowy

Woda z cytryną – 8 powodów by zacząć ją pić rano na czczo

Picie wody mineralnej sprzyja odchudzaniu – FAKT

Samo picie wody mineralnej nie powoduje chudnięcia, ale zdecydowanie mu sprzyja. Woda jest niezbędna w procesie przemiany materii i wpływa na jego prawidłowy przebieg. Wszystkie reakcje biochemiczne, zachodzące w organizmie człowieka, wymagają obecności wody. Odwodniony organizm z trudem spala tkankę tłuszczową, zaś dobrze nawodniony, o wiele szybciej radzi sobie z tłuszczem. Poza tym woda mineralna zmniejsza łaknienie i tłumi uczucie głodu.

Wypijanie szklanki wody przed posiłkiem powoduje, że przyjmujemy później mniejszą ilość jedzenia

Dzieciom lepiej podawać soki niż wodę – MIT

Soki, najlepiej świeżo wyciskane, są oczywiście jak najbardziej wskazane, ponieważ dostarczają witamin, błonnika i soli mineralnych. Nie powinny jednak być jedynym, czy też głównym płynem przyjmowanym przez dziecko. W organizmie dziecka znajduje się jeszcze więcej wody niż w ciele dorosłego, bo aż 75%, a u niemowlaka nawet 94%. Dzieci też łatwiej mogą ulec odwodnieniu. Dlatego bardzo ważne jest, aby dziecko było odpowiednio nawodnione, a same soki nie są w stanie tego zagwarantować. W tym celu najbardziej wskazane jest podawanie wody średniozmineralizowanej. Warto zwrócić uwagę, czy wybrana przez nas woda posiada Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Pochodzenie wody ma znaczenie – FAKT

Najbardziej wartościowe są wody wydobywane z najgłębszych warstw, szczelnie odizolowanych strukturami geologicznymi od powierzchni skorupy ziemskiej. Oznacza to, że do wód głębinowych nie dostają się żadne wody z opadów atmosferycznych, które mogłyby je zanieczyszczać. To zapewnia ich pierwotną czystość pod względem chemicznym i mikrobiologicznym.

Zgromadzone w najgłębszych strukturach ziemi wodny są więc krystalicznie czyste, a do tego naturalnie zmineralizowane

Ocen: 15
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany