7 ajurwedyjskich sekretów na problemy z trawieniem

problemy z trawieniemProblemy z trawieniem chociaż raz w życiu miała chyba każda osoba. O ile jest to problem jednorazowy to nie ma się czym martwić. Gorzej gdy układ trawienny nie działa dobrze. Czujemy się wtedy zmęczeni, słabi, mamy wzdęcia po jedzeniu. Z pomocą przychodzi ajurweda.

Zdrowe trawienie jest kluczem do posiadania doskonałego zdrowia. Oto kilka wypróbowanych tajemnic Ajurwedy, dzięki którym trawienie wróci do normy:

Zacznij posiłek od małego kawałka świeżego imbiru z odrobiną soli na trawienie

Imbir w Ajurwedzie jest ziołem, które ma właściwości fermentacyjne. Jest to szczególnie przydatne dla tych, którzy nie mają smaku, mają zaparcia, a także powtarzający się kaszel i przeziębienia. Sól to kolejny środek pobudzający trawienie – zaleca Ajurweda. Dodatkowo wspiera oczy i serce, nie powodując uczucia pieczenia.

Jedz ciepłe posiłki i pij ciepłą wodę gdy masz problemy z trawieniem

Trawienia zaczyna się natychmiast poprawiać, kiedy przechodzimy z picia zimnych napojów do picia ciepłej wody oraz z jedzenia surowej żywności na jedzenie ciepłych posiłków. Dlaczego? Układ trawienny w ajurwedzie jest uważany jako pożar. Jak każdy ogień gaśnie, gdy dodamy do niego coś zimnego. Aby go pobudzić, podsycić, musimy dorzucić ciepło.

Zobacz też:

Ćwiczenia na lepsze trawienie

Chlorella zmniejsza cholesterol i ciśnienie krwi, poprawia odporność i trawienie

Sok żurawinowy na trawienie, zdrowe serce i nerki. Właściwości soku żurawinowego

Gdy masz problemy z trawieniem skup się tylko na jedzeniu

Jedzenie w ajurwedzie to świętość. Oznacza to, że jak jemy powinniśmy siedzieć cicho i skupić się tylko na nim. Jedząc w podróży, przed ekranem (telewizora, komputera lub telefonu), lub podczas wykonywania innych rzeczy, zaburzamy pracę przewodu pokarmowego. Wtedy dobrze nie żujemy, spieszymy się.

Usiądź na kolanach po jedzeniu aby polepszyć trawienie

Sekret dobrego odżywiania to także zachowanie po nim. Nie biegamy, a siadamy na kolanach, z pupą na piętach. Tak jak do jogi. Joga zresztą to siostra ajurwedy. Jeśli nie możesz usiąść na kolanach, wystarczy jak będziesz siedzieć prosto i zamkniesz oczy na kilka minut.

Gotuj z przyprawami i zapomnij o wzdęciach

Jest mnóstwo przypraw w tradycji ajurwedy, które mogą być dodawane do różnych produktów spożywczych, aby poprawić trawienie. Kminek, nasiona kozieradki, nasiona Adżwan i przypraw Asafetida są wspaniałe, aby dodać je do posiłków. Każda z nich poprawia trawienie i zapobiega wzdęciom po jedzeniu.

To cię zainteresuje:

Sok żurawinowy na trawienie, zdrowe serce i nerki. Właściwości soku żurawinowego

Poczekaj z jedzeniem aż strawiony zostanie poprzedni posiłek

Przekąski uwielbiają ludzie będący w ciągłym ruchu. Jest to jednak o tyle niebezpieczne, że nawet nie zauważają jak dużo ich jedzą. Poza tym układ trawienny nie dostaje odpowiedniego czasu na przetwarzanie tego co dostał wcześniej. Prowadzi to do wielu zaburzeń trawiennych. Według ajurwedy jeść należy wtedy, gdy poczujemy głód.

Nie należy jeść, gdy targają nami emocje

Wtedy pokarmy nie są odpowiednio trawione i mogą stać się nawet dla nas szkodliwe. Przed jedzeniem uspokój się (musisz pokonać gniew, smutek i lęk). Jedz wtedy, gdy jesteś zadowolona – to kolejny sekret ajurwedy.

Ocen: 7
2 komentarze
  1. Te domowe sposoby są dobre, jeśli ktoś lubi je stosować to ja nie widzę w tym żadnego problemu. Ale ja z racji pracy i ciągłego braku pracy to szukałam czegoś co mogę w każdej chwili zastosować. No i tak trafiłam na Intestę z maślanem sodu gdzieś w internecie. Zamówiłam i się kuruję nią jakiś czas i trzeba przyznać że już po zjedzeniu czegoś słodkiego nie odczuwam dyskomfortu

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany