Ból kolana może zwiastować różne choroby. Dlaczego boli kolano?

ból kolanaBól kolana to najczęstsza dolegliwość. Nie ma chyba osoby która by go nie doświadczyła. Okazuje się jednak, że sam ból kolana może być objawem tego, że coś niedobrego dzieje z naszym zdrowiem. I nie zawsze dotyczy to tylko kolana.

Ból kolana podczas wspinaczki po schodach

bolące kolana podczas wchodzenia po schodach

Może to być: wczesne zapalenie kości i stawów

Ból kolana podczas wchodzenia po schodach może być wczesnym objawem choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego – przewlekłą chorobą, która dotyka głównie chrząstki. Zwykle choroba zwyrodnieniowa stawów występuje po 40 roku życia, ale w związku z tym że ludzie stają się bardziej aktywni, zapalenie stawów występuje u młodszych ludzi.

Kliknięcia lub blokowania kolana podczas spaceru

Może to być: pęknięta łąkotka

Staw w kolanach powinien poruszać się dość gładko, gdy idziesz, więc jeśli musisz czasami wstrząsnąć stawem, aby go odblokować lub gdy czujesz, że kolano ucieka, możesz mieć pękniętą łąkotkę. Łąkotka jest tarczą w kształcie litery C, która amortyzuje kolano. Problemy z nią często spowodowane są przez skręcenie lub zgięcia kolana zbyt mocno, ale większość ludzi nie pamięta dokładnie, kiedy i jak to się stało. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, koniecznie idź do ortopedy, bo problemy z łąkotką zwykle wymagają operacji.

Zobacz też:

Na bolące kolano najlepszy lód, ćwiczenia, utrata wagi i osocze

Ból pleców zlikwidujesz ćwiczeniami rozciągającymi

Ból stawów – uważaj na pomidory, kukurydzę, słonecznik i słodkie napoje

Drętwienie lub mrowienie z tyłu kolana

Może to być: rwa kulszowa

Dyskomfort z tyłu kolana może być objawem urazu nerwu kulszowego – twojego głównego nerwu biegnącego od dolnej części rdzenia kręgowego w dół z tyłu uda. Wszelkie mrowienie lub paraliżujący ból z tyłu kolana jest zwykle spowodowany przez nerwy kręgosłupa. Obolałość związana z rwą kulszową może również rozchodzić się z dołu do góry i z powrotem aż do palców stóp.

Ciepło lub ból z tyłu kolana podczas podróży

bolące kolana w podróży

Może to być: zakrzepica

Ważne jest, aby lecąc samolotem jak najczęściej ruszać nogami. Małe skrzepy w kolanie są dość powszechne w czasie podróży samolotem (z powodu ciasnego miejsca na nogi). Ciepło i ból bezpośrednio z tyłu łydki lub kolana może być objawem skrzepu. Gdy masz zakrzepy, które mogą być niebezpieczne i zagrażające życiu, jedynym sposobem aby się ich pozbyć są leki przeciwzakrzepowe. Jeśli jesteś w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia zakrzepów krwi (ci, którzy mieli poważną operację lub biorą pigułki antykoncepcyjne) przed lotem skonsultuj się z lekarzem. Może zasugerować, aby podczas lotu nosić pończochy uciskowe lub przepisze leki rozrzedzające krew.

Ocen: 16
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany