Choroba zwyrodnieniowa stawów: kwas hialuronowy ci pomoże

choroba zwyrodnieniowa stawówChoroba zwyrodnieniowa stawów najczęściej dotyka osoby z nadwagą i seniorów, ale nie omija też młodych, pracujących za biurkiem czy sportowców. Przebiega powoli, towarzyszy jej ból i niesprawność, obniża jakość życia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS), bo o niej mowa, z każdym rokiem zbiera coraz większe żniwo. Jak sobie z nią radzić? Należy wprowadzić zdrową dietę, więcej ruchu  oraz unikać urazów. Jednak, gdy choroba się pojawi wówczas warto sięgnąć po środki, które są bogate w kolagen i glukozaminę.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to bolesny problem

Choroba zazwyczaj dotyka stawów kolanowych, biodrowych, dłoni i kręgosłupa. Ujawnia się najczęściej między 40 a 60 rokiem życia, ale pierwsze zmiany pojawiają się już około 30. Jak twierdzi lekarz medycyny Klaudiusz Kosowski, specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii z poznańskiego Szpitala Medycznego Polonia, co drugi trzydziestolatek w Polsce ma zmiany degeneracyjne w swoim organizmie.

Według danych szacunkowych zmiany w stawach, typowe dla choroby zwyrodnieniowej, występują u co czwartej osoby po 40. roku życia. Po przekroczeniu 55. roku życia częstość występowania schorzenia sięga 65%, a po 75. roku życia – niemal 80%

Na chorobę zwyrodnieniową stawów zapadają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ale to panie w większym stopniu doświadczają następstw tego schorzenia w życiu codziennym.

Schorzenie nie daje ogólnych symptomów. Wszystkie zmiany, które zachodzą w organizmie związane są ze stawami. Chorzy zazwyczaj uskarżają się na poranną sztywność, trzeszczenie, ograniczenie ruchów oraz ból o różnym nasileniu. Ten ostatni najbardziej odczuwalny jest w trakcie poruszania się, mija gdy człowiek siedzi lub stoi. Jednak w fazie zaawansowanej największe nasilenie dolegliwości objawia się w trakcie snu.

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka tez młodych

Jeszcze do niedawna uważano, że ChZS związana jest tylko z wiekiem, jako naturalny proces starzenia się. Obecnie lekarze zauważają, że coraz więcej osób w młodym wieku uskarża się na dolegliwości stawowe. Przyczyną  jest nadwaga oraz siedzący tryb życia, bo każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowe obciążenie dla stawów. Jak się przed tym uchronić? Podstawą jest zdrowe odżywianie i uprawianie sportu, unikanie urazów, a jeśli już choroba się pojawi jak najszybsza diagnoza i właściwe leczenie.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Kolagen na stawy – poznaj fakty i mity

Naturalne sposoby na ból stawów

Kiedy staw biodrowy odmawia posłuszeństwa

Choroba zwyrodnieniowa stawów – leczenie

W przypadku zachorowania na ChZS specjaliści nie szukają przyczyn powstawania choroby, a jedynie skupiają się na zmniejszeniu bólu oraz poprawie funkcji stawów, ograniczenia niepełnosprawności jak i jakości życia chorego. Chcąc to osiągnąć lekarze muszą zastosować metody edukacyjne, farmakologiczne, a w skrajnych przypadkach operacyjne. Na początku chory zapoznawany jest z czynnikami ryzyka, chorobą, jej objawami i wpływem na życie, druga to podawanie środków przeciwbólowych oraz bogatych w kwas hialuronowy.

Kwas hialuronowy – na wagę złota

W stawach znajduje się płyn maziowy, który jest odpowiedzialny za poprawne ich smarowanie i ochronę. Zdolność płynu stawowego do skutecznego spełniania tych funkcji zależy między innymi od kwasu hialuronowego. Posiada on silne właściwości wiskoelastyczne (lepko-sprężyste) i amortyzacyjne. Jego niedobór prowadzi do pojawienia się dolegliwości. U zdrowego człowieka z upływem lat dochodzi do zmian w płynie maziowym i jest to naturalna konsekwencja starzenia się organizmu. Według ekspertów z Europejskiej Ligi do Walki z Chorobami Reumatycznymi (EULAR), u chorych cierpiących na zwyrodnienie stawów właściwości wiskoelastyczne kwasu hialuronowego mogą być nawet dziesięciokrotnie niższe, niż u osób będących w podeszłym wieku.

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany