Poziom cukru we krwi jest bardzo ważny aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Zależy tez od tego nasze zdrowie. Zobacz jakie objawy świadczą, że coś jest z nim nie tak.
Cukier we krwi to jedna z najlepszych rzeczy jaką dała nam natura. Dzięki niemu mamy energię i jesteśmy szczęśliwi.
Gdy glukoza jest na odpowiednim poziomie, organizm jest silny, zdrowy, system odpornościowy działa prawidłowo, radzimy sobie ze stresem, śpimy spokojnie. Ale jeśli poziom jest nieprawidłowy w organizmie dzieją się dantejskie sceny.
Spis treści
Poziom cukru we krwi – na czym to polega
Aby zdać sobie sprawę z tej sytuacji trzeba najpierw zrozumieć mechanizm całego tego procesu. Po każdym posiłku podnosi się poziom cukru we krwi. Ciało reaguje wtedy wydzielaniem insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę. Insulina obniża poziom glukozy i reguluje jej poziom. Jeśli nie jemy długo, stężenie cukru spada zbyt nisko i wtedy nadnercza uwalniają adrenalinę a ta kortyzol, aby jakoś zaradzić tej sytuacji. Wtedy zazwyczaj potrzebujemy natychmiast zjeść coś słodkiego, a to powoduje, że poziom cukru natychmiast bardzo się podnosi. To nie jest dobre dla organizmy – to wielka słodka huśtawka. Skąd masz wiedzieć, czy w twoim organizmie już tego nie ma?
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
Marskość wątroby – wszystko przez cukier
Cukier – czy można się od niego uzależnić
Oto znaki, które świadczą o złym poziomie cukru we krwi
1. Obwód talii jest większy niż bioder
2. Trudno jest ci schudnąć
3. Masz straszny apetyt na słodycze
4. Czujesz się wcale nie lepiej, jak coś zjesz
5. Jesteś rozdrażniona jeśli pominiesz jakiś posiłek
6. Płaczesz bez powodu
7. Czujesz się zmęczona
8. Masz lęki bez powodu
9. Budzisz się często w nocy
10. Czujesz się głodna przez cały czas
11. Jesteś senna po południu
12. Zbadałaś krew i masz podwyższony poziom cukru lub trójglicerydów
Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na większość z tych znaków, powinnaś skontaktować się z lekarzem. Zanim jednak zdecydujesz się na branie lekarstw spróbuj zmienić swoją dietę. Ważne jest aby unikać produktów, które powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi. Przydatnym wskaźnikiem jest indeks glikemiczny. Im on wyższy tym wyżej i szybciej podnosi się cukier. Dlatego najlepsze będą te produkty o najniższym indeksie glikemicznym: jabłka, morele, wiśnie, grejpfruty, szaragi, brokuły, seler, soczewica, orzechy, nasiona.
Ważny indeks glikemiczny
Wyższy indeks glikemiczny mają słodkie owoce (winogrona, brzoskwinie, ananas, pomarańcze i melon. Oraz produkty bogate w skrobię: brązowy ryż, makaron, płatki owsiane, ziemniaki i groszek. Jedz je wtedy, gdy potrzebujesz energii, ale nie przesadzaj.
Produkty o najwyższym indeksie są dla ciebie zabronione: biały chleb, marchew, kukurydza, fasola, otręby, biały, ryż, banany, rodzynki, buraki.