Brak magnezu to nie tylko kłopoty ze snem i skurcze łydek

brak magnezuWiększość ludzi wie, że brak magnezu objawia się skurczem łydek. Okazuje się jednak, że tych objawów jest zdecydowanie więcej. Zobacz jakie i jak uzupełnić brak magnezu.

Dietetycy często nazywają magnez – mistrzem minerałów, ponieważ wpływa na ponad 300 różnych procesów enzymatycznych, które pomagają organizmowi funkcjonować prawidłowo.

Czy twoje czekoladowe zachcianki zaprzątają ci przez cały czas głowę? Czy kiedykolwiek wyskoczyłaś z łóżka w środku nocy, bo dostałaś skurczu mięśni? Albo masz problemy ze snem? Wszystkiemu winny jest magnez

A oto siedem najczęstszych objawów niedoboru magnezu – popartych badaniami:

1. Brak magnezu – bóle i skurcze mięśni

Jeśli kiedykolwiek to miałaś, to wiesz, jak straszne mogą być one, bez względu na to czy siedzisz przy biurku czy obudziły cię w środku nocy! Bóle mięśni są wynikiem ich mimowolnego skurczu. Magnez pomaga zrelaksować mięśnie całego ciała. Więc gdy jest go za mało, mięśnie kurczą się mimowolnie.

2. Brak magnezu – problemy ze snem

Mnóstwo ludzi ma trudności z zasypianiem lub przespaniem całej nocy. Magnez odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Bez wystarczającej ilości tego minerału może wystąpić bezsenność. Poziom magnezu w organizmie spada również w nocy, co prowadzi do słabej jakości i ilości snu REM, który jest bardzo ważnym cyklem snu.

3. Brak magnezu – czekoladowe zachcianki

Ciemna czekolada jest bogata w magnez, a jeden mały kwadracik zapewnia około 24% dziennego zapotrzebowania na ten minerał. Czekoladowe zachcianki są kolejnym objawem niedoboru magnezu. Twój organizm domaga się, aby natychmiast mu go dostarczyć.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Magnez w wodzie lub magnez w tabletkach

Magnez, a zdrowa ciąża

Bolą cię łydki? Jedz gorzką czekoladę

4. Brak magnezu – lęk

Magnez jest najpotężniejszym minerałem relaksu. Jeśli wystąpią leki i obawy, jest to wczesny objaw centralnego układu nerwowego, że ma za mało magnezu. Kiedy czujesz niepokój, weź 200 mg magnezu, a powinnaś się poczuć bardziej zrelaksowana.

5. Brak magnezu – wysokie ciśnienie krwi

Wiele osób zastanawia się, dlaczego mają wysokie ciśnienie krwi, mimo, że przestrzegają zdrowej diety. Odpowiedzią może być magnez, ponieważ inną ważną jego funkcją jest rozszerzanie naczyń krwionośnych. Gdy jest jego zbyt mało, naczynia krwionośne zwężają się, co powoduje wysokie ciśnienie krwi. Odpowiedni poziom magnezu może również pomóc wyrównać poziom elektrolitów. Zbyt niski ich poziom może być również przyczyną wysokiego ciśnienia krwi.

6. Brak magnezu – nieregularne bicie serca

Stało się powszechne, że najpierw rozwija się arytmia serca, a później leczy się ją lekami. Twoje serce to bardzo ważny mięsień, dzięki któremu układ krążenia działa poprawnie. A zależy to wszystko m.in. od magnezu. Jeśli twoje serce nie ma odpowiedniej ilości tego pierwiastka, nie może działać prawidłowo, co z kolei może powodować nieregularne jego bicie.

7. Brak magnezu – zaparcia

Jeśli regularnie występują zaparcia, to kolejny znak, że masz  niedobory magnezu. Gdy jest jego za mało, jelita leniwiej pracują, więc trudniej o wypróżnienia. Magnez ma także działanie osmotyczne. Ściąga wodę do jelit, zmiękczając stolec.

Jak można zwiększyć poziom magnezu?

Po pierwsze, przestać jeść pokarmy niszczące substancje odżywcze, takie jak mąka i cukier. Natomiast jeść pokarmy bogate w magnez, takie jak mięso, awokado, zielone warzywa liściaste i orzechy.

Jeśli podaż magnezu z dietą jest niewystarczająca sięgnijmy po preparat uzupełniający jego niedobór. Najlepiej taki, który zawiera magnez w formie związków organicznych np. asparaginian, cytrynian, mleczan. Dobry preparat magnezowy powinien także zawierać witaminę B6, która wspomaga wchłanianie magnezu. W aptekach dostępne są suplementy diety zawierające łatwo przyswajalny magnez: Asmag B6 MAX oraz ASMAG B6 MAX D3 z witaminą D3.

Ocen: 20
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany