Bolą cię łydki? Jedz gorzką czekoladę

czekolada

Nowe badanie ujawniły dodatkowe korzyści zdrowotne związane z jedzeniem ciemnej czekolady. Dotyczą one choroby naczyń obwodowych na którą choruję 20 procent naszej populacji.

Choroba naczyń obwodowych to postępujące zwężenie tętnic z płytką miażdżycową w ramionach lub/i w nogach. Jest bardzo podobna do miażdżycy naczyń wieńcowych, w których to zwężenie w tętnicach serca (tętnic wieńcowych) powoduje ból w klatce piersiowej (dławica piersiowa), zawał serca, niewydolność serca, zaburzenia rytmu serca i w ostateczności śmierć.

Leczenie choroby naczyń obwodowych

Jeśli doszło już do zamknięcia naczynia, wprowadza się stent, który ją rozszerza i przywraca przepływ krwi. Aby zapobiec takim sytuacjom, pacjenci dostają leki obniżające poziom cholesterolu (statyny), aspirynę w celu zmniejszenia tworzenia się skrzepu w zwężonym obszarze. Muszą też przestać palić, schudnąć i mierzyć ciśnienie krwi i poziom cukru.
Jak donoszą badania naukowe, powinni również zjadać ciemną czekoladę. Ma ona właściwości blokujące substancje chemiczne w organizmie, które zwężają naczynia krwionośne. Poza tym poprawia stan zapalny organizmu i jest przeciwutleniaczem.

Nowości z ciemnej czekolady?

Przebadano 20  pacjentów w wieku około 70 lat, z umiarkowanie ciężką chorobą naczyń obwodowych. Pacjentów badano po zjedzeniu 40 g gorzkiej czekolady. Pacjenci nie tylko mogli iść na dłuższy spacer, ale wzrosły również białka krwi, które pomagają łatwo rozszerzyć tętnice. Poza tym dwa markery związane ze zwężeniem tętnic spadły o 23-37 procent. Obecnie nie wiadomo, co dzieje się w organizmie przy spożyciu większej ilości gorzkiej czekolady.

Źródło: www.everydayhealth.com

 

 

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany