Cierpisz na bezsenność? Mamy dla ciebie naturalną metodę. Lawenda, jaśmin, rozmaryn, sesnsewieria, zielistka i bluszcz to kilka roślin, które pomogą Ci spać lepiej. Te rośliny redukują stres, podnoszą dobry nastrój, a dodatkowo sesnsewieria i bluszcz oczyszczają powietrze. A więc już dzisiaj postaw je w sypialni.
Kiedy idziesz spać po wyczerpującym dniu, chcesz jak najszybciej zasnąć. Ciepły prysznic, subtelne światło i kojąca muzyka mogą wywołać sen. Do tego warto postawić w sypialni kilka roślin w doniczce.
Spis treści
Bezsenność – rośliny w sypialni
To, czy umieścić kryty rośliny w sypialni, jest kwestią dość kontrowersyjną. Niektórzy uważają, że to może być szkodliwe. Rośliny w nocy emitują dwutlenek węgla i absorbują tlen. Badania sugerują jednak, że ilość dwutlenku węgla uwolniona przez rośliny w nocy nie jest istotna, aby mogła być szkodliwa dla ludzi. A ilość tlenu, którą absorbują, jest dosyć słaba.
W rzeczywistości, utrzymywanie roślin w sypialni może pomóc poprawić ogólne samopoczucie, pomóc lepiej spać, a nawet odtruwać powietrze, którym oddychasz. Rośliny domowe są również w stanie powstrzymać namnażanie się zarazków w powietrzu.
Lawenda na bezsenność
Korzyści płynące z olejków eterycznych z lawendy powodują zwiększenie jakości snu. Zgodnie z National Sleep Foundation, lawenda pomaga organizmowi zrelaksować się obniżając ciśnienie krwi i tętno.
Udowodniono również, że aromaterapia lawendowa zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu stresu w organizmie, pomaga w odprężeniu i lepszym krążeniu krwi.
Zapach lawendy może również pomóc w uspokojeniu niemowląt
Utrzymanie lawendy w sypialni może przynieść wiele z tych samych korzyści, które ma lawendowy olejek eteryczny. Ta pachnący roślina z przepięknymi, błękitnymi kwiatami, pochodzącymi z regionu Morza Śródziemnego, została wykorzystywana jako pomoc w bezsenności wiele lat temu. W czasach starożytnych ludzie wypełniały poduszki kwiatami i liśćmi lawendy, aby lepiej spać.
Pielęgnacja: Jeśli to możliwe, postaw lawendę w pobliżu okna wychodzącego na południe. Podlewaj roślinę delikatnie, gdy wierzch gleby w doniczce będzie suchy. Upewnij się, że nie jest zbyt mokro, bo korzenie tej rośliny są szczególnie wrażliwe na nadmiar wody.
Jaśmin na bezsenność
Z jej słodkim wonnym zapachem i przepięknymi białymi kwiatami jaśmin stanowi doskonały dodatek do każdej sypialni. Badania naukowe wykazały, że wdychając olejek jaśminowy nasz mózg uspokaja się. Lekarze zalecają wdychanie olejku jaśminowego, aby pomóc w regulowaniu ciśnienia krwi, tętna i oddychania. Badania wykazały, że osoby, które wdychały zapach jaśminu podczas snu doświadczały głębszego i lepszego snu i mniej się ruszały przez całą noc. Poza tym aromat tej rośliny uspokaja i łagodzi stres.
Pielęgnacja: Najlepiej trzymać jaśmin w chłodniejszym pomieszczeniu w pobliżu okna wychodzącego na południe. Utrzymuj glebę wilgotną ale nie mokrą.
Rozmaryn na bezsenność
Zwykle używane zioło do gotowania, może również pomóc ci lepiej spać. Rozmaryn został już dawno uznany za wspomagający pamięć. Obecnie olejek rozmarynowy zaleca się przy wspomaganiu układu nerwowego i krążenia, oraz aby poprawić koncentrację i złagodzić stres. Rozmaryn w sypialni może pomóc poprawić jakość powietrza i zachęcić do lepszego snu.
Pielęgnacja: Wymaga około 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego.
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
Muzyka na bezsenność, stres i koncentrację
Lecznicze zapachy na odchudzanie, bezsenność, ból i libido
Sensewieria gwinejska na bezsenność
Jest niesamowitym dodatkiem do sypialni. Roślina może filtrować szkodliwe toksyny z powietrza, którym oddychasz. Usuwa dwutlenek węgla z powietrza i uwalnia tlen przez całą noc, pomagając lepiej spać i budzić się odprężonym.
Roślina ta szczególnie zalecana jest osobom z alergiami i problemami z oddychaniem, takimi jak astma
Badania sugerują, że rośliny te są bardzo skuteczne w usuwaniu szkodliwych toksyn, takich jak benzen i formaldehyd w pomieszczeniach zamkniętych.
Pielęgnacja: Nie wymagają dużo światła. Podlewaj oszczędnie. Nawet nie musisz jej nawozić.
Zielistka na bezsenność
Oczyszcza powietrze, którym oddychamy. Badanie NASA wykazało, że roślina ta może wyeliminować z powietrza ponad 90% potencjalnie rakotwórczego formaldehydu chemicznego. Pochłania także nieprzyjemne zapachy.
Pielęgnacja: Jest bardzo odporna i bardzo mało wymagająca – tylko nawadnianie okolicznościowe. Potrzebuje tylko umiarkowanej ilości pośredniego światła słonecznego i rozwija się powoli.
Bluszcz pospolity na bezsenność
Bluszcz to świetna opcja, jeśli szukasz więcej zieleni do sypialni. Pomaga również oczyścić powietrze w domu. Badanie NASA wykazało, że bluszcz może zmniejszyć ilość zarodników pleśni. Może pomóc osobom cierpiącym na alergie na pleść.
Ale uwaga, bluszcz jest również trującą rośliną i dlatego trzeba ją postawić w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych. Soki z rośliny mogą powodować reakcje skórne
Pielęgnacja: trzymaj bluszcz w zacienionym miejscu, gdzie nie ma bezpośredniego światła. Należy też trzymać ją z dala od otworów wentylacyjnych. Rozwija się szybko, więc trzeba regularnie ją przycinać. Nie lubi mokrej ziemi.
dwutlenek jest nam potrzebny do życia jak powietrze.