Orzechy i nasiona dla zdrowia. Które są najzdrowsze?

orzechy i nasionaDlaczego warto jeść orzechy i nasiona? Co takiego jest w nich, że są zalecane, a ich właściwości takie niesamowite? Dlaczego warto trzymać mieszankę orzechów i nasion w lodówce, aby posypać nimi zupę, sałatkę czy zapiekankę? Odpowiedź należy szukać w ich właściwościach zdrowotnych i wpływie na długowieczność.

Orzechy to strażnik naszego zdrowia

Orzechy mogą pomóc w kontrolowaniu wagi – okazuje się, że istnieje silny związek między spożyciem orzechów a rozwojem chorób metabolicznych. Im mniejsze spożycie orzechów tym większe dolegliwości. Jedzenie orzechów nie prowadzi do nadwagi, natomiast powoduje wysokie stężenia błonnika i składników odżywczych w organizmie.

Orzechy mogą obniżyć ryzyko choroby serca u starszych osób – jedzenie orzechów minimum 5 razy w tygodniu, to o 40 procent mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób serca.

Orzechy mogą obniżyć poziom cholesterolu – jeśli wzbogacimy dietę o orzechy to po ośmiu tygodniach zmniejszy się stężenie cholesterolu całkowitego i tego “złego”.

Siemię lniane nie tylko na żołądek

Siemię lniane obniży ciśnienie krwi – wystarczy 30 g mielonego siemienia lnianego dziennie a po pół roku ciśnienie rozkurczowe zmniejszy się średnio o 10 mg Hg, a ciśnienie rozkurczowe o 7 mm Hg.

Siemię lniane zmniejsza poziom cukru we krwi i cholesterolu – chorzy na cukrzycę powinni polubić siemię lniane. Jeśli będą dziennie dodawać do potraw 10 g sproszkowanego siemienia to po miesiącu ich poziom cukru we krwi zmniejszy się o 15 procent.

Zobacz też:

Orzechy na zdrowie. Dobre na serce, pracę mózgu i stany zapalne

Najzdrowsze nasiona, zobacz dlaczego!

Jak jeść nasiona chia?

Warto polubić nasiona chia

Nasiona chia podnoszą poziom kwasów EPA we krwi – EPA jest jednym z niezbędnych kwasów tłuszczowych (omega-3) w naszej diecie. Jego źródłem są przede wszystkim oleje rybne. Dodanie 25 gramów tych nasion do diety kobiet po menopauzie podwyższa poziom tego dobrego kwasu aż o 30%.

Nasiona chia poprawiają wyniki badań u chorych na cukrzycę – dodając do potraw 37 g dziennie nasion chia obniża się nie tylko poziom cukru, ale i ciśnienie krwi oraz poziom białka C-reaktywnego.

Nasiona chia mogą pomóc w walce z nadwagą – nasiona chia to idealna broń w walce z nadwagą. Warto je dodawać codziennie do potraw. Nasiona powodują utratę masy ciała i wzrost hormonu, który pomaga zapobiegać otyłości.

Ocen: 7
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany