Orzechy na zdrowie. Dobre na serce, pracę mózgu i stany zapalne

orzechy na zdrowieJedz orzechy na zdrowie – tak mówią dietetycy. W tych małych łupinkach znajdują się prawdziwe zdrowotne bomby, pełne białka, minerałów i witamin. Oczywiście również i tłuszczów oraz kalorii. Dlatego trzeba uważać z ich ilością. Masz do wyboru pistacje, nerkowce, makadamia, pekan, włoskie, zimne i migdały.

Trzeba jednak na nie uważać, bo choć garstka orzechów może uratować nas od podjadania przed obiadem, to większa ich ilość może jeszcze zwiększyć apetyt. I choć są naprawdę zdrowe, to ze słodkimi dodatkami nie są już takie doskonałe.

Orzechy na zdrowie: migdały, pistacje , orzechy nerkowe dla twojej diety

zdrowe orzechy

Wszystkie orzechy mają mniej więcej taką samą ilość kalorii. Różnią się tylko zawartością białka i tłuszczów. I tak w 30 gramach (160 kalorii) znajdują się 23 migdały (6 g białka, 14 g tłuszczu), 16 orzechów nerkowych (5 g białka, 13 g tłuszczu) i 29 pistacji (6 g białka, 13 g tłuszczu). Trzeba je jeść surowe lub prażone na sucho. Unikać pakowanych.

Orzechy na zdrowie: makadamia, pekan zawierają najwięcej tłuszczu

zdrowe orzechy

30 gram tych orzechów to 200 kalorii. Zawierają one najwięcej tłuszczu. I tak w 30 gramach jest 10-12 orzechów makadamia (2 g białka, 21 g tłuszczu) i 18-20 połówek pekan (3 g białka, 20 g tłuszczu). To są bardzo dobre orzechy, trzeba tylko na nie uważać jeśli jesteśmy na diecie.

Orzechy na zdrowie: orzechy włoskie na serce

orzechy wloskie

Podczas gdy wszystkie orzechy zawierają zdrowe dla serca tłuszcze omega-3, to orzechy włoskie (14 połówek ma 185 kalorii, 4 g białka, 18 g tłuszczu) mają jeszcze duże ilości kwasu alfa linolowego. Mogą one pomóc w leczeniu arytmii serca. Są tak samo skuteczne jak oliwa z oliwek. Trzeba jednak jeść 8 sztuk dziennie.

Zobacz też:

Orzechy makadamia dla zdrowia skóry i włosów

Orzechy na lepszy matabolizm i nie tylko

Migdały – szlachetne orzechy

Orzechy na zdrowie: orzeszki ziemne dla mózgu

orzeszki ziemne

Zawierają foliany, które są niezbędne do rozwoju mózgu i chronią go przed spadkiem zdolności poznawczych (orzeszki to doskonała przekąska dla wegetarian i matek w ciąży, które potrzebują kwasu foliowego). 30 gram orzeszków (28 sztuk) to 170 kalorii, 7 g białka i 14 g tłuszczu.

Orzechy na zdrowie: orzechy brazylijskie, pekan dobre dla mężczyzn

zdrowe orzechy

Orzechy brazylijskie zawierają selen – minerał który chroni przed rakiem prostaty. Trzeba je jeść jednak z umiarem, bo zbyt dużo selenu w diecie może być związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2. Dzienna porcja to 30 gram czyli 6 orzechów (190 kalorii, 4 g białka i 19 g tłuszczu). Orzechy pekan zaś posiadają roślinne sterole, które łagodzą objawy łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Orzechy na zdrowie: migdały na stany zapalne

migdaly

Mają stosunkowo mało kalorii, a najwięcej wapnia. Czyni to więc je doskonałym produktem poprawiającym ogólny stan zdrowia. Zawierają jeszcze dodatkowo błonnik, witaminę E, przeciwutleniacze, które pomagają walczyć ze wszelkiego rodzaju stanami zapalnymi.

Ocen: 15
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany