Dlaczego tak ważna jest ocena zdrowia przed przystąpieniem do aktywnego wysiłku fizycznego czyli wszelkie treningi typu bieganie, udział w maratonach, intensywne pływanie, jazda na rowerze, jazda na nartach czy też inne zajęcia wysiłkowe na siłowniach?
Ocenia się, że człowiek pierwotny musiał codziennie przejść ok. 20 km w poszukiwaniu pokarmu. My ciągle jesteśmy ssakami i organizm, aby normalnie funkcjonować wymaga aktywnego wysiłku fizycznego. Dostrzegamy, iż inaczej czujemy się po aktywności fizycznej na zasadzie muszę, inaczej chcę.
Spis treści
Wysiłek fizyczny – jak wpływa na nasz organizm
Wysiłek fizyczny nie tylko poprawia naszą kondycję, ale również pozytywnie wpływa na psychikę i sprawia że sami zaczynamy się motywować do uprawiania sportu. Zawsze lepiej zapobiegać chorobom, niż później je leczyć. W ostatnich latach zwiększa się aktywność fizyczna Polaków. Jednak nadal tylko co siódmy Polak w wieku 15-69 lat (16,1%) spełnia kryteria aktywności fizycznej w wolnym czasie rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia. Ten udział zwiększa się do 21,9% jeśli weźmiemy pod uwagę także regularną aktywność transportową podejmowaną m.in. na rowerze.
Myśląc o zagrożeniu naszego zdrowia najbardziej obawiamy się konsekwencji związanych z miażdżycą naczyń. Udowodniono, że ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych; stężenie cholesterolu, wrażliwość na insulinę, ciśnienie tętnicze i masa ciała. U osób, które wykazują regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną udokumentowano zmniejszone ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca, zgonu z przyczyn kardiologicznych.
Wysiłek fizyczny tak, ale czy serce da radę
Musimy jednak pamiętać, że wysiłek fizyczny, zwłaszcza intensywny u osoby niewytrenowanej stanowi duże wyzwanie dla organizmu. Szczególnie obciążony jest układ sercowo-naczyniowy. Stąd tak ważny jest zdrowy rozsądek przed przystąpieniem do treningu fizycznego. Zwłaszcza, jeśli w naszej najbliższej rodzinie występował choroby układu krążenia: zawał serca, arytmie, udar mózgu, nagłe zgony. Powinniśmy przed przystąpieniem do regularnych treningów skontaktować się z lekarzem – optymalnie kardiologiem. Dodatkowymi czynnikami ryzyka jest wywiad palenia, nieprawidłowy lipidogram. Zastanówcie się Państwo kiedy ostatnio badaliście ciśnienie tętnicze, oznaczaliście lipidogram, morfologię krwi, hormony tarczycy.
Przed przystąpieniem do treningów powinniśmy przede wszystkim mierzyć ciśnienie tętnicze. Niezależnie od wieku, raz na rok wykonać lipidogram i EKG. Dodatkowo poszerzyć badania o echo serca, próbę wysiłkową na bieżni w przypadku rodzinnych obciążeń ze strony układu sercowo-naczyniowego i nałogiem palenia. W wybranych grupach pacjentów niezwykle istotny może być holter EKG celem wykluczenia istotnych zaburzeń rytmu. Kluczowa jest kompleksowa ocena tych wyników badań przez lekarza, który może zasugerować stopień intensywności treningu fizycznego. Prawo wymaga przeglądu technicznego samochodu raz do roku – a kiedy Państwo mieliście przegląd swojego stanu zdrowia?
Nasze serce wymaga szczególnej troski – zrób bilans serca
1. Jakie są zagrożenia dla osób , które nie przeprowadzą badań kontrolnych?
Osoby z grupy podwyższonego ryzyka sercowo-naczyniowego muszą się liczyć z potencjalnie niebezpiecznymi konsekwencjami zdrowotnymi intensywnych ćwiczeń fizycznych – mówi kardiolog Błażej Michalski z Columna Medica. – Szczególnie jest to niebezpieczne w przypadku występowania bólu w klatce piersiowej o charakterze ucisku, nasilającego się w czasie wysiłku, który może promieniować do lewej ręki bądź żuchwy.
Osoby te wymagają konsultacji lekarskiej cele wykluczenia choroby niedokrwiennej serca. Skrajnym przypadkiem jest nagły zgon sercowy, który zdarza się u osób intensywnie uprawiających sport (1/60,000/ rok), co niestety zniechęca wiele osób aktywności sportowej. Zwłaszcza, jeśli zgony te dotyczą ludzi zawodowo uprawiających sport. Zdarzają się arytmie pojawiające się na szczycie wysiłku lub po jego zaprzestaniu. U tych osób, które odczuwają niemiarową pracę serca, zawroty głowy, nagłe osłabienie mające związek z treningiem należy zrezygnować z treningu i skontaktować się z lekarzem.
2. Jakie badania są badaniami podstawowymi a zarazem niezbędnymi? I czy dotyczy to każdego wieku czy ludzie młodzi powinni również badania wykonać?
Wcześniej wspominałem, iż trzeba przed przystąpieniem do treningu ocenić ryzyko sercowo-naczyniowe danego pacjenta. Konsultacja kardiologiczna- szczegółowo zebrany wywiad, w tym obciążenia rodzinne, palenia papierosów, badanie fizykalne; pomiar ciśnienia tętniczego, stężenia cholesterolu. Dodatkowo pacjenci z dodatnim wywiadem rodzinnym występowania choroby układu sercowo-naczyniowego, nałogiem palenia papierosów badanie o echo serca, próba wysiłkowa na bieżni.
W uzasadnionych przypadkach holter EKG. Regularnie raz na rok powtarzać lipidogram i EKG. W przypadku otyłości dobrze byłoby skorzystać z konsultacji dietetycznej. Idea bezpiecznego uprawniania sportu była motywacją do nawiązania współpracy z Kliniką Rehablitacji Columna Medica i stworzenia pakietu bilans serca. Obejmuje ona panel badań diagnostycznych niezbędnych do zapewnienia pacjentowi uprawiania sportu służącemu zdrowiu.
BILANS SERCA – Columna Medica
To specjalny program, dzięki któremu w ciągu trzech dni poznamy stan swojego układu sercowo naczyniowego. W tym czasie zostaną wykonane wszelkie niezbędne badania (laboratoryjne i diagnostyczne oraz konsultacje lekarskie. Dodatkowo wraz wynikami każdy pacjent dostaje rekomendacje związane z dalszą profilaktyka lub leczeniem.
Komu potrzebny jest bilans serca
– aktywnie dbającym o kondycję swojego serca i układu krążenia, dla których ważna jest profilaktyka
– amatorsko uprawiającym sport lub przygotowującym się do nowych wyzwań w sporcie wyczynowym
– narażonym na możliwość zachorowania lub ze zdiagnozowanym problemem układu sercowo-naczyniowego
– z wysokim poziomem cholesterolu, z nadwagą oraz cukrzycą, a także osobom palącym papierosy
– narażonym na długotrwały stres ze względu na rodzaj wykonywanej pracy osobom, u których w najbliższej rodzinie wystąpiły choroby układu krążenia
Pacjenci zakwaterowani są w hotelu – 3 dni (2 noclegi). Mają zapewnione całodzienne wyżywienie, warsztaty z dietetykiem oraz możliwość korzystania bezpłatnie ze strefy Wellnes. Cena pakietu: 2049 zł za osobę.