Sok pomarańczowy zapobiega miażdżycy i cukrzycy

sok pomarańczowyI jeszcze dodatkowo sok pomarańczowy może obniżyć zły cholesterol. Wiedziałeś o tym? Nie? Może warto włączyć go do codziennej diety, aby być zdrowym.

Zgodnie z rekomendacjami ekspertów, należy spożywać min. 400 g warzyw i owoców dziennie w 5 porcjach. Po co? Żeby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem. Aby temu sprostać wystarczy wypić jedną szklankę soku, czyli ok. 200 ml. Warto sięgać po sok pomarańczowy ponieważ – jak pokazują badania – zawarte w nim składniki odżywcze pomagają walczyć ze stresem oksydacyjnym, stanami zapalnymi oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego.

Sok pomarańczowy w walce z chorobami

Sok pomarańczowy to jeden z najbardziej lubianych i popularnych soków. To cieszy, ponieważ kolejne badania pokazują jego korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Udowodniono między innymi, że dzięki zawartych m. in. w czerwonych pomarańczach flawonoidom i karotenom picie soku z tych owoców może pomóc obniżyć poziom stresu oksydacyjnego, a także łagodzić stany zapalne i wspomagać zapobieganie rozwojowi zespołu metabolicznego, czyli  zbioru powiązanych ze sobą czynników zwiększających ryzyko wystąpienia miażdżycy i cukrzycy typu 2 (np. nadciśnienia tętniczego, podwyższonego stężenie trójglicerydów we krwi, zbyt niskiego stężenia „dobrego” cholesterolu (cholesterolu HDL), podwyższonego stężenia glukozy we krwi). Sok z czerwonych pomarańczy zawiera dodatkowo likopen – jeden z najsilniejszych antyoksydantów, którego przyswajalność zwiększa się w procesie pasteryzacji.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Sok pod lupą

Zaskakujące objawy cukrzycy

Wykazano także, że picie soku pomarańczowego może poprawić tzw. profil lipidowy, poprzez obniżenie poziomu „złego” cholesterolu (cholesterolu LDL) oraz stymulować nasz system odpornościowy. Potwierdzono tym samym, że sok pomarańczowy może być częścią zdrowej diety, która pomaga zapobiegać chorobom przewlekłym i metabolicznym.

Pijmy zatem 100% sok pomarańczowy i korzystajmy z jego dobrodziejstw. Tym bardziej, że eksperci ds. żywienia wciąż alarmują, iż spożycie owoców i warzyw jest nadal na zbyt niskim poziomie w wielu krajach świata. Aby wspierać propagowanie idei zwiększenia spożycia tych produktów, przedstawiciele 21 państw, także z Polski podpisali w Warszawie w bieżącym roku, podczas XIII Międzynarodowego Kongresu Promocji Warzyw i Owoców Deklarację na rzecz wspierania oraz promowania idei spożycia warzyw, owoców, a także niskoprzetworzonych przetworów takich jak np. soki, czy musy bez dodatku cukru.

KOMENTARZ: DR HAB. DARIUSZ WŁODAREK, SZKOŁA GŁÓWNA GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO

Ocen: 6
1 komentarz
  1. Sok z pomarańczy czy cytryny wyciskam sobie rano, ale na co dzień robię soki warzywne. Dzięki takim sokom nie tylko wyleczyłam miażdżycę, ale też nadciśnienie. Poprawił mi się wygląd i mam więcej energii. Soki wyciskam w wyciskarce aby mieć gwarancję witamin i enzymów, których próżno szukać w sokach ze sklepu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany