Nowotwór krwi. Jaki jest przebieg białaczki i jej objawy?

nowotwór krwiNowotwór krwi to choroba, która występuje dość często. Szacuje się, że diagnozowana jest na świecie średnio co pół minuty. W naszym kraju na nowotwory krwi choruje ponad 100 tys. osób. Jakie są objawy białaczki i jak wygląda jej przebieg?

Białaczka – co to jest?

Białaczka to dość duża i zróżnicowana grupa nowotworów złośliwych. Może mieć różny przebieg i dawać różne objawy jednak zawsze spowodowana jest patologicznym, nieprawidłowym klonalnym rozrostem komórek układu krwiotwórczego w szpiku kostnym, węzłach chłonnych czy takich narządach jak wątroba lub śledziona. Skutkiem choroby są ilościowe i jakościowe zaburzenia komórek krwi obwodowej. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat objawów i leczenia białaczki wejdź na https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Białaczka – rodzaje

Tradycyjna klasyfikacja białaczek uwzględnia podział na ze względu na przebieg i linię pochodzenia nowotworu. W związku z tym wyróżnia się białaczki o charakterze ostrym i przewlekłym oraz szpikowe i limfatyczne. Światowa Organizacja Zdrowia dzieli nowotwory układu krwiotwórczego, choroby rozrostowe na podstawie linii komórkowych, cech morfologicznych, genetycznych i immunofenotypowych.

Najczęściej występujące rodzaje białaczek to ostra białaczka szpikowa (AML), ostra białaczka limfoblastyczna (ALL), przewlekła białaczka szpikowa (CML) i przewlekła białaczka limfatyczna (CLL).

Objawy białaczki

Objawy białaczki są ściśle związane z przebiegiem białaczki. Osoba chora na nowotwór może odczuwać zmęczenie, osłabienie, senność. Może często zapadać na infekcje, np. dróg oddechowych, tracić apetyt, mieć nudności i chudnąć. Osoby z białaczką mogą także cierpieć na bezsenność i depresję.

Mogą się także pojawiać u nich krwawienia i siniaki z niewiadomych przyczyn, bóle kości, np. kręgosłupa i objawy wskazujące na zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Wśród objawów białaczki są także powiększone, niebolesne węzły chłonne, przewlekły kaszel, problemy z połykaniem, gorączka o niewyjaśnionym podłożu, a także nocna potliwość i świąd skóry.

By wykryć nieprawidłowości wystarczy już proste i popularne badanie – morfologii krwi obwodowej. Choć nie pozwala ono jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć choroby może być cenną wskazówką i wskazać na rozwijające się w organizmie niepokojące procesy.

Wykonuje się także m.in. badanie układu krzepnięcia, biochemię krwi czy badanie ogólne moczu.

By potwierdzić rozpoznanie białaczki wykonuje się przede wszystkim biopsję szpiku, np. mniej inwazyjną aspiracyjną biopsję szpiku, w której nie pobiera się fragmentu kości. Wykonuje się także badanie cytogenetyczne z komórek pobranych ze szpiku oraz badania molekularne, które pozwalają wykryć pojedyncze, zmutowane geny charakterystyczne dla komórek białaczkowych

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany