Zaparcia – co robić?

zaparciaJedną z najczęstszych dolegliwości gastrycznych są zaparcia. Problem ten dotyczy ok. 30% populacji i o wiele częściej występuje u kobiet. Niektórzy z tego typu dyskomfortem zmagają się przez całe życie. Co można zrobić, aby poprawić pracę jelit?

Zaparcia – przyczyny dolegliwości

Zaparciem nazywamy zbyt małą częstotliwość wypróżnień oraz różnego rodzaju dolegliwości towarzyszące tej fizjologicznej czynności.  Przyczyn nieprawidłowości pracy jelit jest wiele. Do najczęstszych należą:

  • nieregularny tryb życia lub niechęć do korzystania z publicznych toalet,
  • zaburzenia funkcji jelit wywołane np. nieodpowiednią dietą lub regularnym przyjmowaniem leków,
  • choroby przewodu pokarmowego, do których najczęściej przyczyniają się inne zaburzenia takie jak np. niedoczynność tarczycy, choroby neurologiczne, przemiany materii czy mięśni,
  • ciąża, ponieważ wzrasta poziom progesteronu, mający wpływ na pracę układu pokarmowego, a w późniejszej fazie ciąży pojawia się ucisk na jelita.

Zaparcia – ziołowe suplementy diety

lek na zaparciaNajzdrowszym rozwiązaniem w tego rodzaju dolegliwościach są preparaty roślinne wspomagające codzienną dietę. Jeden z nich to Regula marki Cosval. Jest to opracowany na bazie wyselekcjonowanych szwajcarskich ziół suplement, występujący w postaci syropu, tabletek i proszku. Mieszanka ziół Regula przynosi ulgę osobom cierpiącym na zaparcia i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wspomaga także proces trawienia i działa przeciwskurczowo oraz detoksykująco.

REGULA w proszku zawiera ekstrakty z liści senesu wąskolistnego, kminku zwyczajnego, liści mięty pieprzowej, korzenia lukrecji gładkiej, liści ślazu dzikiego, korzenia mikołajka polnego.

REGULA w tabletkach to wyciągi z owoców senesu kory kruszyny pospolitej, kminku zwyczajnego, liści mięty pieprzowej, korzenia lukrecji gładkiej, liści ślazu dzikiego, korzenia mikołajka polnego.

Syrop REGULA zaś zawiera sok z fig, sok ze śliwek, wyciąg z liści senesu wąskolistnego, wyciąg z korzenia rabarbaru i miód.

Syrop roślinny Regula można podawać również seniorom i dzieciom.

4 sposoby na uniknięcie zaparć

  • W miarę możliwości należy wypróżniać się codziennie o tej samej porze, najlepiej rano.
  • Regularnie spożywać posiłki 5–6 razy dziennie, dokładnie przeżuwać.
  • Ograniczyć słodycze, ponieważ cukier wzmaga fermentację w jelitach, co może powodować wzdęcia.

Spożywać posiłki bogate w błonnik pochodzący z otrąb, pełnoziarnistego pieczywa, świeże owoce i warzywa oraz wypijać 1,5 – 2 litrów płynów dziennie.

Ocen: 0
4 komentarze
  1. czopki to jest dla mnie ostateczność. wolę czemuś zapobiegać niż to leczyć. dlatego ja stosuję kapsułki Debutir, które regulują pracę moich jelit i nie dopuszczają do tego żeby doszło do zaparć.

  2. u mnie stres = zaparcia :/ na poczatku myślałam że domowe sposoby mi pomogą siegałam po len mielony, suszone śliwki i niestety nic… tylko czopki eva/qu mi pomagają

  3. U mnie zaparcia pojawiły sie w ciąży, niestety naturalne ani ziołowe produkty nie działały :/ jednak okazało się że mogę stosować dicopeg, który wiele razy ulżył mi.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany