Picie kawy na zaparcia – czy robić to rano?

picie kawy na zaparciaPicie kawy na zaparcia wydaje się dziwnym pomysłem. Okazuje się jednak, że to całkiem proste. Kawa zwiększa skurcze w jelitach, które aktywują się i powodują, że natychmiast musisz skorzystać z toalety. Może jest więc to cudowne lekarstwo dla tych, którzy mają leniwe jelita.

Rano zazwyczaj pijemy ciepłą wodę. Wielu z nas pije też kawę bezkofeinową lub z kofeiną. Nie zastanawiamy się dlaczego zaraz po jej wypiciu korzystamy z toalety. Okazuje się, że kawa z kofeiną powoduje skurcze o 60% silniejsze niż po wypiciu gorącej wody, a 23% bardziej intensywne niż po kawie bezkofeinowej.

To pokazuje, że kofeina jest środkiem pobudzającym – odgrywa ważną rolę w perystaltyce jelita grubego.

Picie kawy na zaparcia – dlaczego to działa

Zaledwie kilka minut potrzeba, aby po wypiciu kawy z kofeiną, rozpoczęły się różne procesy w żołądku. Niektóre związki zawarte w kawie z kofeiną powodują produkcję niektórych hormonów w organizmie. Są to np. motylina która stymuluje skurcze w przewodzie pokarmowym lub gastryna, która powoduje wydzielanie kwasu w żołądku.

Jelito grube jest jednak około dwa razy bardziej aktywne w godzinach porannych dzięki rytmowi dobowemu organizmu. Dodaj do śniadania kawę, z których oba niezależnie wywołują skurcze okrężnicy i zrozumiesz, dlaczego popędzisz do łazienki.

Zobacz też:

Kawa na zakwasy i nie tylko

Kawa – ile możesz jej wypić

Kawa skrywa wiele tajemnic

kawa

Aby uniknąć sensacji żołądkowych w biurze, postaraj się wypić kawę około 2 godzin po przebudzeniu. To da okrężnicy wystarczająco dużo czasu, aby się uspokoić z jej porannej aktywności.

A kiedy pijesz swój ulubiony czarny napój, nie próbuj powiązać go z dietą i aktywnością fizyczną, ponieważ wszystko naraz może twoje jelita wprawić w nadmierne pobudzenie. Po zaparciach nie będzie na pewno śladu.

Ocen: 20
3 komentarze
  1. W moim przypadku picie kawy na czczo w ogóle nie wchodzi w rachubę. Cierpię potem przez pół dnia. Najpierw więc porządne śniadanie, potem porządna kawa, najlepiej z ekspresu;)

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany