Nie wyobrażasz sobie dnia bez porannej kawy? Mamy dobrą wiadomość! Ten aromatyczny napój ma dobroczynny wpływ na organizm nie tylko ze względu na obecność kofeiny, ale również innych dodatkowych substancji. Dlaczego warto pić kawę? Jak wpływa na organizm? Podpowiadamy!
Spis treści
Kawa walczy z wolnymi rodnikami
Warto wiedzieć, że świat kawy to prawdziwe bogactwo! Owoce kawowca kryją w sobie małe ziarenka, które zyskały popularność, nie tylko ze względu na swoje właściwości pobudzające, ale również zdrowotne. Kawa to bogate źródło antyoksydantów, które powstrzymują proces starzenia się komórek. Te substancje niszczą wolne rodniki, które są również odpowiedzialne np. za powstawanie stanów zapalnych. Ważnym źródłem antyoksydantów są także warzywa i owoce, takie jak borówki amerykańskie, maliny, grejpfruty czy pomarańcze.
Kawa spożywana z umiarem jest dobra dla serca
Wbrew powszechnej opinii, kawa pita z umiarem nie prowadzi do problemów kardiologicznych. Przed małą czarną najczęściej wzbraniają się osoby z nadciśnieniem, jednak okazuje się, że antyoksydanty zawarte w kawie przyczyniają się do obniżenia stresu antyoksydacyjnego i obniżenia ciśnienia krwi. Udowodniono również, że picie kawy zwiększa przepływ krwi przez naczynia krwionośne nawet o 30%, dzięki czemu komórki są lepiej dotlenione. Choć kawa pita w umiarkowanych ilościach może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, nie należy przekraczać 5 filiżanek napoju dziennie. Owoce kawowca, na podstawie których powstają popularne kawy, to cenne dary natury, jednak należy korzystać z nich rozważnie.
Osoby, które do tej pory nie piły kawy, a bardzo lubią jej smak, mogą stopniowo zwiększać jej spożycie na przestrzeni czasu, pamiętając o nieprzekraczaniu zalecanej ilości.
Kawa wpływa na nasze samopoczucie
Spożywanie kawy może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Oprócz niewątpliwych walorów smakowych, które poprawiają samopoczucie, popularne kawy bywają też pretekstem do spotkań w rodzinnym gronie. Jednak warto również głębiej przyjrzeć się kawie. Zawiera ona związki chemiczne, które blokują receptory w mózgu odpowiedzialne za zły nastrój. Regularne picie małej czarnej może sprawić, że będziemy bardziej zmotywowani do działania a nasz humor ulegnie poprawie. Dodatkowo regularne picie kawy wzmaga produkcję hormonów szczęścia, czyli serotoniny i noradrenaliny – jest to kolejny argument, dla którego warto codziennie sięgać po filiżankę kawy.
Kawa obniża ryzyko cukrzycy typu 2
Udowodniono, że składniki kawy mają wpływ na stężenie insuliny, glukozy, a także insulinowrażliwość komórek. Codzienne spożywanie małej czarnej może zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 nawet o 25%. Co ciekawe, zarówno kawa z kofeiną, jak i bezkofeinowa, ma podobny wpływ na organizm, uwrażliwiając tkanki na działanie insuliny. W tym przypadku kluczowe są inne składniki kawy, poza kofeiną.
Bogaty świat kawy pełen jest tajemnic – jak widać, są one ukryte nie tylko w smakach i aromatach, jakimi cieszą się popularne kawy, ale także w wyjątkowych właściwościach tego lubianego przez wielu napoju!