Masz zaparcia? Te produkty ci pomogą!

zaparciaZaparcia nie są najlepszym tematem do rozmów. Ale dla większości kobiet, walka z zaparciami jest częścią ich życia. I to zazwyczaj przegraną. A przecież wystarczy włączyć do swojej diety te produkty aby problem zniknął.

Każdy człowiek ma inne zapotrzebowanie na błonnik. Przyjmuje się jednak, że kobiety powinny dostarczać organizmowi 25 gramów dziennie, a mężczyźni 38 gramów – mówi Artur Beyder, gastroenterolog w Mayo Clinic.

Jeśli nie jesz wystarczająco dużo błonnika, należy zwiększyć jego spożycie stopniowo, aby uniknąć problemów, takich jak wzdęcia i nagromadzenie gazu. Beyder zaleca spożycie błonnika o 5 gramów więcej co 3 dni aż do osiągnięcia zalecanej ilości.

Chociaż błonnik jest najważniejszy, istnieje wiele produktów, które pomogą nam w walce z zaparciami. Oto 10 pokarmów, które warto uwzględnić w diecie i 3 których unikać.

Na zaparcia rabarbar

“Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że jeśli zje kilka łodyg rabarbaru, to szybko pójdą do łazienki” – mówi Cheyi. W rabarbarze występuje senna i cascara – związki, które mogą działać jako naturalny środek przeczyszczający.

Na zaparcia aloes

Podobnie jak rabarbar, aloes zawiera sennę i cascarę. Co zrobić z aloesem w diecie? Można go dodać do koktajli lub sałatki.

Na zaparcia karczochy

karczochy

Gotowane karczochy mają aż 10 gramów błonnika.

Na zaparcia rośliny strączkowe

Soczewica i fasola czarna mają ogromne ilości błonnika. Filiżanka gotowanych tych roślin to co najmniej 15 g błonnika.

Na zaparcia brzoskwinie

brzoskwinie na zaparcia

Chey mówi, że te owoce, w przeciwieństwie do bananów, kiwi i owoców tropikalnych, często zawierają cukry, które nie są dobrze wchłaniane, a więc pomagają poruszyć zbyt leniwe jelita.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Zdrowe jelita to sposób aby nie chorować

Masz hemoroidy? Popraw pracę jelit!

Zdrowe jelita – nie zapomnij o błonniku

Na zaparcia orzechy

Są doskonałym źródłem błonnika. Są również źródłem magnezu. To ważne, ponieważ diety o niskiej zawartości magnezu mogą przyczyniać się do zaparć, podobnie jak brak błonnika w diecie.

Na zaparcia winogrona

winogrona

10 gram winogron to 2,6 g błonnika – mówi Beyder. Wystarczy je zjeść na podwieczorek, aby nie mieć problemów z wypróżnianiem.

Na zaparcia jabłka

Są doskonałym źródłem tego tak potrzebnego włókna. Średniej wielkości jabłko zawiera 4,4 g.

Na zaparcia całe ziarna

Owies, otręby, jęczmień, ryż brązowy i żyto są mistrzami białka. Jedzenie chleba z całymi ziarnami żyta łagodzi łagodne zaparcia – tak mówią badania z Finlandii.

Na zaparcia kawa

Kofeina jest stymulantem, który powoduje, że komórki mięśni gładkich, z których zbudowany jest przewód pokarmowy zaczynają pracować lepiej – wyjaśnia Beyder. Dlatego twój pierwszy łyk kawy może wysłać cię i to bardzo szybko do toalety. Ale uważaj: Kofeina może być lekko odwadniająca. Jeśli masz już zaparcia, to picie kawy może pogłębić problem.

Czego unikać

Tym, którzy zmagają się z zaparciami, nie poleca się czerwonego mięsa. Jest ono bogate w żelazo, która może przyczynić się do zaparć. Pokarmy, takie jak mleko i ser, które zawierają wapń również mogą powodować zaparcia – mówi Chey. Beyder zaleca unikanie smażonych potraw. “Białka i tłuszcze stymulują uwalnianie hormonów jelitowych, które spowalniają perystaltykę” wyjaśnia.

Ocen: 4
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany