Pocenie się – przyczyny nadmiernej potliwości

pocenie sięPocenie się to naturalna reakcja naszego organizmu. Gdy jest za ciepło, organizm poprzez pocenie schładza się. I wszystko jest dobrze do momentu, gdy ten pot nam nie przeszkadza. Zdarza się bowiem, że jest go bardzo dużo i występuje w najmniej oczekiwanym momencie. Może mieć różne przyczyny.

Nikt nie lubi, gdy na jego twarzy pojawia się pot. Staje się wtedy zbyt wilgotna. Zobacz dlaczego tak się dzieje.

Pocisz się bo jesteś w ciąży lub masz menopauzę

Wszystkiemu winny jest system hormonalny, który może w takich momentach spowodować, że czujesz się spocona bardziej niż zwykle. 85 proc. kobiet w okresie menopauzy ma uderzenia gorąca, ale winna może być również ciąża. To dlatego, że zmiany hormonalne rozregulowują “termostat” w organizmie i przez pomyłkę uruchamiają sygnał, że jesteś przegrzana – stąd pot i chłodzenie.

Pocisz się bo jesteś zestresowana

stres

Zatrzymujesz się, wąchasz i zastanawiasz się, czy ten zapach to od ciebie. Jeśli jesteś zestresowana lub masz depresję i lęki to prawdopodobne, że ten zapach to od ciebie. Pot produkujemy, gdy jest nam za gorąco, ale wtedy zawiera głównie wodę i sól. Ale kiedy jesteśmy zestresowani, pot jest produkowany przez gruczoły apokrynowe, które znajdują się tylko w niektórych obszarach, takich jak pachy. Tego typu pot zawiera tłuszcz i białko, które mieszają się z bakteriami na skórze, uwalniając brzydki zapach.

Zobacz też:

3 zapomniane zioła na stres i niepokój

Nadpotliwość – wstydliwy problem

Za bardzo się pocisz – są na to sposoby

Pocenie się to objaw niskiego poziomu cukru we krwi

niski poziom cukru we krwi

Normalnie stężenie cukru we krwi powinno być między 70 i 100 miligramów na decylitr, jeśli jest mierzone na czczo. Ale jeśli spadnie poniżej 70 to znak, że coś niedobrego dzieje się w twoim organizmie. Jednym z objawów może być nadmierne pocenie się, lub zimna, wilgotna skóra, zwłaszcza na karku na linii włosów. (Uważaj na przyspieszone bicie serca, drżenie, nudności, zawroty głowy i zaburzenia widzenia.) Na szczęście można próbować podnieść poziom cukru we krwi jedząc coś lub pijąc. Ale jeśli stężenie cukru we krwi nadal spada, to może być to objawem poważnych problemów ze zdrowiem i należy pójść do lekarza.

Pocenie się może być objawem poważnej choroby

Nadmierne pocenie może być również efektem ubocznym wielu problemów zdrowotnych: dny, nadczynności tarczycy, choroby Parkinsona czy nawet chłoniaka. Może też być wynikiem brania leków. To tylko może zdiagnozować lekarz.

Ocen: 12
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany