Strasznie pocą mi się stopy

spocone-nogi

To strasznie uciążliwa i przykra dolegliwość. I wcale nie jest związana z porą roku. Na szczęście można ją skutecznie zwalczyć.

Najpierw poznaj przyczynę pocenia

Pocenie się jest całkowicie naturalnym procesem fizjologicznym, jednak kiedy staje się on problemem, warto przyjrzeć się mu bliżej. Walkę z nadmierną potliwością stóp należy zacząć od znalezienia przyczyny, może być to bowiem objaw choroby metabolicznej (np. cukrzycy) lub neurologicznej. Zbyt intensywne pocenie się to nierzadko efekt zaburzeń hormonalnych lub emocjonalnych. Czasami wpływ na nadmierną pracę gruczołów potowych ma nieodpowiednia dieta, pełna ostrych i tłustych potraw. Pocenie się może wywołać też obuwie z tworzywa sztucznego lub zbyt długie noszenie skarpet ze sztucznych włókien.

Codzienna higiena

Podstawą codziennej higieny powinno być oczywiście dokładne mycie stóp, a także usuwanie zrogowaciałego naskórka. Nie zapominajmy o zakładaniu czystych skarpet i rajstop. Buty, które nosimy przez wiele godzin, następnego dnia mogą być jeszcze zawilgocone – zostawmy je wówczas w domu i załóżmy inną parę. Dodatkowo spryskajmy je specjalnym dezodorantem (np. Gehwol Dezodorant do stóp i butów), który zniweluje nieprzyjemną woń używanego obuwia i ochroni nas przed grzybicą. Stopy smarujmy specjalnym preparatem (np. Gehwol Fusskraft Balsam odświeżający do pocących się stóp z kompleksem DEOZONIC), który znormalizuje pracę gruczołów potowych i zahamuje rozkład potu, eliminując jego nieprzyjemny zapach. Dodatkowo odświeży i orzeźwi stopy.

INNE: Jak zachować świeżość i wygrać z potem

Kąpiel? Tylko w letniej wodzie

Jeżeli nasze stopy pocą się zbyt intensywnie, zapomnijmy o gorących kąpielach – wysoka temperatura pobudzi gruczoły potowe do jeszcze większej pracy! Zamiast tego, do miski nalejmy letniej lub chłodnej wody, która obkurczy naczynia krwionośne i zahamuje nadmierną pracę gruczołów. Do kąpieli dodajmy sól (np. Gehwol Frische-Fußbad), która odświeży stopy i dokładnie je oczyści. Po umyciu starannie osuszmy stopy, pamiętając o przestrzeniach między palcami. Na koniec wetrzyjmy w skórę środek przeciwpotowy, np. Gehwol med Lotion antyperspiracyjny. Taki preparat podziała antybakteryjnie, zapobiegnie świądowi skóry i dodatkowo ochroni ją przed grzybicą.

Ocen: 2
2 komentarze
  1. Nadmierna potliwość stop może oznaczać np grzybice u mnie tak było, dowiedziałam się dopiero jak z tym poszłam do specjalisty (chodziłam do Instytutu Podologicznego w Rzeszowie) lepiej nie zwlekać i wybrać się szybko z tym problemem do lekarza.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany