Skąd ta nadpotliwość

nadpotliwosc

Pot potrzebny jest do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nadmiar wcale już nas nie cieszy. Wręcz przeciwnie, jest bardzo krępujący.

Okazuje się, że nadpotliwość ma wiele przyczyn

Aby zdiagnozować nadpotliwość, standardowo wykonuje się prosty test Minora, czyli pokrywa skórę jodyną, a następnie posypuje skrobią. Przy nadpotliwości badany obszar zabarwi się na czarno lub granatowo. Jednak subiektywne odczucia pacjenta mają charakter nadrzędny i mogą być bardziej wiarygodne niż test.

Przyczyny nadpotliwości

Nadpotliwość może być zaburzeniem genetycznym, a także mieć charakter wtórny, czyli towarzyszyć różnym schorzeniom (np. choroby tarczycy, cukrzyca, zaburzenia neurologiczne) czy etapom życia (dorastanie, menopauza, andropauza). Nadprodukcja potu bywa też efektem silnych emocji, stresu, wysiłku, diety i oczywiście pogody za oknem – część z nas pod wpływem najmniejszych nawet bodźców reaguje zwiększoną potliwością. Wielu nadreaktywnych pacjentów ma wrażenie niemal wciąż wilgotnej skóry, co wywołuje u nich stany lękowe, ogranicza aktywność towarzyską i zawodową, zmniejsza pewność siebie, a nawet może doprowadzić do depresji.

Jak sobie radzić z nadpotliwością?

Bez względu na klasyfikacje rodzajów i przyczyn nadpotliwości najważniejsze w terapii jest samopoczucie pacjenta. Jeśli jest ono pogorszone z powodu stresujących sytuacji związanych z hiperhydrozą, to jest to wystarczające wskazanie dla wykonania zabiegu. Zwłaszcza, że miejscowa dezaktywacja niewielkiej ilości gruczołów potowych, w porównaniu do 2-3 milionów występujących na całym ciele, nie ma wpływu na ogólne funkcjonowanie systemu termoregulacji, a może rozwiązać problem nadpotliwości. Rozwiązanie to, przy zastosowaniu technologii aplikacji mikroigłowej prądu o wysokiej częstotliwości, wykorzystuje urządzenie BTL Onix.

INNE: Sucho, świeżo, przyjemnie – jak walczyć z nadpotliwością

Jak wygląda ten zabieg? Najpierw skóra zostaje powierzchniowo znieczulona za pomocą drobnych iniekcji, a następnie substancja znieczulająca wprowadzana jest głębiej kaniulą. Po około 30 minutach obszar, na którym występuje nadaktywność gruczołów potowych, jest precyzyjnie poddawany działaniu przez aplikator mikroigłowy, a emitowane fale elektromagnetyczne – mikroprądy, niszczą gruczoły potowe. Naskórek i górne warstwy skóry właściwej są cały czas automatycznie chłodzone, dzięki czemu efekt termiczny nie jest odczuwalny przez pacjenta. Cały zabieg trwa ok. godzinę, a po jego zakończeniu pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Pojedynczy zabieg BTL ONIX daje trwałą redukcję problemu nadpotliwości o 50-80%.

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany