Zdrowa tarczyca – najlepsze są dla niej algi

tarczycaTarczyca to bardzo ważny narząd. A hormon tarczycy jest królową wszystkich hormonów. Każda pojedyncza komórka organizmu potrzebuje hormonów tarczycy do normalnego funkcjonowania. A gdy są z nim problemy, może mieć to wpływ na wszystkie aspekty zdrowia, w tym metabolizm, popęd płciowy, system odpornościowy, trawienie i nastrój.

Organizm do produkcji hormonu tarczycy potrzebują jodu, ale nasze ciało nie wytwarza tego niezbędnego elementu. Jedynym sposobem na uzyskanie jodu jest dieta. Nie jesteśmy jednak w stanie osiągnąć odpowiedniego jego poziomu, ponieważ około 40 procent całego świata jest zagrożone niedoborem jodu. I choć istnieje wiele produktów zawierających jod, nie ma żywności bardziej skutecznej w zwiększaniu dostaw jodu niż warzywa morskie, takie jak wodorosty.

Tarczyca uwielbia wodorosty

Dulse

Jest to rodzaj czerwonych glonów, które rosną na północnych wybrzeżach oceanów Pacyfiku i Oceanu Atlantyckiego. Jest powszechnie stosowany w Irlandii i Islandii. Dodatkowo, oprócz zawartości jodu, jest to doskonałe źródło białka.

Sposób użycia: Dulse można kupić w sproszkowanej formie. Może być używana jako przyprawa do zupy, pizzy lub dodawana do koktajli.

Kombu

Jest najczęściej zjadanym wodorostem. Hodowany w Japonii i Korei jest największym źródłem jodu ze wszystkich warzyw morskich.

Sposób użycia: Można go dodać do zupy, aby wzmocnić jej smak. W rzeczywistości jest to wspólny składnik w japońskich zupach i bulionach. Można też kupić go w proszku, aby dodać do koktajli lub innych potraw.

Kelp

Kelp to brunatne algi. Niektóre odmiany mają najwyższą zawartość jodu. Są również bogatym źródłem magnezu.

Sposób użycia: Suszone płatki kelpu są chrupiące. Można je dodać do sałatek i zup.

Nori

Ten rodzaj wodorostów jest najbardziej znany, ponieważ jest używany do owijania sushi. Jest również w suszonych chrupkich arkuszach wodorostów, które są idealne jako przekąski.

Sposób użycia: Kup arkusze nori i przygotuj z nich pyszne sushi.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Masz niedoczynność tarczycy? To plan dla ciebie

To musisz wiedzieć o tarczycy

Mech irlandzki

To nie jest mech, tylko odmiana czerwonych glonów i jest powszechnie spotykany wzdłuż wybrzeża Ameryki Północnej i Europy. Ponieważ jego struktura jest bardzo kauczukowa i skórzana, nie jest tak jadalna, jak inne owoce morza.

Sposób użycia: Najlepszy zanurzony w cieczy, może być dodawany do zup lub bulionów.

Spirulina

Te niebiesko-zielone glony to roślina słodkowodna, która jest uprawiana na całym świecie. Jej korzyści zdrowotne wykraczają znacznie poza jod. Spirulina to około 60 procent białka, co czyni ją wielkim źródłem tego składnika odżywczego, jak również jodu. Ponadto, spirulina może pomóc w detoksykacji organizmu z metali ciężkich.

Sposób użycia: Występuje w postaci proszku. Można ją dodać do płynów, takich jak herbata, zupy i koktajle, aby zwiększyć jej niesamowite właściwości lecznicze.

Algi nie tylko dla tarczycy

Dostarczają organizmowi wielu niezbędnych witamin i składników odżywczych. Spirulina, dulse i irlandzki mech to świetne źródła żelaza, co jest również ważne w produkcji peroksydazy tarczycy – enzymu stosowanego do wytwarzania zdrowych hormonów tarczycy. Witaminy B jest natomiast mnóstwo w nori, a ona z kolei potrzebna jest w detoksykacji organizmu.

Tarczyca lubi jod

Po co kupować algi? Nie można wziąć jodu? Okazuje się, że jod w tabletce nie jest najlepszym rozwiązaniem dla tarczycy. Chociaż jod jest potrzebny do produkcji hormonu tarczycy, stwierdzono, że zwiększenie spożycia jodu jest związane z chorobą Hashimoto. Wzrost przeciwciał przeciwko tarczycy jest związany z dodatkiem jodu.

Właśnie z tego powodu lepiej uzyskiwać zbilansowany jod ze wszystkimi innymi ważnymi składnikami odżywczymi, które znajdują się w morskich wodorostach

Ocen: 7
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany