Masz niedoczynność tarczycy? To plan dla ciebie

niedoczynność tarczycyCoraz więcej osób dowiaduje się że ma niedoczynność tarczycy. Są zdezorientowani, przestraszeni. Warto jednak wiedzieć co robić, gdy dostaniemy od lekarza taką diagnozę.

Co powoduje niedoczynność tarczycy?

Jednym z najważniejszych czynników prowadzących do niedoczynności tarczycy jest zatrucie pestycydami ze środowiska. Zaburzają one gospodarkę hormonalną, zakłócając metabolizm i pracę hormonów tarczycy. Jedno z padań naukowych dowiodło, że te pestycydy znajdują się w tkance tłuszczowej. I koło się zamyka, bo toksyny te spowalniają metabolizm. Jest więc coraz więcej tkanki tłuszczowe a więc i toksyn, a one coraz bardziej negatywnie wpływają na czynność tarczycy.

Metale ciężkie, takie jak rtęć, mogą również wpływać na czynność tarczycy

Innym ważnym czynnikiem, który zaburza funkcjonowanie tarczycy, jest chroniczny stres. Istnieje ścisła interakcja między hormonami stresu a funkcjonowaniem tarczycy. Im większy stres, tym gorzej działa tarczycy.

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na czynność tarczycy jest przewlekłe zapalenie. Największym źródłem tego przewlekłego zapalenia jest gluten, białko występujące w pszenicy, w życie, orkiszu i w owsie. Gluten jest bardzo powszechnym alergenem, który dotyka około 10 do 20 procent populacji. Ta reakcja występuje głównie z powodu uszkodzonych jelit, złej diety i stresu.

Wreszcie, niedobory żywieniowe odgrywają dużą rolę w dysfunkcji tarczycy. Należą do nich niedobory jodu, witaminy D, tłuszczów omega-3, selenu, cynku, witaminy A i witamin z grupy B.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Tarczyca – to musisz o niej wiedzieć

Rak tarczycy – można się przed nim uchronić

Co ma tarczyca do naszych kości

Niedoczynność tarczycy – co można zrobić

Dobrą wiadomością jest to, że jest wiele, wiele, wiele rzeczy, które możemy zrobić sami, aby pomóc rozwiązać nasze problemy z tarczycą.

Większość lekarzy sprawdza coś, co nazywa się hormonem pobudzającym tarczycę (TSH), co nie daje pełnego obrazu tarczycy. W rzeczywistości nawet interpretacja tego testu jest w większości przypadków nieprawidłowa. Nowsze wytyczne American College of Endocrinology uważają każdego, kto ma poziom TSH powyżej 3,0 jako niedoczynność tarczycy. Większość lekarzy uważa, że ​​tylko wartości powyżej 5 są warte leczenia. To błąd.

Niezbędne są jeszcze inne badania – T3 i T4 i przeciwciała tarczycy. Ważne są badania w kierunku nietolerancji glutenu, alergii pokarmowe i czy alergii na metale ciężkie, a także niedobory witaminy D, selenu, witaminy A, cynku i tłuszczów omega-3.

Jak pokonać niedoczynność tarczycy?

Oto co  należy zrobić aby przywrócić równowagę tarczycy:

1. Zrób dokładny spis wszystkich objawów.

2. Zrób odpowiednie badania tarczycy, w tym TSH, wolne T3, wolne T4, TPO i przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie.

3. Sprawdź czy nie masz celiakii.

4. Rozważ toksyczność metali ciężkich.

5. Sprawdź poziom witaminy D.

Po potwierdzeniu, że powolna praca tarczycy przyczynia się do twoich symptomów, dobrą wiadomością jest to, że wiele rzeczy możesz zrobić, by pomóc rozwiązać swój problemy.

A oto opracowany przez endokrynologów siedmiostopniowy plan walki z niedoczynnością tarczycy:

1. Wyeliminuj podstawowe przyczyny – Zidentyfikuj i leczy podstawowe przyczyny niedoczynności tarczycy, takie jak alergie pokarmowe, gluten, metale ciężkie, niedobory żywieniowe i stres.

2. Zmień swoje odżywianie – Wspomóż swoją tarczycę optymalnym odżywianiem, w tym produktami zawierającymi jod, cynk, tłuszcze omega-3, selen.

3. Zminimalizuj stres – Wyeliminuj zmęczenie i zminimalizuj stres, angażując się w kompleksowy program radzenia sobie ze stresem.

4. Ćwicz – Wprowadź ćwiczenia stymulujące pracę tarczycy, co zwiększa funkcję tarczycy. Jakie to są? Ćwiczenia górnych partii ciała – wszelka praca ramiona korzystnie wpływa na pobudzenie tarczycy. Rozciągać i skręcać szyję. Dobre są także wszelkie ćwiczenia, w których głowa jest niżej niż stopy.

5. Zażywaj suplementy – Są to suplementy takie jak witamina D, cynk, jod, tłuszcze omega-3, selen i suplementy, które wspierają nadnercza.

6. Wykorzystaj terapię ciepłem – Korzystaj z saun, aby wyeliminować zmagazynowane toksyny, które zakłócają funkcjonowanie tarczycy.

7. Przyjmuj hormony tarczycy – Stosuj terapię zastępczą hormonem tarczycy, aby wspomóc swoją tarczycę.

Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany

*