Niedoczynność tarczycy to stan w którym tarczyca nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości hormonów, aby utrzymać normalne funkcjonowanie organizmu. Aby leczyć niedoczynność tarczycy, potrzebne są leki. Jednak niektóre produkty spożywcze mogą również pomóc w poprawie zdrowia tarczycy i zwiększyć efektywność metabolizmu.
Tarczyca to mały gruczołu w kształcie motyla znajdujący się w szyi, który wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Hormony wytwarzane przez ten gruczoł (TSH, T3 i T4) regulują nastrój, metabolizm, poziomy energetyczne, temperaturę ciała, tętno i ciśnienie krwi.
Spis treści
Niedoczynność tarczycy – objawy
Niektóre objawy niedoczynności tarczycy to ciągłe zmęczenie, nagły przyrost masy ciała i niezdolność do utraty wagi, zwiększona wrażliwość na zimno, zaparcia, wyjątkowo sucha skóra, opuchlizna twarz, chrypka, wysoki poziom cholesterolu we krwi, bóle mięśni, ból stawów, przerzedzenie włosów i upośledzenie pamięć. Objawy mogą być łagodne na początku, ale wraz z postępującym spowolnieniem metabolizmu stają się bardziej zauważalne.
To koniecznie jedz gdy masz niedoczynność tarczycy
1. Orzechy brazylijskie
Selen jest ważnym minerałem dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Chroni tarczycę przed zapaleniem. Ponadto, orzechy brazylijskie są bogate w aminokwas L-argininę, a więc pomagają nawet zmniejszyć wagę.
Ile jeść? Minimum 3 orzechy brazylijskie jako przekąskę lub pokrojone do sałatki.
2. Olej kokosowy
Olej kokosowy zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe, które pomagają ludziom cierpiącym na niedoczynność tarczycy. Te kwasy tłuszczowe stymulują wytwarzanie hormonów tarczycy, jak również utrzymują prawidłowe funkcjonowanie tego gruczołów.
Co więcej, olej kokosowy wspomaga utratę wagi i obniża poziom cholesterolu, dwa typowe problemy związane z niedoczynnością tarczycy
Ile jeść? Codziennie od 1 do 2 łyżek oleju kokosowego extra-virgin, dodając go do mleka, herbaty, gorącej czekolady lub smoothie. Uwaga: Nie należy spożywać więcej niż 3 łyżki oleju kokosowego dziennie.
3. Jogurt
Jogurt jest również dobry dla zdrowia tarczycy, ze względu na wysoką zawartość witaminy D. W rzeczywistości niedobór witaminy D jest związany z chorobą Hashimoto, jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy.
Co więcej, jogurt probiotyczny pomoże utrzymać równowagę “dobrych bakterii” w jelicie. Jogurt zawiera również znaczące ilości wapnia, białka i jodu, które są ważne dla tarczycy, a także ogólnego stanu zdrowia.
Ile jeść? Staraj się jeść co najmniej 1 szklankę jogurtu dziennie, albo ze zwykłymi świeżymi owocami, albo jako składnik smoothie.
Zobacz też:
Tarczyca – to musisz o niej wiedzieć
Rak tarczycy – można się przed nim uchronić
Co ma tarczyca do naszych kości
4. Łosoś
Łosoś ma właściwości przeciwzapalne, ze względu na bogatą zawartość kwasów tłuszczowych omega-3.
Ponadto kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają ryzyko chorób serca, co jest kolejnym skutkiem ubocznym niedoczynności tarczycy.
Ile jeść? Co najmniej dwa razy w tygodniu.
5. Brązowy ryż
Ludzie z niedoczynnością tarczycy często pragną węglowodanów bardziej niż inny rodzaj żywności. Dzieje się tak ze względu na zmniejszenie serotoniny. A węglowodany podnoszą poziom serotoniny.
Ponadto węglowodany mają bezpośredni wpływ na czynność tarczycy, ponieważ insulina jest potrzebna do przekształcenia nieaktywnego hormonu T4 w aktywny hormon T3. Stwierdzono, że insulina jest dość niska wśród osób stosujących dietę bardzo niskowęglowodanową.
Ważne jest spożywać zdrowe węglowodany a do nich zalicza się brązowy ryż. Bogaty w złożone węglowodany, ułatwia trawienie i ruchy jelit, łagodząc częste problemy trawienne u osób z niedoczynnością tarczycy.
Pomaga także zwiększyć poziom energii, jednocześnie redukując i równoważąc poziom cukru we krwi
Uwaga: Brązowy ryż jest bogaty w błonnik, który może zakłócać działanie syntetycznych hormonów tarczycy. Zaleca się przyjmowanie leków hormonalnych na kilka godzin przed lub po jedzeniu pokarmów bogatych w błonnik pokarmowy.
6. Fasola
Jedzenie fasoli, może pomóc w poprawie funkcji tarczycy. Ziarna zawierają dużą ilość mineralnego jodu wraz z innymi niezbędnymi składnikami odżywczymi, takimi jak białko, miedź, potas, wapń i kwas foliowy, które pomagają utrzymać zdrowie tarczycy i sprzyjają produkcji hormonów.
Fasola jest nawet doskonałym źródłem pożywienia dla podtrzymywanej energii. Bogate w błonnik fasolki są pomocne dla osób cierpiących na zaparcia, które często występują u osób z niedoczynnością tarczycy.
Ile jeść? Pół szklanki fasoli, 3 lub 4 razy w tygodniu, dodając ją do zup, sałatek lub gulaszu. Zawsze mocz fasolę w wodzie przez noc, wylej wodę przed gotowaniem.
7. Jajka
Są dobrym źródłem trzech najważniejszych składników odżywczych, które potrzebne są tarczycy – tyrozyna, jod i selen. Niedobór któregokolwiek z tych składników może powodować problemy z tarczycą.
Jajka są również dobrym źródłem białka. Bez odpowiedniego białka tarczyca nie może prawidłowo funkcjonować, nawet jeśli bierzesz leki tarczycy.
Ta wszechstronna, zdrowa żywność dostarcza również organizmowi witamin A i D, cynku, wapnia, przeciwutleniaczy i innych
Ile jeść? 1-2 jaja dziennie. Możesz je gotować, lub robić z nich omlet lub jajecznicę.
8. Kurczak
To źródło białka zwierzęcego. Zawiera znaczną ilość aminokwasów, zwłaszcza tyrozyny. Ten konkretny aminokwas jest budulcem hormonów tarczycy.
Ponadto witamina A w wątrobie drobiowej odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia spowolnionej tarczycy.
Ile jeść? Najlepsza jest pierś z kurczaka. Zupa z kurczaka lub grillowany kurczak to zdrowy obiad lub lunch. Nawet smażona wątroba z kurczaka, 2 lub 3 razy w tygodniu, jest dobrym rozwiązaniem.