Chroniczne zmęczenie – dlaczego nas dopada?

chroniczne zmeczenieChroniczne zmęczenie to coś co zupełnie przeszkadza nam w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli zarwiemy noc czy też dłużej pracujemy mamy prawo czuć się zmęczeni. Ale jeśli nie ma wiadomych powodów, przyczyn zmęczenia może być wiele. Wpływa na to brak witamin, stres a nawet kłopoty z sercem lub pęcherzem.

Chroniczne zmęczenie – odwodnienie
odwodnienie

Najnowsze badania wskazują, że wystarczy zmniejszenie masy ciała spowodowane odwodnieniem, abyśmy czuli się zmęczeni. Dlatego nie żałujmy sobie wody. Dzienna dawna to 8 szklanek. Wyznacznikiem tego, że jesteśmy odpowiednio nawodnieni jest wizyta w toalecie co najmniej raz na 3 godziny. Ważna jest też barwa moczu: powinien być koloru jasnej lemoniady.

Chroniczne zmęczenie – brak witaminy B12
witamina b12

Ta witamina jest bardzo potrzebna krwinkom czerwonym oraz neuronom do prawidłowego działania. Niedobór jej zmniejsza ilość tlenu we krwi, co od razu odbija się na tym, że jesteśmy zmęczeni. Tylko pokarmy pochodzenia zwierzęcego zawierają witaminę B12. Jeśli jesteśmy wegetarianami warto brać suplementy diety.

Chroniczne zmęczenie – stres
stres

W normalnych sytuacjach poziom kortyzolu czyli hormonu stresu uwalnia się rano, aby wieczorem się zmniejszyć. Jeśli przez cały dzień żyjemy w stresie, kortyzol nie opada i powoduje, że nie możemy zasnąć. Nie zawsze możemy poradzić sobie ze stresem. Możemy natomiast spróbować technik relaksacyjnych. Jak twierdzą lekarze najprostsza to kontrolowanie oddechu. Skoncentruj się na nim i przy wdechu pomyśl: “jestem”, a przy wydechu “spokojna”. Powtarzaj to kilka minut.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Dlaczego ciągle jesteśmy zmęczeni?

Czarna herbata sposobem na stres

Chroniczne zmęczenie – serce jest chore
serce

W badaniach przeprowadzonych przez lekarzy wśród kobiet które miały zawał serca, połowa z nich mówiła że przez kilka tygodni przed incydentem miała problemy ze snem i czuła się wyjątkowo zmęczona. Zablokowane tętnice lub słaby mięsień sercowy zmniejszają przepływ krwi, co powoduje zmniejszenie zaopatrzenia tkanek w tlen. A to z kolei wywołuje zmęczenie. Warto więc skonsultować się z lekarzem.

Chroniczne zmęczenie – za mało żelaza

Za mało tego żelaza czyli tzw. niedokrwistość prowadzi do zmęczenia. Mało żelaza to mało orzeźwiającego organizm tlenu. Nie bierzmy jednak żelaza na własną rękę. Skontaktujmy się z lekarzem, bo za dużo żelaza też dla organizmu jest niebezpieczne.

Chroniczne zmęczenie – za dużo ćwiczeń

Co za dużo to niezdrowo – w tym wypadku ma całkowite uzasadnienie. Przetrenowanie może spowodować skok kortyzolu, szczególnie gdy uprawiamy sporty wytrzymałościowe: długodystansowe bieganie, długa jazda na rowerze, ćwiczenia na siłowni. Trzeba zachować proporcje pomiędzy aktywnością fizyczną a odpoczynkiem.

Chroniczne zmęczenie – infekcja układu moczowego
infekcja

Takim infekcjom towarzyszy ból brzucha i problemy z sikaniem. Urolodzy twierdzą, że połowa kobiet szczególnie tych po 40 roku życia, odczuwa zmęczenie i ogólne rozbicie zanim infekcja na dobre się rozwinie. Jedyna rada: trzeba iść do lekarza, który przepisze odpowiedni antybiotyk. Po 7-10 dniach od zakończenia leczenia, objawy zmęczenia ustaną.

Ocen: 8
4 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany