Rak tarczycy – można się przed nim uchronić

rak tarczycyRak tarczycy trzykrotnie częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Wrzesień jest miesiącem budowania świadomości o tym raku. Sprawdź, kogo może dotyczyć ta choroba, jak można się przed nią uchronić, a także jak powinno się badać tarczycę. Poznaj 3 kroki profilaktyki.

Każdego roku diagnozowany jest u 3 tysięcy osób w Polsce; jest także nowotworem o jednej z najszybciej rosnących zachorowalności w USA i Europie. Eksperci przewidują, że przy utrzymaniu tej tendencji, rak tarczycy do 2025 roku stałby się najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych.

Rak tarczycy można go skutecznie wyleczyć

W 90 proc. przypadków raka tarczycy można skutecznie wyleczyć.

– Kluczem do leczenia raka tarczycy jest wciąż wczesna diagnostyka – mówi prof. Marek Dedecjus, Kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej Warszawskiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Podstawowymi objawami raka tarczycy są:

 • guzki w przedniej części szyi
 • powiększone węzły chłonne
 • chrypka lub zmiany głosu
 • trudności w połykaniu

Podstawowe kroki profilaktyki:

1 krok – USG tarczycy

Podstawowym badaniem umożliwiającym wykrycie najmniejszych zmian, w tym małych guzków tarczycy, jest USG, które należy wykonywać raz na dwa lata, jeśli poprzednie badania nie wykazały niepokojących zmian i lekarz nie wydał innego zalecenia.

INNE: Co ma tarczyca do naszych kości

Jak podkreśla Elżbieta Kozik, prezes PARS – badamy się przede wszystkim po to, by upewnić się, że wszystko jest w porządku, a profilaktyki nie należy się bać, bo to ona daje nam poczucie komfortu.

Z badań USG tarczycy można skorzystać w Poradni z Apetytem na życie, prowadzonej przez organizację Polskie Amazonki Ruch Społecznych. Poradnia działa w ramach Lecznicy Onkologicznej – Onkolmed przy ul.  Nowourysnowskiej 139L w Warszawie. Badania USG tarczycy odbywają się przez cały rok, w każdą środę, w godz. 14:00 – 15:00. Można się na nie zapisać pod numerem telefonu 22 643 45 03 na hasło „Poradnia z Apetytem na życie”. Badania prowadzone są w systemie cegiełkowym, a symboliczny koszt USG tarczycy wynosi 25 PLN. Zebrane środki przeznaczone są na finansowanie kolejnych badań.

Guzki tarczycy to powszechny problem, zarówno wśród kobiet i mężczyzn. Należy pamiętać, że jedynie 10 proc. guzków, to guzki nowotworowe. Pozostałe są zmianami niegroźnymi, które mimo wszystko należy kontrolować. Guzki dotyczą około 50% kobiet i mężczyzn po 65 roku życia – dodaje prof. Marek Dedecjus.

2 krok – samobadanie tarczycy

Około 5 proc. guzków wykryć można w badaniu palpacyjnym. Jego wykonanie jest bardzo proste – każdy może je zrobić samodzielnie w domu.

 • Weź szklankę wody oraz lustro;
 • Ustaw lustro tak, by widzieć przednią część szyi;
 • Wyciągnij szyję ku górze;
 • Nabierz w usta łyk wody;
 • Przełykając wodę obserwuj w lustrze szyję, sprawdzając czy nie ma widocznych guzków lub asymetrii.

Regularne wykonywanie samobadania pozwoli na poznanie wyglądu szyi i umożliwi łatwiejsze zaobserwowanie ewentualnych zmian.

3 krok – zdrowy tryb życia

Zalecaną forma profilaktyki we wszystkich nowotworach, w tym w raku tarczycy, jest prowadzenie zdrowego trybu życia i zbilansowana dieta. Balans aktywności fizycznej i odpoczynku sprzyja regeneracji organizmu. Aktywność fizyczna poprawia motorykę ciała, krążenie i samopoczucie, niwelując stres. Zbilansowana dieta pozwala na dostarczenie do organizmu potrzebnych substancji odżywczych, także tych sprzyjających pracy tarczycy. Wśród nich są  m.in.:

 • jod – ryby morskie oraz owoce morza, żółtka jaj, pomidory, ziemniaki, banany;
 • selen (sprzyja przyswajaniu jodu) – orzechy brazylijskie, pestki dyni;
 • witamina C (wspomaga przemianę hormonów tarczycowych) – owoce cytrusowe, kiwi, papryka.

Zdrowa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pomagają w utrzymaniu odpowiedniego indeksu masy ciała. W przypadku wielu nowotworów, w tym także raka tarczycy, wskaźnik masy ciała powyżej 25 kg/m2 podnosi ryzyko wystąpienia choroby.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany