Czym jest Zespół Suchego Oka

suche oko

Co trzeci pacjent zgłaszający się do lekarza okulisty ma Zespół Suchego Oka. Jest to schorzenie dotyczące łez i powierzchni oka. To nie tylko objawy dyskomfortu, ale i zaburzenia widzenia oraz produkcji łez.

Czym są łzy? Dlaczego są ważne?

Łza to nawilżająca, oczyszczająca, zabezpieczająca powierzchnię rogówki i spojówki oka ciecz. Składa się głównie z wody, elektrolitów oraz białek. Produkowana jest przez gruczoły łzowe, a jej rozprowadzanie po powierzchni oka odbywa się poprzez mruganie powiekami. Łzy często pojawiają się podczas intensywnych stanów emocjonalnych (radość, smutek), jednak nawilżają oko także wtedy, gdy człowiek nie płacze. Mają ochronne, oczyszczające, nawilżające i antybakteryjne właściwości, są więc niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku.

INNE: Oczy – co wpływa na pogorszenie wzroku

Często występującym schorzeniem jest zaburzenie wydzielania łez – ich zbyt mała ilość lub nieprawidłowy skład, może prowadzić do suchości oka.

Z czego może wynikać Zespół Suchego Oka?

• Nietolerancja na soczewki kontaktowe
• Podrażnienie oczu w wyniku działania czynników zewnętrznych (dym, klimatyzacja, zanieczyszczenia, ciepło, suche powietrze itp.)
• Zmęczenie wywołane: długotrwałą pracą przy komputerze, oglądaniem telewizji, wielogodzinną jazdą samochodem (wytężony wzrok), przebywaniem w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach, wielogodzinnym czytaniem
• Pływanie w chlorowanej wodzie
• Zapalenie spojówek

Jak się objawia Zespół Suchego Oka?

Film łzowy składa się z trzech warstw: lipidowej (utrzymuje gładką powierzchnię oraz zapobiega parowaniu), wodnej (m.in. usuwa zanieczyszczenia z powierzchni oka) i śluzowej (utrzymuje powierzchnię nabłonka w stanie łatwo przyswajającym wodę). Wydzielanie niedostatecznej ilości substancji przez jedną lub więcej warstw prowadzi do zaburzeń w naturalnym dbaniu o wrażliwy narząd wzroku. Konsekwencją zaburzeń są objawy takie jak: uczucie suchości, pieczenie, zmęczenie oczu, mglistość widzenia, umiarkowanie przekrwienie i uczucie piasku pod powiekami. Warto dodać, że brak uczucia suchości nie wyklucza występowania Zespołu Suchego Oka, ponieważ produkcja łez może być prawidłowa, ale nie potrafią one nawilżyć oka, np. w skutek ich nieprawidłowego składu.

Jak radzić sobie z Zespołem Suchego Oka?

Nieleczony Zespół Suchego Oka może prowadzić do uszkodzenia nabłonka rogówki, stanów zapalnych, zakażeń i owrzodzeń rogówki. Jeśli zauważone zostaną objawy ZSO natychmiast powinniśmy udać się do lekarza okulisty.

Nawilżające krople do oczu tzw. „sztuczne łzy” zapewnią optymalny poziom nawilżenia. Wybierając krople nawilżające warto zwrócić uwagę na skład – kompozycja składników powinna być zbliżona do składu płynu łzowego. Zaleca się używanie preparatów pozbawionych środków konserwujących, które są bezpieczne również dla alergików i osób noszących soczewki kontaktowe. U pacjentów z objawami ZSO zalecane jest stosowanie preparatów sztucznych łez bez konserwantów, szczególnie zawierających hialuronian sodu (naturalny składnik łez).

Ocen: 2
1 komentarz
  1. To bardzo przykra dolegliwość, ale niestety bardzo czesta. Trzeba dużo mrugac, bo oczy wysychają.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany