Korzystanie z soczewek kontaktowych – 7 błędów popełnianych przez użytkowników soczewek

korzystanie z soczewek kontaktowychSoczewki kontaktowe powstały po to, by czynić życie łatwiejszym. Korzystanie z nich mija się jednak z celem, kiedy stosujesz je nieprawidłowo. Wtedy pojawia się ryzyko podrażnień, infekcji, groźnych chorób narządu wzroku, co ostatecznie może prowadzić nawet do pogorszenia jakości widzenia lub ślepoty.

Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (z ang. Centers for Disease Control and Prevention) informuje, że liczba infekcji spowodowanych soczewkami kontaktowymi stale rośnie. Jak twierdzą specjaliści, większość z nich, bo aż 25% można było uniknąć, zaledwie przestrzegając podstawowych zasad higieny i użytkowania.

Dochodzą do wniosku, że problem leży w sposobie, w jaki patrzymy na szkła kontaktowe – to nie tylko wygodny dodatek do życia, ale poważny w swoim działaniu przedmiot medyczny.

Potencjał ewentualnych komplikacji jest naprawdę duży, a co gorsze, większość tych komplikacji nie daje objawów, które mogłyby skłonić do wizyty u lekarza.

Możesz więc widzieć wyraźnie, czuć się dobrze, a w tle, w Twoim organizmie w tym czasie mogą odbywać się prawdziwe batalie o zdrowie.

Lekarze wymieniają siedem najpopularniejszych błędów popełnianych przez użytkowników soczewek kontaktowych.

Brak podstawowej higieny przy korzystaniu z soczewek kontaktowych

To, że dłonie wyglądają na czyste nie oznacza, że takie są w rzeczywistości. Większość groźnych drobnoustrojów jest przecież niewidoczna dla ludzkiego oka. Pamiętaj więc, że mycie rąk (najlepiej wodą i mydłem) przed każdorazowym kontaktem z oczami i soczewkami jest totalną podstawą. Po umyciu najlepiej wysuszyć je papierowym ręcznikiem – nie tym, wiszącym w łazience od kilku dni, który mógłby ponownie przenieść na dłonie niebezpieczne zabrudzenia.

Spanie w soczewkach, które nie są do tego przeznaczone

Oko jest jedyną częścią ludzkiego ciała, która otrzymuje tlen z zewnątrz – nie z krwi. Wyobraź więc sobie jak niebezpieczne może być zaśnięcie w zaaplikowanych soczewkach, które z natury rzeczy mocno ograniczają oczom dostęp do świeżego powietrza. Często powoduje to przekrwienie oczu, nieestetyczne zaczerwienienia i ból, a w najbardziej skrajnym przypadku pogorszenie jakości widzenia.

Korzystaj z soczewek przez maksymalnie 12-16 godzin i koniecznie zdejmuj je przed snem.

To rozwiązanie polecane nawet w przypadku szkieł kontaktowych, których producenci deklarują, że są dostosowane do korzystania w trakcie snu.

Korzystanie z soczewek po terminie – przez czas dłuższy niż rekomendują producenci

Użytkownicy soczewek kontaktowych, często z oszczędności czasu lub pieniędzy, decydują się na poważne zaniedbanie i korzystanie z soczewek kontaktowych przez dłuższy czas niż radzi producent. Wiedz jednak, że soczewki wykonane są w dużej mierze z tworzywa sztucznego, który wraz z upływem czasu traci swoją jakość – kształt i szczelność, przez co może wiązać się z groźnymi substancjami lub znacznie chętniej gromadzić niebezpieczne zabrudzenia. To z kolei powoduje poważne podrażnienia oczu, a nawet infekcje i choroby.

Jeśli więc zdarzy Ci się pomyśleć: „to przecież tylko jeden dzień”, zadaj sobie kolejne pytanie – czy warto narażać swoje zdrowie w ten sposób?

Korzystanie z soczewek kontaktowych na basenie i pod prysznicem

Woda w basenach i ta, płynąca z kranów nie jest nieskazitelnie czysta. Nawet jeśli pozbawiona bakterii i pasożytów, jest bogata w chlor, a ten podrażnia oczy i znacząco pogarsza jakość soczewek kontaktowych. Szkła kontaktowe w takich warunkach są jak gąbka – pochłaniają wszelkie zabrudzenia i pozwalają im „kwitnąć”, jednocześnie podarowując stały i swobodny dostęp do oka. A to prosta droga do infekcji. Kiedy więc wybierasz się na basen, zrezygnuj z soczewek. Tak samo, kiedy zaczynasz kąpiel. Chyba że potrafisz w trakcie jednej i drugiej czynności mieć cały czas zamknięte oczy, ale to i tak zbyt duże ryzyko.

Nieodpowiednia pielęgnacja pojemnika na soczewki kontaktowe

Kiedy przychodzi wieczór, pojawia się zmęczenie i jedyne, czego się pragnie to łóżko i sen, wieczorna toaleta wydaje się nieprzyjemnym obowiązkiem. Wtedy bardzo łatwo jest pominąć pielęgnację pojemnika na soczewki – nie umyć go, nie wymienić płynu pielęgnacyjnego na nowy i do takiego futerału wrzucić dopiero co zdjęte soczewki. Nie! Nie rób tego!

W pojemniku Twoje soczewki mają się oczyścić i odzyskać swoje cenne właściwości.

Do tego potrzebują świeżego preparatu wysokiej jakości. To jak z myciem naczyń – nie robi się tego w brudnej wodzie, która od kilku dni „stoi” w misce lub umywalce. Opakowanie na soczewki należy myć przynajmniej raz w tygodniu, a płyn wymieniać przed każdorazowym umieszczeniem soczewek kontaktowych w futerale.

Korzystanie z soczewek, kiedy oczy są podrażnione

Twój organizm wie, co jest dla niego najlepsze. Słuchaj go. Obserwuj. Kiedy więc oczy są zaczerwienione i bolą, nie obciążaj ich dodatkowo soczewkami kontaktowymi. Podobnie postąp, kiedy odczujesz dyskomfort na chwilę po zaaplikowaniu szkieł kontaktowych. To podpunkt, który powinien być szczególnie bliski alergikom w czasie, kiedy aż roi się od pyłków i innych alergenów.

Czasami w takich sytuacjach najlepszą opcją jest odstawienie soczewek na jakiś czas i zastąpienie ich okularami.

Unikanie wizyty u okulisty gdy nosisz soczewki kontaktowe

Dobór soczewek kontaktowych dopasowanych do wymagań i możliwości Twoich oczu to zadanie dla lekarza okulisty. Odwiedź go więc, kiedy zdecydujesz się sięgnąć po soczewki pierwszy raz oraz za każdym razem, kiedy zechcesz zmienić ich rodzaj – na przykład przejść z jednodniowych soczewek kontaktowych na te, planowej wymiany.

Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów pod redakcją Mateusza Kryszaka, którzy odpowiedzialni są za realizację Poradnika Optometrysty Szkla.com. Zawarte w nim informacje o tematyce medycznej mają charakter poglądowy i nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada lekarska – w tym celu należy skonsultować się z okulistą lub optometrystą.

Źródła informacji:

[1] Misusing contact lenses? 5 mistakes you’re making that hurt your eye health. Globalnews.ca

[2] Misusing contact lenses can result in serious eye damage, CDC says. Fox News

Ocen: 3
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany