Spinning – co warto wiedzieć o tej metodzie łowienia?

spinningSpinning to obecnie jedna z najczęściej wykorzystywanych metod połowu ryb. Zazwyczaj stosowana jest przez wędkarzy polujących na drapieżne gatunki. Przy pomocy spinningu równie dobrze złapać jednak można także ryby spokojnego żeru, takie jak karpie bądź też leszcze.

Aby wędkarstwo spinningowe przyniosło oczekiwane efekty, wymaga nie tylko dobrego sprzętu i odpowiednich przynęt, ale także podstawowej wiedzy i doświadczenia. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Jak wybrać przynęty do spinningu?

Łowienie metodą spinningową polega na ciągłym zarzucaniu i ściąganiu specjalnej przynęty oraz czekaniu, aż ryba się nią zainteresuje. Spinning ukierunkowany jest na połowy ryb drapieżnych, dlatego w wędkarstwie tego rodzaju stosuje się przynęty sztuczne, które mają imitować ich naturalny pokarm. Wśród najpopularniejszych przynęt spinningowych wyróżnić można:

  • błystki – są to metalowe przynęty, które poruszając się w wodzie imitują niewielkich rozmiarów rybkę. Dodatkowo tworzą falę akustyczną, odbieraną przez ryby drapieżne. Metalowe błystki w trakcie prowadzenia poruszają się na boki, tak samo jak małe ryby, będące pokarmem drapieżników. Na ich końcu umieszczona jest kotwica, 
  • gumowe przynęty – głównie twistery. To różniące się od siebie pod względem wagi i rozmiarów, wykonane z silikonu, przynęty. Dostępne są w różnych kolorach i kształtach. W celu połowu należy uzbroić je w metalową główkę z hakiem. Gumowe przynęty kształtem imitują nie tylko niewielkie ryby, ale także pijawki, raki, owady i inne wodne stworzenia, 
  • woblery – wykonane głównie z plastiku lub drewna. To bardzo wierne imitacje niewielkich ryb, wyróżniające się unikatową akcją podczas poruszania się w wodzie. Zazwyczaj wyposażone są w dwie kotwice, które umożliwiają sprawne zacięcie się ryby.

Osoby, które chcą ujrzeć powyższe przynęty na własne oczy, powinny w tym celu odwiedzić sklep wędkarski z szerokim asortymentem.

Jak wybrać wędkę do spinningu?

Kluczem do udanych połowów spinningowych jest odpowiednia wędka. Jej rodzaj warto dopasować nie tylko do metody połowu, ale także gatunków ryb, na które się poluje. Przykładowo – w przypadku okonia najlepszym wyborem będzie lekka wędka z miękką szczytówką, która szybko pozwoli zidentyfikować branie.

Nie bez znaczenia jest również długość wędki. Większość wędkarzy do połowów spinningowych wybiera dłuższe modele, których długość przekracza 2,5 metra.

Bardzo istotnym elementem wyposażenia każdego wędkarza spinningowego jest kołowrotek. Warte uwagi są modele produkowane przez uznane marki, cieszące się zaufaniem wędkarzy. Przed wyborem konkretnego modelu warto sprawdzić jego dopasowanie z posiadanym modelem wędki.

Kiedy jest najlepszy czas na spinning?

Statystyki pokazują, że najlepszy czas na wędkarstwo spinningowe to sierpień, kiedy rozpoczynają się częste brania okoni i szczupaków. Wędkarze uważają, że najlepsze efekty spinningu osiągnąć można wczesnym rankiem bądź też podczas zachodu słońca, kiedy ryby drapieżne zajmują się żerowaniem.

Podczas połowów metodą spinningową warto zwrócić uwagę także na miejsce wędkowania. 

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany