Potas: 7 objawów, że brakuje ci potasu, źródła potasu

potasPotas to bardzo ważny dla naszego organizmu. Jest ważny dla siły mięśni, funkcjonowania nerwów i zdrowego układu sercowo-naczyniowego. Potas jest składnikiem wielu produktów spożywczych. Wydaje się więc, że powinniśmy go mieć odpowiednią ilość. Niestety tak nie jest.

Brak potasu spowodowany jest lekami moczopędnymi, które przyjmujemy. Wpływ na to również ma dieta stosowana w wielu chorobach czy biegunki lub torsje.

Potas – kiedy potrzebujesz go więcej

Znaki, które mówią, że potrzebujesz więcej potasu, mogą być trudne do zauważenia. Jeśli wystąpią jakiekolwiek z poniższych, skontaktuj się z lekarzem, aby sprawdzić poziom potasu.

Ciągle jesteś zmęczona – każda komórka w organizmie potrzebuje odpowiedniej ilości potasu do tego aby funkcjonować prawidłowo. Długotrwały jego brak może powodować zmęczenie.

Masz wysokie ciśnienie krwi – potas pomaga rozluźnić naczynia krwionośne. Jeśli go nie ma, mogą się kurczyć, co powoduje wzrost ciśnienia krwi.

Masz słabe mięśnie – minerał ten odgrywa ważną rolę w skurczu mięśni gładkich. Jeśli poziom potasu jest niski, może wystąpić ból mięśni a nawet skurcze.

Serce nie bije miarowo – to dziwne, gdy serce nagle spowalnia swoja pracę lub przyspiesza bez żadnego wyraźnego powodu. Oczywiście powodów tego stanu jest wiele, a niski poziom potasu jest jednym z nich.

Czujesz się słaba lub masz zawroty głowy – to związane może być ze spowolnieniem bicia serca spowodowanym zbyt niskim poziomem potasu.

Masz wzdęcia – może brzmi dziwnie, ale okazuje się, że niskie stężenie potasu spowalnia działanie innych układów w tym pokarmowego.

Pojawiają się mrowienia i drętwienia – potas pomaga utrzymać cały układ nerwowy w ryzach. Bez niego, możesz czuć mało przyjemne szpilki i igiełki.

Zobacz też:

Brak magnezu to nie tylko kłopoty ze snem i skurcze łydek

Witaminy na zdrowe i mocne kości

Witamina C – zobacz gdzie jej szukać

Gdzie znajdziesz potas

Kiedy myślisz o najlepszym źródle potasu od razu przychodzi ci do głowy banan. Ale prawda jest taka, że ​​banany maja niewiele potasu (średni owoc to 422 mg minerału czyli około 9% zalecanego dziennego spożycia 4.700 mg.) Są inne, lepsze źródła.

Ziemniak – Średniej wielkości pieczony ziemniak ma 941 mg (20% dziennej dawki) potasu. Jeśli zjesz go zimnego dodatkowo otrzymasz przyjazną dla jelit skrobię.

Arbuz – odkrój dwa kliny arbuza, a otrzymasz 641 mg potasu. Jest to również świetne źródło likopenu, naturalnie występującego pigmentu roślinnego, który zmniejsza ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.

Mrożony szpinak – 540 mg potasu w 100 g.

Buraki – 100 g gotowanych buraków dostarczy 518 mg potasu.

Czarna fasola – poza białkiem i błonnikiem zawiera w 100 g 739 mg tego minerału.

Biała fasola – to najlepsze źródło potasu: w 100 g jest go 1189 mg. Poza tym ma 20 g białka i 13 g błonnika.

Dynia piżmowa – 100 g to 582 mg potasu.

Botwina – 100 gram to aż 961 mg potasu. Zawiera także wapń, żelazo i witaminy A, C i K.

Jogurt – ten zwykły (nie grecki) ma imponujące 573 mg potasu w 100 mln. Dodatkowo dostarczy prawie połowę dziennego zapotrzebowania na wapń.

Ocen: 14
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany