Spis treści
Nadmiar żelaza – lepiej zapobiegać, niż leczyć
Żelazo jest niezbędne, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. To jednak jedna z tych substancji, której ilość musi być w idealnej równowadze. Gdy żelaza jest za dużo, zaczyna gromadzić się w narządach.
Działa toksycznie i podstępnie uszkadza np. wątrobę, trzustkę, serce, stawy czy przysadkę mózgową
Jakie są konsekwencje? Początkowo pozornie niegroźne – zmęczenie i osłabienie, bóle brzucha, bóle stawów, bóle głowy… Z czasem jednak dochodzi do dalszych powikłań, które mogą obejmować np. marskość wątroby, cukrzycę, niepłodność czy niewydolność serca. A przecież szybko poznając przyczynę nadmiaru żelaza, można im wszystkim zapobiec!
Przyczyny nadmiaru żelaza szukaj w genach…
Skąd nadmiar żelaza? Najczęściej odpowiada za niego obecność genu hemochromatozy. Powoduje on, że organizm przyswaja całe żelazo, które jest dostarczone do organizmu (z pożywieniem, czy suplementami). A to stanowczo zbyt dużo.
Organizm zdrowej osoby przyswaja tylko i wyłącznie tyle żelaza z pożywienia, ile na ten moment potrzebuje. Osoba z genem hemochromatozy nie ma takiej blokady. Nie ma też możliwości pozbycia się tej niebezpiecznej nadwyżki – żelaza nie można wypocić czy wydalić.
W konsekwencji odkłada się ono tam, gdzie nie powinno go być – w narządach wewnętrznych
Masz podwyższone żelazo? Skutki przeciążenia tym pierwiastkiem mogą pojawić się w każdej chwili. Rozpoznanie postawione w tym momencie to szansa na ich uniknięcie i odzyskanie kontroli nad swoim zdrowiem.
Zobacz też:
Wysoki poziom żelaza u dziecka – on też może być niebezpieczny!
Badanie genetyczne – czy masz gen hemochromatozy?
Naprawdę warto to sprawdzić. Wydaje się, że choroby genetyczne dotyczą nielicznych. Wyobraź sobie jednak, że hemochromatozę ma aż 1 na 200 osób! [1] W niektórych krajach rozważa się nawet wykonywanie tego badania u wszystkich noworodków. Co zatem krok po kroku zrobić, jeśli masz podwyższony poziom żelaza?
Po pierwsze: nie lekceważ tego problemu. Niestety bagatelizuje go też wielu lekarzy, szczególnie pierwszego kontaktu.
Po drugie: sprawdź, czy masz gen hemochromatozy. Wynik badania da Ci jednoznaczną informację. Chociaż genu nie da się naprawić, świadomość jego obecności to szansa na odzyskanie kontroli nad poziomem żelaza w organizmie.
Po trzecie: jeśli masz gen hemochromatozy, umów się do specjalisty – gastroenterologa lub hematologa. Na podstawie wyników badań i wywiadu określi, jak dalej postępować – ustali odpowiednią dietę i zdecyduje, czy potrzebne jest już leczenie. Zaleci też systematyczne badania kontrolne.
[1] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188.Autor: testDNA
Źródło: www.testdna.pl | Zdjęcie: ©Maksym Yemelyanov/ 123rf.com