Nadmiar żelaza we krwi – nie lekceważ tego!

nadmiar żelazaOdebrałeś właśnie wynik badania krwi, który wskazał na… nadmiar żelaza? Pewnie myślisz, że to dla Twojego organizmu korzystne. Nic bardziej mylnego! Zbyt duża ilość tego pierwiastka wskazuje, że dzieje się coś złego – to może być pierwszy sygnał, że żelazo zaczyna się odkładać w Twoim organizmie. A stąd już tylko krok do poważnych powikłań…

Nadmiar żelaza – lepiej zapobiegać, niż leczyć

Żelazo jest niezbędne, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. To jednak jedna z tych substancji, której ilość musi być w idealnej równowadze. Gdy żelaza jest za dużo, zaczyna gromadzić się w narządach.

Działa toksycznie i podstępnie uszkadza np. wątrobę, trzustkę, serce, stawy czy przysadkę mózgową

Jakie są konsekwencje? Początkowo pozornie niegroźne – zmęczenie i osłabienie, bóle brzucha, bóle stawów, bóle głowy… Z czasem jednak dochodzi do dalszych powikłań, które mogą obejmować np. marskość wątroby, cukrzycę, niepłodność czy niewydolność serca. A przecież szybko poznając przyczynę nadmiaru żelaza, można im wszystkim zapobiec!

Przyczyny nadmiaru żelaza szukaj w genach…

Skąd nadmiar żelaza? Najczęściej odpowiada za niego obecność genu hemochromatozy. Powoduje on, że organizm przyswaja całe żelazo, które jest dostarczone do organizmu (z pożywieniem, czy suplementami). A to stanowczo zbyt dużo.

Organizm zdrowej osoby przyswaja tylko i wyłącznie tyle żelaza z pożywienia, ile na ten moment potrzebuje. Osoba z genem hemochromatozy nie ma takiej blokady. Nie ma też możliwości pozbycia się tej niebezpiecznej nadwyżki – żelaza nie można wypocić czy wydalić.

W konsekwencji odkłada się ono tam, gdzie nie powinno go być – w narządach wewnętrznych

Masz podwyższone żelazo? Skutki przeciążenia tym pierwiastkiem mogą pojawić się w każdej chwili. Rozpoznanie postawione w tym momencie to szansa na ich uniknięcie i odzyskanie kontroli nad swoim zdrowiem.

Zobacz też:

Wysoki poziom żelaza u dziecka – on też może być niebezpieczny!

Badanie genetyczne – czy masz gen hemochromatozy?

Naprawdę warto to sprawdzić. Wydaje się, że choroby genetyczne dotyczą nielicznych. Wyobraź sobie jednak, że hemochromatozę ma aż 1 na 200 osób! [1] W niektórych krajach rozważa się nawet wykonywanie tego badania u wszystkich noworodków. Co zatem krok po kroku zrobić, jeśli masz podwyższony poziom żelaza?

Po pierwsze: nie lekceważ tego problemu. Niestety bagatelizuje go też wielu lekarzy, szczególnie pierwszego kontaktu.

Po drugie: sprawdź, czy masz gen hemochromatozy. Wynik badania da Ci jednoznaczną informację. Chociaż genu nie da się naprawić, świadomość jego obecności to szansa na odzyskanie kontroli nad poziomem żelaza w organizmie.

Po trzecie: jeśli masz gen hemochromatozy, umów się do specjalisty – gastroenterologa lub hematologa. Na podstawie wyników badań i wywiadu określi, jak dalej postępować – ustali odpowiednią dietę i zdecyduje, czy potrzebne jest już leczenie. Zaleci też systematyczne badania kontrolne.

[1] K. Derc, M. Grzymisławski, G. Skarupa-Szabłowska, Hemochromatoza pierwotna (Primary hemochromatosis), „Gastroenterologia Polska” 2001, 8 (2), 181-188.

Autor: testDNA

Źródło: www.testdna.plZdjęcie: ©Maksym Yemelyanov/ 123rf.com

Ocen: 15
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany