Migrena może doprowadzić do depresji, udaru i choroby Parkinsona

migrenaMigrena dopada cię w najmniej oczekiwanym momencie, zwala z nóg, nie możesz patrzeć na światło. Czasami nawet masz mdłości i wymioty. Paraliżuje cię na kilka dni. Tak właśnie wygląda typowa migrena. Ale żeby tego było mało, okazuje się, że migrena idzie w parze z innymi chorobami.

Istnieje związek migreny z porażeniem nerwu twarzowego. Ryzyko pojawienia się tej choroby u migrenowców rośnie dwukrotnie. Nie jest jasne, w jaki sposób migrena w pływa na porażenie nerwu twarzowego. Być może stany zapalne, problemy z sercem, lub przepływem krwi mogą połączyć te schorzenia.

Niestety, osoby cierpiące na migrenę mogą w przyszłości mieć do czynienia z niektórych innymi poważnymi problemami zdrowotnymi

Migrena a depresja

Migrena zwłaszcza u kobiet, które mają ją bardzo często, może dodatkowo powodować depresję. Silne bóle głowy powodują zgorzknienie, co odbija się natychmiast na nastroju. Przypadłości te działają w obie strony. Depresja może w jakiś sposób przyczynić się do rozwoju migreny. To sugeruje, że istnieje biologiczne połączenie między tymi dwoma chorobami.

Migrena z choroba Parkinsona

Jeśli migrenie towarzyszy tzw. aura (błyski światła lub pływanie obrazu), to ponad dwukrotnie wzrasta ryzyko rozwoju choroby Parkinsona. To szczególnie ważne, jeśli osoby te cierpią lub cierpiały na migrenę w średnim wieku. Choć przyczyny migrenowych bólów głowy są nadal przedmiotem dyskusji to problemy z neuroprzekaźnikiem (dopaminą) mogą tutaj odgrywać ważną rolę. Przypuszcza się, że wydzielanie dopaminy jest również zakłócone u osób z chorobą Parkinsona.

Migrena a choroby serca i udar mózgu

Osoby z migreną mają zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i udaru. Związek ten jest szczególnie silny wśród kobiet, u których migrenie towarzyszyła aura. Wszystkie trzy choroby wydają się być związane ze zmianami w przepływie krwi.

Ocen: 7
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany