Depresja – te objawy cię zaskoczą

depresjaDepresja – większość z nas rozpozna standardowe objawy. Jeśli widzimy osobę smutną, zrezygnowaną, stroniącą od towarzystwa to z pewnością jest ona chora. Ale nie zawsze tak jest.

Oto 8 zaskakujących oznak depresji, który nie wolno przegapić:

Depresja: ciągle cię coś boli

Depresja i ból – okazuje się, że to nierozłączna para. Około 75% osób z depresją cierpi na nawracające lub przewlekłe bóle. W kanadyjskim badaniu opublikowanym w czasopiśmie ból, ludzie z depresją są cztery razy bardziej narażone na intensywne bóle szyi i krzyża, niż ci, którzy nie mają depresji.

“Kiedy jesteś w stanie nostalgicznym, masz tendencję do wsłuchiwania się w swoje ciało i odczuwasz dolegliwości bardziej dotkliwie” – mówi Richard Kravitz, profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis.

Depresja: nie możesz schudnąć

Zastanawiasz się skąd ten brzuszek u ciebie? Może po nocnym podjadaniu? Nowe badania w czasopiśmie Obesity potwierdzają, że wysoki poziom stresu i depresji, sprawia, że trudno utrzymać w ryzach wagę.

Depresja: drobiazgi doprowadzają cię do furii

W badania opublikowanych w czasopiśmie JAMA Psychiatry w 2013 oku, czytamy, że 54% osób z depresją jest wrogo nastawionych do wszystkiego, jest ciągle w złym humorze, drobiazg jest w stanie wyprowadzić cię z równowagi.

“Gdy jesteś sfrustrowany, jesteś drażliwy i podatny na inne negatywne nastroje” – mówi Simon Rego, profesor psychiatrii klinicznej i nauk behawioralnych na Albert Einstein College of Medicine.

Depresja: niczego nie czujesz

Nic cię nie ciszy, nic nie smuci. Nic cię nie interesuje.

“Większość z nas ma motywacje, aby rano wstać z łóżka: praca, ćwiczenia, spotkanie towarzyskie, zjedzenie śniadania” – mówi profesor Rego. – “Ale dla ludzi, którzy są w depresji, nie ma nic.”

I takie zachowanie, że na niczym i nikim tej osobie nie zależy jest cechą depresji. Chcą odepchnąć ludzi nawet najbliższych, tych którzy ich kochają.

Depresja: wieczór bez alkoholu to wieczór stracony

Prawie jedna trzecia osób z depresją ma również problemy z alkoholem. I choć jeden drink może zadziałać pozytywnie, to drugi i trzeci może wzmacniać negatywne emocje: gniew, agresję, lęk i większą depresję. Zdrowa granica, według amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, to jeden drink dziennie dla kobiet i dwa drinki dziennie dla mężczyzn.

Depresja: jesteś przyklejona do Facebooka

Liczne badania potwierdzają, że ludzie, którzy dużo czasu spędzają w Internecie, mogą czuć się odepchnięci od swojego rzeczywistego środowiska i/lub mogą w ten sposób uciekać w świat online od swoich myśli i uczuć. Podczas gdy uzależnienie od Internetu i depresja to oddzielne choroby, często się pokrywają.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Smutek zmienia… mózg

To poprawi twój nastrój

Witamina D – bardzo ważny towarzysz naszego życia

Depresja: twoja głowa jest w chmurach

Ostatnio dużo marzysz? Psychologowie z Uniwersytetu Harvarda wykazali, że jesteśmy najszczęśliwszy, kiedy nasze umysły są mocno zakorzenione w chwili obecnej, w rzeczywistości. A gdy zaczynamy marzyć, mamy coraz więcej chwil zadumy jesteśmy niespokojni i niezadowoleni. A tedy tylko kok do depresji.

Depresja: nie możesz się zdecydować

Wykonujemy ponad 70 świadomych decyzji co dzień, wynika z badań Uniwersytetu Columbia. Jeśli mamy problem z podjęciem prostych decyzji, to powinien włączyć się alarm.

“Kiedy jesteśmy w depresji, małe rzeczy urastają do wielkich problemów, z którymi nie możemy sobie poradzić” – mówi profesor Rego.

Ocen: 4
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany