Zatoki to wypełnione powietrzem przestrzenie po obu stronach nosa. Istnieją cztery rodzaje problemów z zatokami. Ostre zapalenie zatok zwykle trwa 4 tygodnie lub krócej. Ostre podskórne trwa od 4 do 8 tygodni, a przewlekłe – 8 tygodni lub dłużej. Natomiast nawracający stan zapalny pojawia się kilka razy w ciągu roku. Dobrą wiadomością jest to, że istnieją domowe środki, które mogą zapewnić natychmiastową ulgę.
Spis treści
Zapalenie zatok – tego należy unikać
Należy unikać pewnych produktów spożywczych, które mogą wywoływać objawy zatokowe. Są to potrawy smażone i bogate w skrobię, ryż, mięso. Należy unikać produktów mlecznych, zwłaszcza serów, jogurtów i lodów. Ponadto należy unikać jedzenia czekolady, cukru i drożdży, ponieważ powodują nadmierną produkcję śluzu w zatokach. Zimne napoje też są niewskazane, bo zatrzymują ruch rzęsek w nosie, utrudniając śluzom nosa przepływ przez kanały nosowe.
Zapalenie zatok – to koniecznie wypróbuj
1. Dużo pij
Woda, herbata lub soki bez cukru to dobre sposoby na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Płyny te pomagają w rozrzedzaniu śluzu i przynoszą ulgę podrażnionym zatokom. Należy unikać alkoholu, kofeiny i palenia, które prowadzą do odwodnienia.
2. Używaj ostrych przypraw
Przyprawy, takie jak pieprz cayenne o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, pomagają w udrożnieniu zatkanego śluzem nosa. Podobnie działa chrzan. Można go mieszać z octem jabłkowym i sokiem z cytryny, aby powstał eliksir, który rozpuszcza śluz. Dodatkowo można trzymać przez kilka minut w ustach 1/4 łyżeczki świeżo startego korzenia chrzanu. Gdy ostry smak minie, można go połknąć.
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
5 domowych sposobów na przeziębienie
Naturalne sposoby na ból głowy
3. Rób inhalacje i parówki
Dodaj 3 krople olejku z sosny lub rozmarynowego oraz 3 krople mięty pieprzowej i 2 krople oleju eukaliptusowego do gorącej wody. Lub 3 krople rozmarynu z 1 kroplą oleju tymiankowego i mięty pieprzowej. Wdychaj parę, pomoże to odblokować nos.
4. Wypróbuj kurkumę i korzeń imbiru
Korzeń kurkumy to wspaniała, pachnąca przyprawa powszechnie występująca u Indian. Kurkuma zawiera nie tylko naturalne właściwości przeciwzapalne, ale także jest bogata w przeciwutleniacze. W połączeniu z pikantnym korzeniem imbiru, parzona w gorącej herbacie może pomóc rozrzedzić śluz z zatkanych przewodów nosowych, zmniejszyć ciśnienie w zatok i sprawić, że poczujesz się od razu zdrowiej. Pomocne może być mieszanie świeżego soku imbirowego z 1 łyżeczką miodu, i zażywanie 2-3 razy dziennie.
5. Ocet jabłkowy też pomoże
Ocet jabłkowy to wspaniały naturalny składnik o wielu zaletach zdrowotnych. Filiżanka gorącej wody lub herbaty, spożywana trzy razy dziennie z dwiema lub trzema łyżkami octu jabłkowego, pomoże rozrzedzić śluz, zmniejszyć nadmierne przekrwienie i ciśnienie zatok. Można dodać do tej herbaty cytrynę i miód do smaku. Możesz również po prostu wypić 1 łyżeczkę octu jabłkowego 3 razy dziennie, aby poczuć ulgę.
6. Najważniejsza zupa
Wiele badań potwierdza działanie ciepłej zupy w łagodzeniu stanu zapalnego zatok i szybkiemu powrotowi do zdrowia. Od rosołu z kurczaka, po zupę warzywną ze świeżymi ziołami – możesz wybierać spośród wielu przepisów i jeść te ulubione.
7. Nawadniaj nos (czajniczek)
Nawadnianie nosa jest bardzo skuteczne w łagodzeniu zatkanego nosa i podrażnienia. Znany również jako nawadnianie solą fizjologiczną, oznacza po prostu łagodne przepłukiwanie dróg nosowych roztworem soli fizjologicznej. Można rozpuścić ½ łyżeczki soli w ½ szklanki letniej wody. Wlać mieszaninę do butelki; zaaplikować 5 kropli roztworu do jednej dziurki i przechylając głowę spowodować, aby wypłynęła z drugiej dziurki. Zrób to z każdą dziurką. To uspokoi twoje zatoki, a także spłucze bakterie i substancje drażniące.