Rwa kulszowa to paraliżujący ból, który pojawia się nagle w okolicy kręgosłupa lędźwiowego i promieniuje do pośladka, uda a nawet stopy. Uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Mamy trudności z chodzeniem, siadanie, a nawet zmianą pozycji podczas leżenia. Okazuje się, że możemy sobie pomóc by poczuć się lepiej.
Spis treści
Rwa kulszowa – skąd ten problem
Rwa kulszowa nie jest chorobą tylko objawem innych problemów ze zdrowiem: zwyrodnieniem kręgosłupa lędźwiowego, dyskopatii, przeciążeniem, otyłością. Powstaje dlatego, że następuje podrażniony lub uszkodzony nerw kulszowy – najgrubszy nerw w organizmie człowieka (ma średnicę ołówka). Wtedy czujemy ostry, nagły i silny ból.
Czasem pojawia się drętwienie, mrowienie a nawet brak czucia
Najważniejsze zasady przy rwie kulszowej
Rwa najczęściej ustępuje po kilku dniach. Przede wszystkim gdy tylko się pojawi musimy ograniczyć nasze działanie. Wskazany jest wypoczynek, leżenie na twardym łóżku w pozycji poziomej. Jeżeli ból jest ostry lekarz zapisuje leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Podawane są również zastrzyki domięśniowe.
Objawy rwy mogą również złagodzić domowe sposoby. Działają one przede wszystkim miejscowo i stosuje się je na kręgosłup lędźwiowy
Okłady zmniejszą ból rwy kulszowej
Zasada jest jedna. Najpierw przez 2-3 dni stosuje się okłady zimne. Mogą to być kostki lodu w zamykanym woreczku foliowym albo kupione w aptece okłady żelowe. Takie zimne okłady można przykładać na maksimum 20 minut. Dopiero 4 dnia stosujemy ciepłe okłady. Z czego je zrobić?
– Z gotowanych ziemniaków – ugotuj kilka ziemniaków, rozgnieć, nałóż na czysta gazę i przyłóż do kręgosłupa. Pozostaw aż do ostygnięcia. Powtarzaj kilka razy dziennie.
– Z liści kapusty – liście kapusty zanurz w gorącej wodzie. Odcedź i okładaj nimi bolące miejsce. Trzymak aż wystygną.
– Z gałki muszkatołowej i oleju – gałkę muszkatołową zmieszaj z olejem sezamowym i podgrzej na ogniu. Gdy stanie się brązowa, zamocz w niej gazę i przyłóż na bolące miejsce. Uwaga, okład nie może być za gorący aby nie poparzyć skóry.
– Z chrzanu – starty, świeży chrzan podgrzać i przykładać w okolice kręgosłupa lędźwiowego. Skórę warto wcześniej zabezpieczyć smarując ją olejem np. lnianym.
– Z chmielu – gotuj chmiel przez około 10 minut. Umocz gazę w wywarze i przyłóż do bolącego miejsca. Wywar możesz użyć wiele razy, ale trzeba pamiętać aby go za każdym razem podgrzewać.
Zobacz też:
Ból kręgosłupa – co zrobić aby kręgosłup nie bolał
Ból pleców zlikwidujesz ćwiczeniami rozciągającymi
Zdrowy sen: jak spać, aby nie bolał kręgosłup
Aktywizacja najmłodszych z niepełnosprawnościami za pomocą wózka inwalidzkiego dla dzieci
Masaż też pomoże zmniejszyć ból
Pod warunkiem, że będzie robiony bardzo delikatnie. Można go robić:
– cebulą – przekrój cebulę na pół. Okrężnymi ruchami masuj bolące miejsce wewnętrzną częścią cebuli. Zabieg wykonuj ok. 10 minut. Powtarzaj co 2 godziny.
– olejem lnianym – masuj okolice nerwu kulszowego
– olejem z imbirem – zmieszaj łyżeczkę imbiru i 2 łyżeczki oleju sezamowego. Taką miksturą masuj bolące miejsce okrężnymi ruchami.
Łyk ziół przed snem na rwę kulszową
Ból można również zmniejszyć pijąc ziołowe mikstury. Najlepszą są z:
– kory wierzby – kawałek kory zalewamy woda (pół litra) i gotujemy przez 15 minut. Odcedzamy i pijemy szklankę naparu.
– majeranku, rozmarynu, mięty i anyżu – do 250 ml gotującej się wody wrzucamy w różnych częściach po odrobinie ziół, odstawiamy na 5 minut i wypijamy.
– tymianku, pokrzywy i oregano – po łyżce każdego z ziół zalewamy litrem wody. Gotujemy 15 minut i przecedzamy.
Trochę ćwiczeń też jest potrzebnych
Gdy ból ustanie warto pokusić się o ćwiczenia. One są bardzo potrzebne, gdyż wzmacniają kręgosłup a poza tym w czasie ćwiczeń wydzielają się endofiny – hormony szczęścia, które mają również działanie przeciwbólowe. Jak wykazały badania najodpowiedniejsza jest joga oraz aerobik wodny.
Dobre rezultaty przynoszą ćwiczenia rozciągające. Najlepiej wykonywać je rano, zaraz po wstaniu z łóżka