Pokrzywa – składniki, właściwości, działanie soku z pokrzywy, przeciwwskazania

pokrzywaPokrzywa kojarzy nam się z piekącymi bąblami na naszej skórze, gdy ją dotkniemy. Okazuje się jednak, że ma niesamowite właściwości. To naprawdę bardzo cenna roślina a nie chwast. Była wykorzystywana od wieków w ziołolecznictwie – tak jej liście jak i korzenie.

Na przednówku nasze prababcie gotowały z niej zupę. Wiedziały, że w ten sposób nasz organizm dostanie wszystkiego co potrzebuje.

Pokrzywa – co ma w swoim składzie

Przede wszystkim mnóstwo witamin: A, E, K, B2, C oraz mikroelementy: magnez, fosfor, wapń, siarkę, żelazo (bardzo dobrze przyswajalne), potas, jod, krzem i sód. Zawiera również serotoninę, która poprawia nastrój oraz związki poprawiające metabolizm. Lista dobroczynnych składników jest bardzo długa. Są to aktywne związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Specjaliści od medycyny naturalnej uważają je za naturalne antybiotyki

Sok z pokrzywy na zdrowie

Sok ten pije się przy wielu dolegliwościach. Przede wszystkim oczyszcza organizm z toksyn oraz po antybiotykoterapii. Wspiera bowiem usuwanie kwasu moczowego wraz z moczem. Doskonale likwiduje obrzęki i usuwa nadmiar wody z organizmu. Oczyszcza też nerki i wątrobę. Tę ostatnią potrafi również zregenerować i leczyć jej zatrucie. Składniki zawarte w pokrzywie leczą stany zapalne jelita grubego oraz wzmacniają kości zapobiegając osteoporozie. Pokrzywa zawiera też mnóstwo krzemu, a on z kolei jest nam potrzebny aby bronić się przed nowotworami.

Wspomaga też leczenie alergii, ponieważ zawiera związki podobne do tych, które stosuje się w lekach na alergię. I pomaga w odchudzaniu ponieważ zawiera sekretynę, która aktywizuje trzustkę i produkcje żółci przez wątrobę, co z kolei poprawia trawienie i zwiększa przemianę materii. Działa przeciwbólowo i obniża poziom cukru. Pokrzywa jest idealna dla panów, ponieważ hamuje rozrost prostaty.

Jak zrobić sok: zerwij świeże liście pokrzywy. Sparz je wrzącą wodą. Następnie zblenduj lub wrzuć do sokowirówki. Tak otrzymany sok rozcieńcz wodą w proporcji pół na pół.

Zobacz też:

Czarny bez – zdrowotne właściwości, zastosowanie i przepisy z czarnego bzu

Jarmuż – zdrowotne właściwości i zalety. Wartości odżywcze i sposoby przygotowania jarmużu

Sok z marchwi – poznaj jego zdrowotne właściwości

Pokrzywa – jakie ma działanie i co z niej zrobić

– Napar na trawienie i anemię

Łyżkę suszonych ziół zaparzamy jak herbatę i pijemy 3 razy dziennie. Związki zawarte w pokrzywie oczyszczają układ trawienny, doskonale wpływają na pracę trzustki, wątroby i żołądka. Poza tym wpływa korzystnie na produkcję czerwonych krwinek, co jest bardzo ważne w leczeniu anemii.

– Wywar na nieżyt górnych dróg oddechowych

4 łyżki pokrzywy należy zaparzyć litrem wrzątku, przykryć i pozostawić na 15 minut. Następnie przecedzić przez sitko. Pić 3 razy dziennie po pół szklanki naparu. Pokrzywa działa stymulująco na produkcję przeciwciał podczas infekcji.

– Biczowanie na bóle stawów

Bolące stawy biczuje się całą rośliną. W ten sposób substancje znajdujące się w roślinie i powodujące parzenie zwiększają ukrwienia miejsc biczowanych. A co za tym idzie czujemy gorąco i pieczenie. Co w konsekwencji regeneruje staw.

– Odwar na choroby reumatyczne

2 łyżki pokrzywy zalewamy 3 szklankami przegotowanej wody i gotujemy ok. 5 minut. Pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki.

– Płukanka na porost włosów

30 liści zalać litrem wody, przykryć i po 30 minutach odcedzić. Płukać nią włosy po każdym myciu. Można też wykorzystać napar w pokrzywy i nim masować skórę głowy. Nie tylko poprawia to krążenie ale i leczy choroby skóry m.in. łupież i łojotok co sprzyja wypadaniu włosów.

Pokrzywa nie jest dla każdego

Niestety z dobrodziejstwa pokrzywy nie mogą korzystać wszyscy. Przede wszystkim muszą z niej zrezygnować ci, którzy biorą leki na cukrzycę. Pokrzywa wzmaga ich działanie. Niewskazana jest dla tych, którzy mają ostrą niewydolność nerek oraz ci, którzy zażywają leki przeciwzakrzepowe. Ze względu na możliwość intensywnego krwawienia trzeba wyłączyć jej z diety, ta tydzień przed i na tydzień po zabiegu chirurgicznym. Z takich samych względów nie mogą kuracji z pokrzywy stosować kobiet z chorobami dróg rodnych.

Ocen: 17
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany