Olej lniany – czy jest taki zdrowy

olej lniany

Zdrowotne właściwości oleju lnianego znane są już od starożytności. Najnowsze badania również potwierdzają, że jest to absolutnie najzdrowszy olej dla człowieka. Istnieje jednak pewne „ale”.

Dłuższa kuracja nieoczyszczonym olejem lnianym może poważnie zaszkodzić organizmowi. Wszystko przez zawarte w nim szkodliwe dla człowieka substancje takie, jak: amigdalina, limaryna, grupa cyjankowa i pestycydy. Po kilkunastu latach badań nad nasionami lnu, naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego firmy FLC Pharma znaleźli na to rozwiązanie.

Dzięki wynalezionej i opatentowanej przez nich technologii, pozbawili olej lniany niezdrowych substancji i tym samym, uzyskali najczystszą formę bioestrów kwasów omega-3 (ALA), 6 i 9 w postaci suplementów Omegaregen. Innymi słowy, otrzymali to, co najlepsze z oleju lnianego. A ich niezwykłe odkrycie zostało nagrodzone złotymi i srebrnymi medalami na międzynarodowych wystawach.

Olej lniany to bezapelacyjnie jeden z najzdrowszych olejów dla człowieka. Swoje cudowne właściwości zawdzięcza bardzo wysokiej, wręcz nieporównywalnej z innymi olejami, zawartości kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3. Szczególnie ważna jest tutaj duża zawartość kwasu alfa-linolenowego (ALA), który jest jedynym, niezbędnym dla naszego organizmu kwasem z grupy
omega-3.

INNE: Olej lniany poprawi kondycję skóry

Olej lniany: Walka ze stanami zapalnymi

Dodatkowo, olej lniany charakteryzuje się fantastyczną proporcją między kwasem omega-3, a omega-6. W przybliżeniu wynosi ona 1:4 na korzyść omegi-3, podczas gdy w przypadku innych olejów mamy proporcje dokładnie odwrotne. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że przeciętny Polak spożywa 30 razy więcej kwasów tłuszczowych omega-6 niż omega-3.

Ich nadmiar jest o tyle niebezpieczny, że powoduje niskonatężeniowe stany zapalne w organizmie, które jak wykazują badania, są podłożem wielu chorób cywilizacyjnych (m.in. miażdżyca, zawał serca, udar mózgu, nadciśnienie, cukrzyca i choroby nowotworowe). Podczas gdy kwasy tłuszczowe omega-6 inicjują stany zapalne, kwasy omega-3, a więc bogactwo oleju lnianego, w naturalny sposób je hamują i zwalczają.

Len – roślinny odkurzacz

Skąd zatem w tej cudownej roślinie tyle zanieczyszczeń? Okazuje się, że len swobodnie można by nazwać „roślinnym odkurzaczem”. Ma on tendencję do absorbowania wszelkich zanieczyszczeń. Doskonale wiedzą o tym rolnicy, którzy w celu oczyszczenia gleby pod inne uprawy, zasiewają pola właśnie lnem. Pestycydy, amigdalina, limaryna oraz grupa cyjankowa to substancje, które są niezwykle szkodliwe dla człowieka.

Wiedząc o tym, naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego postanowili się ich pozbyć. W wyniku kilkunastu lat badań opatentowali najnowszą technologię oczyszczania oleju lnianego. W atmosferze beztlenowej uzyskali bioestry kwasów tłuszczowych omega-3 (ALA), 6 i 9 w najczystszej postaci. Warto zaznaczyć, że jest to jedyna taka technologia w Europie i prawdopodobnie na świecie. Suplementy Omegaregen są więc esencją i najczystszą postacią oleju lnianego.

Ocen: 7
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany