Koronawirus – pytania które każdy chce zadać

koronawirusKoronawirus paraliżuje już każdego. Sama myśl o rozprzestrzenianiu się go w krajach europejskich budzi strach. Jest wiele pytań, które chcielibyście zadać i dostać wyczerpujące odpowiedzi. Oto one.

Koronawirus – podstawowe informacje

Co to jest nowy koronawirus?

Nowy koronawirus to koronawirus, który nie został wcześniej zidentyfikowany. Wirus powodujący chorobę koronawirusową 2019 (COVID-19) nie jest taki sam jak koronawirusy, które często krążą wśród ludzi i powodują łagodne choroby, takie jak przeziębienie. Pacjenci z COVID-19 będą oceniani i leczeni inaczej niż pacjenci z powszechną diagnozą koronawirusa.

Dlaczego choroba wywołująca epidemię nazywa się teraz chorobą koronawirusa 2019, COVID-19?

11 lutego 2020 r.Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła oficjalną nazwę choroby, która powoduje epidemię nowego koronawirusa w 2019 r., Po raz pierwszy zidentyfikowana w Chinach w Wuhan. Nową nazwą tej choroby jest choroba koronawirusowa 2019, w skrócie COVID-19. W COVID-19 „CO” oznacza „koronę”, „VI” oznacza „wirusa”, a „D” oznacza chorobę. Poprzednio choroba ta była określana jako „nowy koronawirus 2019” lub „2019-nCoV”.

Istnieje wiele rodzajów ludzkich koronawirusów, w tym niektóre, które często powodują łagodne choroby górnych dróg oddechowych. COVID-19 jest nową chorobą, spowodowaną nowym (lub nowym) koronawirusem, którego wcześniej nie obserwowano u ludzi. Nazwę tej choroby wybrano zgodnie z najlepszą praktyką Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zewnętrzną ikoną do nazywania nowych ludzkich chorób zakaźnych.

Jak nazywa się wirus powodujący wybuch choroby koronawirusowej od 2019 r.?

11 lutego 2020 r. Międzynarodowy Komitet Taksonomii Wirusów, którego zadaniem jest nazywanie nowych wirusów, nazwał nowego koronawirusa, po raz pierwszy zidentyfikowanego w Wuhan w Chinach, koronawirusa ciężkiego ostrego zespołu oddechowego 2, skróconego do SARS-CoV-2.

Jak sama nazwa wskazuje, wirus jest powiązany z koronawirusem związanym z SARS (SARS-CoV), który spowodował wybuch ciężkiego ostrego zespołu oddechowego (SARS) w latach 2002-2003, jednak nie jest to ten sam wirus.

Jakie jest źródło COVID-19?

Koronawirusy to duża rodzina wirusów. Niektóre powodują choroby u ludzi, a inne, takie jak koronawirusy psów i kotów, infekują tylko zwierzęta. Rzadko pojawiały się koronawirusy zwierząt, które zarażają zwierzęta, aby zarażać ludzi i mogą rozprzestrzeniać się między ludźmi. Podejrzewa się, że miało to miejsce w przypadku wirusa, który powoduje COVID-19. Syndrom oddechowy na Bliskim Wschodzie (MERS) i zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS) to dwa inne przykłady koronawirusów pochodzących od zwierząt, a następnie rozprzestrzeniających się na ludzi.

W jaki sposób rozprzestrzenia się wirus powodujący chorobę Coronavirus-2019 (COVID-19)?

Wirus ten został wykryty po raz pierwszy w mieście Wuhan w prowincji Hubei w Chinach. Pierwsze infekcje związane były z żywym rynkiem zwierząt, ale wirus rozprzestrzenia się teraz między ludźmi. Niektóre wirusy są wysoce zaraźliwe (np. Odra), podczas gdy inne są w mniejszym stopniu. Obecnie nie jest jasne, jak łatwo lub w sposób zrównoważony wirus rozprzestrzenia się między ludźmi.

Czy ktoś, kto miał COVID-19, może przenosić chorobę na innych?

Wirus, który powoduje COVID-19, rozprzestrzenia się z osoby na osobę. Ktoś, kto jest aktywnie chory na COVID-19, może rozprzestrzenić chorobę na innych. Dlatego CDC zaleca izolację tych pacjentów w szpitalu lub w domu (w zależności od tego, jak są chorzy), dopóki nie staną się lepsi i nie będą już stanowić ryzyka zarażenia innych.

To, jak długo ktoś jest aktywnie chory, może się różnić, więc decyzja o tym, kiedy zwolnić kogoś z izolacji, podejmowana jest indywidualnie w porozumieniu z lekarzami, ekspertami w zakresie zapobiegania i kontroli zakażeń oraz urzędnikami zdrowia publicznego i obejmuje rozważenie specyfiki każdej sytuacji w tym nasilenie choroby, oznaki i objawy chorobowe oraz wyniki badań laboratoryjnych dla tego pacjenta.

Aktualne wytyczne CDC dotyczące tego, kiedy można zwolnić kogoś z izolacji, są opracowywane indywidualnie dla każdego przypadku i obejmują spełnienie wszystkich następujących wymagań:

  • Pacjent jest wolny od gorączki bez stosowania leków zmniejszających gorączkę.
  • Pacjent nie wykazuje już objawów, w tym kaszlu.
  • Pacjent przetestował wynik negatywny na co najmniej dwóch kolejnych próbkach oddechowych pobranych w odstępie co najmniej 24 godzin.

Ktoś, kto został zwolniony z izolacji, nie jest uważany za stwarzający ryzyko zakażenia dla innych.

Czy ktoś, kto został poddany kwarantannie w stosunku do COVID-19, może przenieść chorobę na innych?

Kwarantanna oznacza oddzielenie osoby lub grupy osób, które były narażone na chorobę zakaźną, ale nie rozwinęły choroby (objawy) od innych osób, które nie zostały narażone, aby zapobiec możliwemu rozprzestrzenianiu się tej choroby. Kwarantanna jest zwykle ustalana na okres inkubacji choroby zakaźnej, czyli okresu, w którym ludzie zachorowali po ekspozycji. W przypadku COVID-19 okres kwarantanny wynosi 14 dni od ostatniej daty narażenia, ponieważ 14 dni to najdłuższy okres inkubacji zaobserwowany dla podobnych koronawirusów. Ktoś, kto został zwolniony z kwarantanny COVID-19, nie jest uważany za ryzyko przenoszenia wirusa na innych, ponieważ nie rozwinęli choroby w okresie inkubacji.

Czy koronawirus wywołujący COVID-19 jest taki sam jak wirus MERS-CoV lub SARS-CoV?

Nie. Koronawirusy to duża rodzina wirusów. Niektóre koronawirusy wywołują u ludzi choroby podobne do przeziębienia. Inne powodują choroby u niektórych rodzajów zwierząt, takich jak bydło, wielbłądy i nietoperze. Rzadko koronawirusy zwierzęce mogą przenosić się na ludzi. Stało się tak w przypadku SARS-CoV i MERS-CoV. Wirus, który powoduje COVID-19, prawdopodobnie również powstał u zwierzęcia i rozprzestrzenił na ludzi. Koronawirusem najbardziej podobnym do wirusa wywołującego COVID-19 jest SARS-CoV. Trwają dochodzenia, aby dowiedzieć się więcej. Sytuacja się zmienia, a informacje będą aktualizowane, gdy staną się dostępne.

Zobacz też:

Odra – zakaźna choroba wirusowa. Objawy, leczenie, szczepienie

Bakterie i wirusy w toalecie. Jakie choroby wywołują i jak się przed nimi chronić

Wirus HPV: co to jest, co trzeba o nim wiedzieć, jak się chronić

Koronawirus – zapobieganie

Co powinienem zrobić, jeśli miałem bliski kontakt z kimś, kto ma COVID-19?

Istnieją informacje dla osób, które miały bliski kontakt z osobą, która potwierdziła, że ​​ma COVID-19 lub jest przez nią oceniana, dostępna online.

Czy CDC zaleca stosowanie maski twarzowej w społeczności, aby zapobiec COVID-19?

CDC nie zaleca osobom, które dobrze noszą maskę na twarz, aby chronić się przed chorobami układu oddechowego, w tym COVID-19. Powinieneś nosić maskę tylko wtedy, gdy zaleca ją lekarz. Maska na twarz powinna być stosowana przez osoby, które mają COVID-19 i wykazują objawy. Ma to na celu ochronę innych przed ryzykiem zarażenia. Używanie masek twarzowych ma również zasadnicze znaczenie dla pracowników służby zdrowia i innych osób, które opiekują się osobą zakażoną COVID-19 w bliskim otoczeniu (w domu lub w placówce opieki zdrowotnej).

koronawirus jak myć ręceJakie są objawy i powikłania, które może powodować COVID-19?

Obecne objawy zgłaszane u pacjentów z COVID-19 obejmowały łagodne do ciężkich choroby układu oddechowego z gorączką, kaszlem i trudnościami w oddychaniu.

Czy każdy powinien zostać przetestowany pod kątem COVID-19?

Jeśli wystąpi gorączka i objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel lub duszność, w ciągu 14 dni po podróży z Chin, należy zadzwonić do pracownika służby zdrowia i wspomnieć o ostatniej podróży lub bliskim kontakcie. Jeśli miałeś bliski kontakt z osobą wykazującą te objawy, która niedawno podróżowała z tego obszaru, powinieneś skontaktować się z pracownikiem służby zdrowia i wspomnieć o swoim bliskim kontakcie i jego ostatniej podróży. Twój pracownik służby zdrowia będzie współpracował z państwowym departamentem zdrowia publicznego i CDC, aby ustalić, czy należy przeprowadzić test na COVID-19.

Czy osoba może najpierw w teście mieć wynik ujemny a później dodatni?

Za pomocą testu diagnostycznego opracowanego przez CDC wynik ujemny oznacza, że ​​w próbce osoby nie znaleziono wirusa, który powoduje COVID-19. We wczesnych stadiach infekcji możliwe jest, że wirus nie zostanie wykryty. W przypadku COVID-19 ujemny wynik testu dla próbki pobranej, gdy dana osoba ma objawy, prawdopodobnie oznacza, że ​​wirus COVID-19 nie powoduje obecnej choroby.

Koronawirus – obecna sytuacja

Czy jestem zagrożony COVID-19 gdy otrzymam paczkę lub produkty wysyłane z Chin?

Wciąż nie wiadomo wiele o nowo powstałym COVID-19 i jego rozprzestrzenianiu się. Dwa inne koronawirusy pojawiły się wcześniej, powodując ciężką chorobę u ludzi (MERS-CoV i SARS-CoV). Wirus, który powoduje COVID-19, jest bardziej genetycznie spokrewniony z SARS-CoV niż MERS-CoV, ale oba są betakoronawirusami, których początki u nietoperzy.

Chociaż nie wiemy na pewno, że ten wirus będzie zachowywać się tak samo jak SARS-CoV i MERS-CoV, możemy wykorzystać informacje uzyskane z obu wcześniejszych koronawirusów, aby nas poprowadzić. Zasadniczo, ze względu na słabą przeżywalność tych koronawirusów na powierzchniach, istnieje prawdopodobieństwo bardzo niskiego ryzyka rozprzestrzeniania się z produktów lub opakowań wysyłanych przez kilka dni lub tygodni w temperaturze otoczenia.

Uważa się, że koronawirusy rozprzestrzeniają się najczęściej przez kropelki oddechowe. Obecnie nie ma dowodów na poparcie transmisji COVID-19 związanego z importowanymi towarami.

Czy ciepła pogoda powstrzyma wybuch COVID-19?

Nie wiadomo jeszcze, czy pogoda i temperatura wpływają na rozprzestrzenianie się COVID-19. Niektóre inne wirusy, takie jak przeziębienie i grypa, rozprzestrzeniają się częściej w miesiącach zimowych, ale to nie znaczy, że nie można zachorować na te wirusy w innych miesiącach. W tej chwili nie wiadomo, czy rozprzestrzenianie się COVID-19 zmniejszy się, gdy pogoda się ociepli. Jest jeszcze wiele do nauczenia się o transmisyjności, dotkliwości i innych cechach związanych z COVID-19, a dochodzenia są w toku.

Koronawirus i zwierzęta

Jakie ryzyko stwarzają zwierzęta lub produkty zwierzęce importowane z Chin?

Nie ma żadnych dowodów sugerujących, że zwierzęta lub produkty zwierzęce importowane z Chin stanowią ryzyko rozprzestrzeniania się COVID-19 w Stanach Zjednoczonych. Jest to sytuacja szybko ewoluująca, a informacje będą aktualizowane w miarę ich udostępniania. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), Departament Rolnictwa USA (USDA) oraz US Fish and Wildlife Service (FWS) odgrywają odrębne, ale uzupełniające się role w regulowaniu importu żywych zwierząt i produktów zwierzęcych do Stanów Zjednoczonych.

CDC reguluje zwierzęta i produkty zwierzęce, które stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi, USDA reguluje zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego, które stanowią zagrożenie dla rolnictwa; a FWS reguluje zewnętrzny import ikon zagrożonych gatunków i dzikiej przyrody, które mogą zaszkodzić zdrowiu i dobrostanowi ludzi, interesom rolnictwa, ogrodnictwa lub leśnictwa oraz dobrostanu i przetrwania zasobów dzikiej przyrody.

Czy powinienem martwić się zwierzętami domowymi lub innymi zwierzętami i COVID-19?

Chociaż wydaje się, że wirus ten pojawił się ze źródła zwierzęcego, obecnie rozprzestrzenia się między ludźmi w Chinach. Nie ma powodu sądzić, że jakiekolwiek zwierzęta, w tym zwierzęta domowe w Stanach Zjednoczonych, mogą być źródłem infekcji tym nowym koronawirusem. Do chwili obecnej CDC nie otrzymało żadnych doniesień o chorobie zwierząt domowych lub innych zwierzętach na COVID-19. W tej chwili nie ma dowodów na to, że zwierzęta towarzyszące, w tym zwierzęta domowe, mogą zostać zarażone lub rozprzestrzenić COVID-19.

Ponieważ jednak zwierzęta mogą przenosić inne choroby na ludzi, zawsze dobrze jest umyć ręce po przebywaniu w pobliżu zwierząt.

Czy powinienem unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi lub innymi zwierzętami, jeśli jestem chory na COVID-19?

Powinieneś ograniczyć kontakt ze zwierzętami domowymi i innymi zwierzętami, gdy jesteś chory na COVID-19, tak jak w przypadku innych ludzi. Chociaż nie ma doniesień o zachorowaniu zwierząt domowych lub innych zwierząt na COVID-19, nadal zaleca się, aby osoby chore na COVID-19 ograniczały kontakt ze zwierzętami do czasu uzyskania dodatkowych informacji na temat wirusa.

Jeśli to możliwe, poproś innego członka gospodarstwa domowego o opiekę nad zwierzętami podczas choroby. Jeśli jesteś chory na COVID-19, unikaj kontaktu ze swoim zwierzakiem, w tym głaskania, przytulania, całowania lub lizania oraz dzielenia się jedzeniem. Jeśli musisz opiekować się swoim zwierzakiem lub przebywać w pobliżu zwierząt podczas choroby, umyj ręce przed i po interakcji ze zwierzętami oraz załóż maskę na twarz.

Jakie środki ostrożności należy podjąć w stosunku do zwierząt, które zostały niedawno przywiezione (na przykład przez schroniska, grupy ratownicze lub jako zwierzęta domowe) z Chin?

Zwierzęta przywiezione z Chin będą musiały spełniać wymagania CDC i USD Zewnętrzne wymagania dotyczące wjazdu do Stanów Zjednoczonych. W tej chwili nie ma dowodów na to, że zwierzęta towarzyszące, w tym zwierzęta domowe, mogą zostać zarażone lub rozprzestrzenić COVID-19. Podobnie jak w przypadku każdego zwierzęcia wprowadzonego do nowego środowiska, zwierzęta importowane ostatnio z Chin należy codziennie obserwować pod kątem oznak choroby. Jeśli zwierzę zachoruje, powinno zostać zbadane przez lekarza weterynarii. Zadzwoń do lokalnej kliniki weterynaryjnej przed wprowadzeniem zwierzęcia do kliniki i poinformuj, że zwierzę było ostatnio w Chinach.

Źródło: www.cdc.gov

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany