Kaszel – wróg czy przyjaciel?

kaszelKaszel towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. To dobry czy zły objaw? Czy Flegamina skutecznie się z nim rozprawi?

Kaszel – dwa rodzaje

Wyróżniamy podstawowe dwa rodzaje kaszlu:

  • suchy – bez odkrztuszanej wydzieliny; tzw. nieproduktywny, który często pojawia się na początku infekcji;
  • mokry – z odkrztuszaną wydzieliną tzw. produktywny, który najczęściej pojawia się po kilku dniach od zachorowania i służy oczyszczaniu dróg oddechowych.

Kaszel suchy może być męczący i uciążliwy, dlatego zasadne jest użycie leków przeciwkaszlowych. Natomiast kaszlu mokrego nie należy hamować, ponieważ służy on oczyszczaniu dróg oddechowych. Im głębiej struktury układu oddechowego, tym mniejsza jest skuteczność kaszlu a większe znaczeniew usuwaniu wydzieliny ma transport śluzowo-rzęskowy.

Flegamina na kaszel

Bromheksyna, substancja czynna Flegaminy. Wspomaga produkcję surfaktantu, który zmniejsza przyleganie śluzu do nabłonka, przyczyniając się do łatwiejszego oczyszczania dróg oddechowych. Stymuluje także ruch rzęsek nabłonka oddechowego, ułatwiając ruch wydzieliny.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Czarna herbata na przeziębienie – przepisy

Grypa – jak przetrwać na nią sezon

Bromheksyna zwiększa także wydzielanie śluzu, który wzbogacony jest w czynniki obronne: immunoglobuliny A, lizozym i laktoferynę. Związki te lokalizują drobnoustroje, hamują namnażanie i stymulują rozpad bakterii.

Flegamina to gama preparatów (syropy i tabletki) zwierających substancję czynną chlorowodorek bromoheksyny, który działa wykrztuśnie, upłynniając wydzielinę z dróg oddechowych. W ten sposób ułatwia odkrztuszanie i oczyszczanie oskrzeli. Lek Flegamina wskazany jest w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych przebiegających z zaburzeniami odkrztuszania i usuwania śluzu.

W skład gamy wchodzą syropy: Flegamina o smaku miętowym, truskawkowym, malinowym i miętowym bez cukru oraz tabletki.

Ocen: 0
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany