Gluten – to nie on jest przyczyną twoich kłopotów ze zdrowiem

glutenGluten – coraz głośniej jest o tym, aby go unikać. Wszyscy ostatnio mówią, żeby nie jeść pizzy ani makaronu. Ale czy naprawdę trzeba tak robić? To prawda, że celiakia jest powszechna i niedodiagnozowana. Istnieje jednak wiele chorób, które mają objawy podobne do celiakii.

Z danych wynika, że tylko 1% populacji ma wrażliwość na gluten. Może więc wcale nie jesteś uczulona na gluten. Oto 6 przypadłości, które mogą “udawać” celiakię.

Zespół jelita drażliwego a nie gluten

Jeśli masz nawracające bóle brzucha lub dyskomfort co najmniej trzy dni w miesiącu, może to świadczyć o zaburzeniu pracy jelit. Choć dokładna przyczyna tego nie jest znana, czynniki to wrażliwość jelit, zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego i zaburzenia wypróżnień. Diety i zmiany stylu życia często przynoszą ulgę. To ciekawe, że jednym z zaleceń dla złagodzenia objawów jest jedzenie większej ilości skrobiowych węglowodanów: chleba, makaronów i płatków – dokładnie tego czego nie można, gdy się ma nadwrażliwość na gluten.

Nietolerancja fruktozy a nie gluten

nietolerancja fruktozy

U niektórych osób, jelito cienkie nie może całkowicie wchłonąć fruktozy, cukru znajdującego się w świeżych owocach, miodzie, syropie kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy, pszenicy, niektórych warzywach i prawie w każdej przetworzonej żywności. Tak niestrawiona fruktoza zostaje przenoszona do okrężnicy, gdzie bakterie pochłaniają ją, wytwarzając gazy, które powodują wzdęcia, skurcze i biegunkę. Leczeniem jest dieta o niskiej zawartości fruktozy.

Zobacz też:

Czy dieta bezglutenowa jest dla Ciebie

Czy gluten jest do czegoś nam potrzebny

Nie tylko gluten powoduje że się źle czujesz

Przerost bakteryjny jelita cienkiego a nie gluten

Świat bakterii jelitowych wypełniania nasz przewód pokarmowy. Zwykle największa liczba bakterii znajduje się w okrężnicy, a o wiele mniej w jelicie cienkim. Bakterie te trawią cukry i tworzą gazy. Pojawiają się wzdęcia, biegunki lub zaparcia i bóle brzucha. Chociaż nie ma lekarstwa na tę przewlekłą chorobą, leczenie może obejmować przyjmowanie antybiotyków oraz probiotyków, które wzmacniają rozrost dobrych bakterii w jelitach.

Nietolerancja laktozy a nie nietolerancja glutenu

nietolerancja laktozy

Jeśli zjedzenie lodów powoduje natychmiastowe pójście do łazienki, to winna może być choroba przewlekła – nietolerancja laktozy. W takim wypadku organizm nie wytwarza wystarczającej ilości laktazy, enzymu, który pomaga w trawieniu cukru mlecznego (laktozy). Niestrawione cukry przechodzą do jelita grubego, gdzie powodują wzdęcia, gazy i biegunkę.

Jedynym sposobem leczenia nietolerancji laktozy jest uniknięcie produktów mlecznych

Mikroskopowe zapalenie jelita grubego a nie gluten

Dużo wodnistej biegunki? Rozważyć należałoby mikroskopowe zapalenie okrężnicy, charakteryzujące się zapaleniem jelita grubego (okrężnica). To jest bardzo powszechne u osób dorosłych powyżej 65 roku życia. Liczba białych krwinek wzrasta w okrężnicy, a główny objaw jest taki sam: uporczywe biegunki, zazwyczaj z bólem brzucha. Nie ma jednej przyczyny mikroskopowego zapalenie jelita grubego. Może powstać polekowo lub wirus podrażnił błonę śluzową okrężnicy. Leki mogą pomóc z chorobą, pod warunkiem, że jest ona rozpoznana przez zbadanie próbki tkanek pod mikroskopem (stąd nazwa).

Grzyby Candida a nie gluten

Chociaż celiakia i candida (przerost drożdży występujących naturalnie w organizmie) są całkowicie inne, to niektóre z objawów mogą wyglądać podobnie: osłabienie, bóle głowy, objawy grypopodobne, bóle mięśni i stawów, zapalenie zatok, alergie, drażliwość, bóle brzucha, zaparcia, biegunki oraz nadmierna ilość gazów. Candidę można leczyć z zastosowaniem leków przeciwgrzybicznych i probiotyków. Dieta o niskiej zawartości cukru (paliwo drożdży) może również zmniejszyć ich wzrost.

Ocen: 13
5 komentarzy
  1. Nareszcie nikt mnie nie będzie oszukiwał. Mówiłam, ze nie jestem uczulona, a dietetyczka we mnie to wmawiała. Beznadzieja!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany