Nie tylko gluten powoduje że się źle czujesz

glutenOd pewnego czasu, gluten został ogłoszony najgorszym składnikiem pszenicy, który powoduje problemy zdrowotne. Teraz okazuje się, że jest jeszcze jeden sprawca. To Atis (grupa białek o nazwie inhibitory trypsyny-amylazy).

Jak nie gluten to Atis

Atis występuje naturalnie w ziarnach, takich jak pszenica, żyto i jęczmień, i sprawia, że rośliny, gdy rosną są bardziej odporne na szkodniki. Mimo że stanowią mniej niż 4% wszystkich białek pszenicy, Atis może bardzo poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu.
Według niemieckich badań niedawno przedstawionych na konferencji United European Gastroenterology, mogą powodować stany zapalne w jelitach. Te stany zapalne mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała, w tym na węzły chłonne, nerki, śledzionę a nawet mózg.

Dolegliwości jak przy nietolerancji na gluten

Jeśli ktoś jest wrażliwy na Atis, będzie miał nie tylko dolegliwości przewodu pokarmowego (skurcze, ból lub zmiany w funkcjonowaniu jelit), ale i pozornie niepowiązane z trawieniem problemy, takie jak egzema czy depresja. Istnieją również dowody, że Atis może nasilać objawy chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń i choroby zapalne jelit.

INNE: Owsianka dobra na wszystko?

Nikt nie wie, ile osób jest wrażliwych na Atis, ale jak twierdzą lekarze jest to chyba bardziej powszechne niż się wydaje. Standardowa amerykańska dieta zawiera najczęściej pakowane, przetwarzane pokarmy czyli fast foody, które w większości przypadków zawierają duże ilości ziarna w tym pszenicy. Mnostwo ludzi wiec je spożywa – mówi Randy Evans, dietetyk z University of Kansas w USA.

Ziarna maja gluten i… Atis

Czy jesteś chory przez Atis? Nie łatwo to zdiagnozować, ponieważ nie ma żadnych badań, które potwierdzają objawy wrażliwości na to białko. Najlepszym sposobem aby to potwierdzić lub wykluczyć jest sprawdzenie jak czujemy się po zjedzeniu glutenu. Okazuje się bowiem, że wszystkie ziarna, które zawierają gluten mają też Atis.

Jeśli istnieje podejrzenie, że jesteś na to wrażliwy, zmień swoją dietę na okres próbny. Zrezygnuj z żywności zrobionej na bazie pszenicy, takie jak makarony i kasze. Powinno się dietę bezglutenową przestrzegać  co najmniej przez 3 miesiące, a następnie powoli wrócić do normalnego jedzenia.

Oczywiście, to jest łatwiej powiedzieć niż zrobić, ponieważ żyjemy w świecie, który działa na bułeczki i makarony. Dietetycy zalecają jeść jak najwięcej produktów nieprzetworzonych: owoce, warzywa, ryby, chude mięso i produkty pełnoziarniste. Idealne są: amarant, gryka, kukurydza, proso, quinoa i ryżu.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 0
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany