Nieleczona celiakia a mózg – co warto wiedzieć?

celiakiaCeliakia to trwała nietolerancja glutenu. Czy wiesz, że może mieć wpływ na pracę mózgu. Nieleczona może wiązać się m.in. z migrenami, depresją, zaburzeniami lękowymi, padaczką czy nawet ADHD…

Celiakia: jak może wpływać gluten na działanie mózgu?

Aby mózg i układ nerwowy mogły funkcjonować prawidłowo, konieczna jest całkowita równowaga między wszystkimi mechanizmami. W przypadku chorych na celiakię to właśnie gluten może tę równowagę zakłócać. W jaki sposób?

Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która polega na wytwarzaniu przeciwciał atakujących własne tkanki. Są one wytwarzane po dostarczeniu glutenu – nawet jego minimalnej ilości. Dotyczy to przede wszystkim kosmków jelitowych, czyli małych wypustek odpowiedzialnych za przyswajanie substancji odżywczych.

Nie u wszystkich osób z nietolerancją glutenu i objawami ze strony układu nerwowego widoczne są już zniszczenia kosmków jelitowych. Niedobory witamin i minerałów oraz niedożywienie nie zawsze muszą być więc główną przyczyną problemów neurologicznych.

Badania sugerują, że produkowane po spożyciu glutenu przeciwciała mogą atakować również układ nerwowy

Celiakia: Migreny, depresja, ataksja…

Ataksja, czyli zaburzenie objawiające się m.in. kłopotami z utrzymaniem równowagi czy zaburzeniami pamięci, jest najczęstszym schorzeniem neurologicznym związanym z celiakią. U chorego może wystąpić też neuropatia obwodowa – uszkodzenie nerwów objawiające się mrowieniem, bólem czy zaburzeniami czucia m.in. w nogach. Inne możliwe objawy celiakii związane z mózgiem to padaczka, częste migreny, zaburzenia lękowe czy zaburzenia nastroju (nawet depresja). Co ważne, u osób z celiakią znacznie częściej niż w ogólnej populacji obserwuje się… symptomy ADHD!

Celiakia: prawidłowa diagnostyka jest najważniejsza

Wiele osób z tego typu objawami przez lata poddaje się różnym nieskutecznym terapiom. Celiakia wciąż kojarzy się bowiem z kłopotami ze strony układu pokarmowego, które są obecne tylko u… 10% chorych. Z tego względu od wystąpienia pierwszych objawów celiakii do postawienia prawidłowej diagnozy mija nawet 10 lat. To powoduje stopniowe wyniszczenie organizmu, w tym układu nerwowego. Długoletnie narażenie na gluten może niestety wiązać się z trwałym uszkodzeniem komórek nerwowych…

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Choroba Alzheimera – czy zagrozi tobie?

Hemochromatoza: nadmiar żelaza we krwi może być groźny

Jak sprawdzić, czy to celiakia?

Obecnie diagnostyka celiakii opiera się o badania genetyczne w kierunku genów odpowiedzialnych za chorobę, badania krwi i często biopsję jelita. Na początku najlepiej przeprowadzić te pierwsze – brak predyspozycji genetycznych do zachorowania oznacza bowiem, że celiakia nigdy nie wystąpi. Dalsze badania realizuje się wtedy, gdy geny są obecne, żeby sprawdzić aktywność choroby.

Warto zdawać sobie również sprawę, że test genetyczny zapewnia jednoznaczny wynik nawet wtedy, gdy dana osoba jest już na diecie eliminującej lub ograniczającej gluten, ponieważ na obecność genów nie mają wpływ żadne czynniki zewnętrzne.

Dieta bezglutenowa – szansa na zdrowe życie

Jeśli za problemy neurologiczne odpowiada celiakia, eliminacja glutenu powoduje znaczną poprawę zdrowia i jakości życia. Przykładowo, zmniejsza częstotliwość napadów migrenowych oraz ich nasilenie. Pozwala również zatrzymać postępy, np. neuropatii obwodowej. Warto jednak pamiętać, że przy celiakii gluten musi zostać wyeliminowany całkowicie, ponieważ nawet jego minimalna ilość może być szkodliwa.

Autor: Agnieszka Łapajska

Źródło: www.testdna.pl | Zdjęcie: Pixabay.com

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany